Vanhasen tutkimukset saattaavatkin olla merkityksellisempiä kuin yhtä-äkkiä arvaisi, tämähan avaa ainakin kriminologiassa ja yhteiskuntatieteissä aivan uusia tutkimuskysymyksiä.
Korreloiko kansallisuus/keskim. älykkyysosamäärä rikosalttiuden kanssa? Äkkiseltään näyttäisi että kyllä. Ihan Suomenkin rikostilastojen perusteella, niissähän tietyistä eteläisistä maista maahan muuttaneet loistavat määräänsä reilusti suuremmilla osuuksilla, kun taas esim. Vietnamilaiset ja muut aasialaiset loistavat poissaolollollaan. Lisävahvistusta saataisiin USAn tilastoista, joissa tunnetusti eri rotujen osuus vankien määristä on aika suuresti vääristynyt. Eli rotujen rikosalttiuden ja älykkyysosamäärän välillä olisi ilmeisesti vahva negatiivinen korrelaatio.
Toinen tutkimusaihe olisi Korreloiko työnsaanti ja kansalaisuus/älykkyysosamäärä. Suomessa jälleen tietyt etelästä maahanmuuttaneet loistavat suurilla työttömyysprosenteillaan, kun taas esim. kauko-idästä muuttaneet ovat työllistyneet kohtuullisen hyvin. USAssakin jälleen tietyn rodun edustajat ovat paljon useammin työttömiä. Eli myös työttömyyden ja älykkyysosamäärän välillä näyttäisi olevan vahva negatiivinen korrelaatio.
Kannattaisi ryhtyä tutkimaan näitä asioita, voisi saada aikaan vaikka väitöskirjan. Itse olen jo väitellyt, enkä viitsi enää vaihtaa tutkimusalaani, joten jätän homman muille.
UUSIA TUTKIMUSAIHEITA
2
140
Vastaukset
- ...
"Korreloiko kansallisuus/keskim. älykkyysosamäärä rikosalttiuden kanssa? Äkkiseltään näyttäisi että kyllä. Ihan Suomenkin rikostilastojen perusteella, niissähän tietyistä eteläisistä maista maahan muuttaneet loistavat määräänsä reilusti suuremmilla osuuksilla, kun taas esim. Vietnamilaiset ja muut aasialaiset loistavat poissaolollollaan. [...]
Toinen tutkimusaihe olisi Korreloiko työnsaanti ja kansalaisuus/älykkyysosamäärä. Suomessa jälleen tietyt etelästä maahanmuuttaneet loistavat suurilla työttömyysprosenteillaan, kun taas esim. kauko-idästä muuttaneet ovat työllistyneet kohtuullisen hyvin"
Niin, vai onko kyse siitä että tiettyihin kansallisuuksiin suhtaudutaan kielteisemmin kuin toisiin, jolloin tiettyjan kansalaisuuksien/ihmiryhmien inttegroituminen yhteiskuntaan onnistuu paremmin kuin toisten - ei siis mitään tekemistä äo:n kanssa.
Tähän Tatu Vanhasen ympärillä vellovaan kohuun liittyen kannataa lukea tämän päivän hesarissa ollut mielipidekirjoitus, jonka olivat allekirjoittaneet muutamat yliopistotason tutkijat. Siinä aika tiivissä paketissa kyseenalaistetaan Vanhasen "teesit". - Viksu
Mutta jotkut asiat vain ovat niin tabuja!
Totuus on sos.dem.-mafian ensimmäinen uhri!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla582826Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "402455SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past942020Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851325Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301169Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o155851Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m80784Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52706Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44682- 43675