Laktoosi-intoleranssia??

Mulla on ollut nyt pariviikkoa vatsakipuja. Ilmavaivoja eniten, ja vatta löysällä, mutta on ollut myös huono olikin välillä ja vatsani on turvonnut niin, että näyttä ihan siltä että olisin paksuna, mitä en kyllä todellakaan voi olla, voisiko olla laktoosi-intoleranssi??? Olen siis 11.v
564
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ihan mahdollista kokeile Hyla-tuotteita, huomaa että ko vaiva voi ilmetä myös puuskittain että menee vuosikin kun kestää maitotuotteita, sitten taas on kivulias ja kärsii ilmavaivoista.

Äänestä

Viljat tai maitotuotteet pois vähintään 4 viikoksi. Kokeile kumpi oireet aiheuttaa.

http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm

http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm

Raudan puute aiheuttaa anemiaa, josta kärsii noin 30% maailman väestöstä. Rautaa ei saa syödä, jos EI ole anemiaa todettu verikokeella.

Lisäksi C- ja D-vitamiinia tarvitaan purkista sekä magnesiumia ja kalaöljyä.

C- ja D-vitamiinin sekä magnesiumin puute on maailman yleisin ravitsemuksellinen puutos.

C-vitamiinia 500-1000mg / vrk
D-vitamiinia 50-100µg / vrk
Magnesium (sitraattia) 300-400mg/vrk
Omega-3 rasvahappoja

Äänestä
  • On kommentoitava tähän.
    Jolla on toistuvasti alentunut hgb kyllä tunnistaa raudanpuutteen oireet, ainakin minä käytän rautalääkkeitä ilman verikokeitakin.

    Äänestä

  • ,,,,,,, kirjoitti:

    On kommentoitava tähän.
    Jolla on toistuvasti alentunut hgb kyllä tunnistaa raudanpuutteen oireet, ainakin minä käytän rautalääkkeitä ilman verikokeitakin.

    Samoin täällä, kuuri päätymässä tällä viikolla.

    Äänestä

Helpointa on kokeilla ensin siirtymällä kokonaan laktoosittomiin tuotteisiin. Esimerkiksi maitoa on muutenkin laktoositonta kuin vain Hylamaito, makukin on parempi. Kannattaa tarkistaa kaikki syömänsä ruoka että on laktoositonta, vasta sitten voi muutaman viikon kuluttua päätellä oliko kyse laktoosi-intoleranssista.

Ellei auttanut, sitten voi kokeilla viljatonta ja gluteenitonta ruokavaliota (se onkin jo hankalampaa). Tuollainen "raskas" käsittely mitä remeli ehdottelee voi olla alkuvaiheessa turhaa, monipuolinen ruoka riittää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Roseta3 kirjoitti:

Mulla on ollut nyt pariviikkoa vatsakipuja. Ilmavaivoja eniten, ja vatta löysällä, mutta on ollut myös huono olikin välillä ja vatsani on turvonnut niin, että näyttä ihan siltä että olisin paksuna, mitä en kyllä todellakaan voi olla, voisiko olla laktoosi-intoleranssi??? Olen siis 11.v

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu