http://www.flickr.com/photos/cdtimm/6370181623/
Mara.
Onko tämä kengurua ja jänistä muistuttava marsun ja kapibaran sukulainen tismalleen lajinsa mukainen?
Mara.
Onko tämä kengurua ja jänistä muistuttava marsun ja kapibaran sukulainen tismalleen lajinsa mukainen?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Entä tämä hyppijä: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:SpringhaasLyd.jpg ...
Kun täällä näyttää olevan aina kinaa taksonomiasta, niin esiteltäköön nyt kreationistinen taksonomia eläinkunnan osalta lopultakin. se on täysin Raamattuun perustuva ja menee näin.
1. Merielävät
-Suuret meripedot
-Kaikki muut elävät olennot, joita vedet vilisevät
2.Siivekkäät
-Siivekkäiden lajeja ei tarkemmin jaotella mutta niitä on montaa lajia
3. Maaeläimet
-Karjaeläimet
-Pikkueläimet
-Villieläimet.
Tämä taksonominen luokittelu on ensimmäisestä Mooseksen kirjasta ja siten ainut oikea ja hyväksyttävä kreationistinen luokittelutapa. Kaikki muu on atterievokkien harhautusta ja vääräoppisuutta.
Harhaoppia! Maaeläimiin kuuluvat myös metsäneläimet!
En yritä harhauttaa enkä opettaa vääriä oppeja, mutta haluaisin silti hieman tarkennusta muunmuassa seuraaviin kysymyksiin:
Kuuluuko pingviini merieläviin vai siivekkäisiin?
Kuuluuko lepakko samaan ryhmään kuin kolibri?
Onko maakäki maaeläin vai siivekäs?
Mikä otus on liejuryömijä?
"Kuuluuko pingviini merieläviin vai siivekkäisiin?
Kuuluuko lepakko samaan ryhmään kuin kolibri?
Onko maakäki maaeläin vai siivekäs?
Mikä otus on liejuryömijä?
No tuota... pingviini... öh. Ei sitä sanota raamatussa.
Lepakko kuuluu siivekkäisiin Raamatun mukaan.
Maakäki ja liejuryömijä... öh... tuota... Tutkimattomat ovat Herran tiet! Älä kysele Hänen luomistyönsä yksityiskohtia, Taidat olla harhaopissa!
"Onko tämä kengurua ja jänistä muistuttava marsun ja kapibaran sukulainen tismalleen lajinsa mukainen?"
Sen lajiraja muihin elikoihin on veitsenterävä ja ilmiselvä ja täsmälleen siinä, mihin Luoja sen loi. Jos käy ilmi, että onkin joku eläin, jonka kanssa tämä hyppymarsu saattaa risteytyä tai muuten todisteet biologisesta sukulaisuudesta ovat liian ilmiselvät, niin stten veitsenterävä ja ilmiselvä lajiraja onkin jossain muualla.
On usein vaikea sanoa, missä lajirajat menevät ja mitkä ovat erillisiä lajeja, mutta se on helppo sanoa, että kaikki näyttää lajeittain luodulta, koska lajirajat ovat niin ilmiselvät. Yksityiskohtiin en ota kantaa.
Luojalle kiitos hänen meille suomasta loogillisesta ajattelukyvystä, jonka avulla tämäkin kysymys on niin helppo ratkaista.
Tuon on pakko olla parodiaa :D
Aamen. Ja kaiken varalta myös beemen.
Ceeme... Mjaa olkoon
Kyllä tuo on kaniinin sukuun kuuluva.
http://www.skullsunlimited.com/userfiles/image/variants_large_3912.jpg ( Mara )
http://www.skullsunlimited.com/userfiles/image/variants_large_4985.jpg ( Pumpilihäntäkaniini )
Ihan selkeästi samaan lajiin kuuluvat. Vain evokki voisi koskaan sekoittaa tuon ylemmän kenguruun.
Taas tuli sitä aitoa kretiinibiologiaa. Mara kuuluu jyrsiöihin (rodentia), kanit (ja jänikset) kuuluvat jäniseläimiin (leporidae).
Ettekö koskaan mitään opi?
> Ihan selkeästi samaan lajiin kuuluvat.
Olisitko hyvä ja kertoisit millä perusteilla?
Ällistyttävää kyllä maailmassa on paikka jossa tyhmyys tiivistyy vielä tehokkaammin, Hiskin ja minun salainen pahe http://keskustelu.suomi24.fi/debate/3414 jota käytämme siihen mihin jotkut käyttävät Kauniita ja pöyhkeitä vai mikä se nyt oli.
> Kyllä tuo on kaniinin sukuun kuuluva. <
> Ihan selkeästi samaan lajiin kuuluvat. <
Onkohan sinulle koskaan valjennut, mitä käsitteet suku ja laji biologiassa merkitsevät?
Selvä. Väitän, että Poe!