VAPAA-AJATTELU TARKASTELUSSA
Tässä kirjoituksessa otetaan esille muutamia vapaa-ajattelijoiden esittämiä ajatuksia. Ne perustuvat pääosin Vapaa Ajattelija-lehden muutamaan vuosikertaan. Tarkoitus on tutkia lehdissä esitettyjä ajatuksia ja väitteitä. Asian tekee helpoksi se, että kirjoittajan oma tausta on samanlainen kuin useimpien vapaa-ajattelijoiden. Ennen kuin käännyin Jeesuksen puoleen, olin ateisti ja evoluutiouskova. Olin kyllä pienempänä käynyt pyhäkoulussa muutamia kertoja, mutta myöhemmin ateistinen elämänkatsomus ja jumalakielteisyys saivat sijaa elämässäni. Ateistisia näkemyksiä muistan perustelleeni lähinnä seuraavalla kolmella syyllä. Useimmat vapaa-ajattelijat ja ateistit käyttävät niitä edelleen.
1. Kärsimys ja pahuus maailmassa
2. Kirkon virheet
3. Käsitys omasta tieteellisyydestä ja että evoluutioteoria on osoittanut luomisen vääräksi
Iivanaisen Jarin todistus kokonaisuudessaan sivulla; http://www.jariiivanainen.net/vapaa_ajattelutarkastelussa.html
Entisen ateistin todistus uskosta Jeesukseen!
5
211
Vastaukset
- Vaikuttunut
Mahtava kirjoitus tuossa linkissä.
Lukekaa.
Missä seurakunnassa Jari Iivanainen vaikuttaa? Erikoista. Miellän itseni ateistiksi (vaikka toki kuulunkin potenteistien lahkoon :D), mutta nuo perustelut...
> 1. Kärsimys ja pahuus maailmassa
Ei liity mitenkään jumaliin. Päin vastoin. Monessa uskonnossa kärsimys esitetään jumalasta lähtöiseksi (esim. kristinusko).
> 2. Kirkon virheet
Estää minua tehokkaasti kuulumasta kirkkoon, ei vaikuta käsitykseeni jumalista.
> 3. Käsitys omasta tieteellisyydestä ja että evoluutioteoria
> on osoittanut luomisen vääräksi
En ota kantaa omaan tieteellisyyteeni tai käsitykseeni siitä, mutta otan kantaa siihen, että evoluutioteoria ei ota kantaa luomiseen.
Vähän epäilen, ettei tämä Iivanaisen Jari ole koskaan ollutkaan ateisti. Lähinnä siksi, että nuo hänen perustelunsa ateismille ovat pitkälti niitä olkiukkoja, joita uskovaiset tykkäävät tykitellä.
Ai niin, haluatteko tietää, miksi minä olen ateisti? Se on helppoa. Syitä on kaksi:
1) jumalista ei ole nähtävissä mitään todisteita tai edes viitteitä
2) jumalia ei tarvita mihinkään
Kumpikaan ei toki tarkoita, etteikö jumalia voisi olla olemassa. Mutta en pidä tapanani uskoa lähtökohtaisesti tarpeettomiin asioihin, joista ei ole olemassa viitteitä.
P.S. Jos puhutaan tietyistä jumalista, esimerkiksi Raamatun jommasta kummasta (UT tai VT) jumalasta, niin ne ovat selvästi olemattomia tapauksia.- asuska
Oikein hyvä kirjoitus avauksen linkissä. Ei kyllä enää voi mitenkään uskoa tai perustella evoluutiota.
- 234erfg
Ei millään pahalla, mutta uskovaisista itsestäänkin vain hyvin pieni ja merkityksetön osa nielee tuollaista yksisilmäistä fundamentalistihevonkukkua.
- Anonyymi
Lukekaa 110 maassa julkaistavaa Luominen-lehteä www.luominen.fi niin ei tarvia enää uskoa teoriatieteen höpötyksiin. Luominen on totta ja todellisuutta.
Ateismi on mitä suurinta harhaa ja hulluutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1885101- 141761
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631626Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271507Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101477Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit501167Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 195941
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7830