Olin itse ensimmäistä kertaa Helluntaiseurakunnalla keskiviikkona.
Olin myös siunattavana ja se tuntui tosi hyvältä.Olen viimme aikoina miettinyt elämän tarkoitusta ja sitä kuinka se repii joka suuntaan ja on hyvin levotonta.Nyt kysyisin teiltä jotka olette Helluntailaisia että voiko jatkossakin käydä kokouksissa vaikka ei varsinaisesti uskossa olekkaan ja kuinka sen mielenrauhan saisi itselleen?
Ja kuinka uskoon yleensä tullaan voiko se tapahtua pelkästään kokouksissa käymällä vai kuuluuko siihen olennaisesti raamatun tutkiskelu?Olen erittäin kiinnostunut asiallisista vastauksista ja omakohtaisista kokemuksistanne.
Olin myös siunattavana ja se tuntui tosi hyvältä.Olen viimme aikoina miettinyt elämän tarkoitusta ja sitä kuinka se repii joka suuntaan ja on hyvin levotonta.Nyt kysyisin teiltä jotka olette Helluntailaisia että voiko jatkossakin käydä kokouksissa vaikka ei varsinaisesti uskossa olekkaan ja kuinka sen mielenrauhan saisi itselleen?
Ja kuinka uskoon yleensä tullaan voiko se tapahtua pelkästään kokouksissa käymällä vai kuuluuko siihen olennaisesti raamatun tutkiskelu?Olen erittäin kiinnostunut asiallisista vastauksista ja omakohtaisista kokemuksistanne.
Vastaukset 13
Vanhimmat
voit käydä.
Miten tullaan uskoon?
Se on hyvin yksinkertaista. Jos koet Pyhän Hengen vaikuttamana, että haluat luovuttaa oman pienen elämäsi suuren Jumalan käsiin, niin voit rukoilla vaikkapa seuraavan yksinkertaisen rukouksen:
"Rakas Taivaan Isä. Minä olen tässä sinun kasvojesi edessä. Tunnustan oman syntisyyteni ja pyydän, että Jumala oman Poikasi Jeesuksen Kristuksen sovintotyön kautta annat minulle minun syntini anteeksi. Anna Pyhän Henkesi ohjata askeleitani tästä eteenpäin. AMEN."
Jos tämän rukouksen rukoilet tosissasi ja sydämessäsi ajattelet tuolla tavalla, niin siinä se on!
Jokaisen uskovaisen on syytä lukea Raamattua sitä uskovaisen ihmisen elämän leipää. Samoin on hyvä, jos löydät itsellesi kotiseurakunnan, jossa voit saada Jumalan sanan opetusta, kokea uskovien yhteyttä ja vahvistua yhteisestä uskosta. Yksinäinen klapi sammuu helposti nuotiossa.
Siunausta sinulle!
Siis kiitos sinulle vastauksestasi ja luen myös lisää kyseisestä aiheesta.
niin lukemista löytyy osoitteesta www.netmission.fi
samoin esimerkiksi espoon helluntaikirkon sivuilta (www.espoohsrk.fi), jotka ovat varsin hyvätasoiset ja laajat.
Kay rohkeasti mukana!
Kiva että olet alkanut etsiä (ja jo se on Jumalan työtä sinussa) Jumalaa. Käy vain rohkeasti Jumalanpalveluksissa ja rukouskokouksissa, jos on kysyttävää(niinkuin varmasti tulee) kysy vaan rohkeasti mieltäsi askarruttavista asioista. Raamattu saattaa tuntua joskus ristiriitaiselta ja hämmentävältä, niin kai jokaisesta aluksi tuntuu, mutta ne eivät ole todellisia vaikka eräät niitä tahtovat kieroon vääntääkin.
Vaikka et vielä olisikkaan uskossa (antanut elämääsi Jeesukselle) niin rukoile paljon ja lue Jumalan sanaa raamatusta koska usko tulee kuulemisesta Kristuksen sana kautta.
Sitten kun sinä suullasi tunnustat Jeesuksen Herraksesi ja sydämmessäsi uskot että Jumala on Hänet kuolleista herättänyt niin sinä Pelastut.
Usko on siis Jumalan lahja ja siitä lahjasta että sinun syntisi on poistettu sinä saat mielenrauhasi.
Toivottavasti tästä olisi apua.
Jumalan armoa ja rauhaa sinulle.
Pelastaudu äkkiä: älä ihmeessä mene sinne enää! Alat hokea syntiä, nähdä pahoja asioita sielläkin, missä niitä ei ole. Mene luterilaiseen kirkkoon, et ainakaan tule tuomituksi eikä rahojasi huijata.
kuka huijaa ja ketä. Maallistunut luterilainenkirkko...
millahan tavalla helluntiaseurakunnissa "huijataan" rahaa ihmisilta?
Raha liikuu ja käy pyydykseen. Katselepa vaikka hengellsten tilaisuuksien mainoksia päivälehdistä. Mistä raha näiden amerikkalaistyylisten "pastorien" hyysäykseen muualta saadaan kuin mummoparoilta, jotka maksavat taivaspaikkansa. Kaikissa uskonnollisissa liikkeissä - erityisesti näissä hurmosliikkeissä - näkyy olevan huijarinsa ja rahanlypsäjänsä. Eibätpä ylläpidä edes omia hautausmaita, kuten kirkollisveroilla sentään tehdään. - - Katsokaapa vaikka Nokia-liikettä, aika suureellista ja rahakasta oopiumia kansalle...
miten ne sitä rahaa huijaa??? et kertonut
Ketaan ei huijata yhtaan mihinkaan. Jos joku haluaa antaa rahaa seurakunnalle, antaa sen omasta vapaasta tahdosta. Kirkko se vasta huijaakin koska ottaa verot kysymatta lupaa. Minusta se on lahes varastamista.
Eroa sitten kirkosta, jos et ole jo eronnut. Kirkollisverosta on laki, miten laillinen toiminta on varastamista.
koskaan kuulunutkaan kirkkoon.