Polttoaineissa eroja?

oletteko huomannu

Pari kertaa talvessa autoni on mennyt jonkinlaiseen suojatilaan. Moottori ei anna täysiä tehoja, ilmeisesti turbo on kokonaan pois pelistä. Ilmeneen kun lähtee kylmänä liikkeille, korjaantuu kun moottorin lämmettyä käyttää virrat pois ja käynnistää uudestaan.

viime viikolla pakkasten tultua auto alkoi tekemään tuota jokaisen kylmäkäynnistyksen jälkeen. Epäilin jo että auto on hajoamassa. Sitten yhtäkkiä mieleeni tule että tankkaan yleensä ABC:llä ja joskus ST1 asemalla ja nyt olin taknannut kaksi viimeistä kertää ST1:llä. Tankki oli sopivasti melkein tyhjä joten meninkin poikkeuksellisesti tankkaamaan Nesteelle, koska jotku väittävät että Nesteen diesel on parasta ja kas kummaa auto ei ole eilen eikä tänään mennyt vikatilaan. Aiemmmilta talvilta en osaa sanoa että missä olen tankannut silloin kun tuota häiriötä on ilmennyt.

En nyt lähde suoraan syyttämään polttoainetta auton temppuilusta, mutta sellainen epäily heräsi. Onko muilla vastaavia kokemuksia?

11

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ämis

      Ei ole.

      Mene ja vaihda löpösuodin.

      • Tietoviisas

        Kannattaa vaihtaa suodatin/suodattimet. Sitte laita jotain lisäainetta soka putsaa suuttimet.


      • oletteko huomannu

        Polttoainesuodatin on vahdettu syksyllä...

        Kokeilen ST1 dieseliä uudestaan parin tankillisen jälkeen, jos auto ei ole temppuillut. Katsotaan palaako oireet.


      • Nesteelle vaan....
        oletteko huomannu kirjoitti:

        Polttoainesuodatin on vahdettu syksyllä...

        Kokeilen ST1 dieseliä uudestaan parin tankillisen jälkeen, jos auto ei ole temppuillut. Katsotaan palaako oireet.

        Menneinä vuosina kaikki tai lähes kaikki yhtiöt myivät sitä samaa Nesteen jalostamolta peräisin ollutta talvilaatua.

        Nyt eri yhtiöillä on huomattavan erilaisia talvilaatuja ja talvilaadun käyttöönottoaikoja loppuvuodesta.

        Yksityishenkilöauton omistajan ei kannata etsiä halvimpia asemia. Nimittäin halpaa ja hyvää tuotetta ei ole olemassa, tai pitää ostaa erikseen se halpa ja erikseen se hyvä. Jos talven aikana ajaa 6000 km, se tekee 350 l ja siinä 4 senttiä litra extraa tekee 14 eur per talvi. Väki panee paljon isompia summia purkkilisäaineisiin, joiden tehosta ei tiedä.

        En ole vielä koskaan tarvinnut suodatinta vaihtaa erikseen, normaali huollossa vaihto on riittänyt (liekö 60000 km vai 90000 km välein). Vain Nesteeltä tankattu.


      • Nesteelle vaan.... kirjoitti:

        Menneinä vuosina kaikki tai lähes kaikki yhtiöt myivät sitä samaa Nesteen jalostamolta peräisin ollutta talvilaatua.

        Nyt eri yhtiöillä on huomattavan erilaisia talvilaatuja ja talvilaadun käyttöönottoaikoja loppuvuodesta.

        Yksityishenkilöauton omistajan ei kannata etsiä halvimpia asemia. Nimittäin halpaa ja hyvää tuotetta ei ole olemassa, tai pitää ostaa erikseen se halpa ja erikseen se hyvä. Jos talven aikana ajaa 6000 km, se tekee 350 l ja siinä 4 senttiä litra extraa tekee 14 eur per talvi. Väki panee paljon isompia summia purkkilisäaineisiin, joiden tehosta ei tiedä.

        En ole vielä koskaan tarvinnut suodatinta vaihtaa erikseen, normaali huollossa vaihto on riittänyt (liekö 60000 km vai 90000 km välein). Vain Nesteeltä tankattu.

        Lasketaanpa.

        Jos talvikaudella (joulu-maaliskuu) ajaa vaikka 10 000 kilometriä. Keskikulutuksen ollessa varsin realistiset 6 l/100, tulee siitä 600 litraa polttoainetta. Jos Nesteellä tuo menovesi maksaa vaikkapa (päivän hinta Helsingin nesteellä ja ABC:llä 1.509 euroa) 7,5 senttiä enemmän kuin ABC:llä, tulee tästä talvikuukausien hintaeroksi 45 euroa. Joillakuilla enemmän, toisilla vähemmän.

        Ei hirveä summa, mutta miksi maksaa se? ABC:n tarjoamalla tuotteella auto toimii vallan loistavasti. Nesteen biolitkuja en lähde edes kokeilemaan. :)


    • Nesteelle

      Nesteen diesel on ykkönen,sen huomaa talvella,samoin kun ääriolosuhteissa kun veto on päällä kesäisin niin vain nesteen aine toimii parhaiten.

    • Hätäinen käynnistys

      Auto käyttäytyy miten sattuu noin, mutta kun malttaa odottaa muutaman sekunnin, virta päällä, niin mitään ongelmaa ei ole. Olen kuullut että edellämainittu ongelma esiintyy muillakin. Mistä oireilu johtuu. On jopa käynnistyksen esto joskus kytkeytynyt päälle, kun olen virran kytkemisen jälkeen suoraan käynnistänyt.

      Jos moottori käynnistyy ja käy huonosti, niin käynti yleensä tasaantuu muutamassa minuutissa, usein sekunneissa, mutta joskus joutuu moottorin pysäyttämään ja käyttämään virran pois, ja sen jälkeen moottori käy normaalisti.

      Usein käy myös niin että suoraan virran kytkemisen jälkeen käynnistettäessä moottori ei edes "lupaa", vaan on täysin "mykkä" vaikka startti hyvin pyörittääkin.

      • Yleensä dieseleitä joutuu hehkuttamaan jonkin aikaa ennen käynnistystä. Talvella tämä aika voi olla yllättävän pitkäkin, jopa kymmeniä sekuteja vanhemmilla laiteilla.


      • Dieselisti

        Dieseleissä on se hehkutus mikä pelastaa noilta oireilta. Bensakoneissa täyttä totta.......


    • 10+3

      Vikatilat ei johdu ainakaan polttoaineesta.
      Johtuu todennäköisemmin siitä, että ahtopaineet eivät pysy rajojen sisällä.

      Toisin sanoen turbossa karstaa, vnt-siivet jumittavat, tapahtuu kylmänä helpommin kuin lämpimänä. Myös turbon ajetut kilometrit vaikuttavat vikaherkkyyteen. Kun vnt-siivet liikkuvat tarpeeksi kauan, mekanismi kuluu ja välyksen takia jumiutuvat helpommin.
      Voi olla myös ahtopaineensäätöventtiili tai ahtopaineanturi viallinen.

      Anna normaalilämpöiselle moottorille kunnolla kierroksia(n. 4000rpm) sopivalla vaihteella noin minuutin verran, lähtee enimmät karstat turbosta pihalle. Vaatii jossain vaiheessa mekaanisen putsauksen, kun vikatilat alkavat olla jokapäiväinen riesa. Vaihtoehtoisesti voi vaihtaa uuden turbon.

    • Totta vai tarua

      Joopalijoo minä siirryin TB dieselistä Shellin dieseliin ja pakko uskoa että kulutus laski noin 0,5l/100km ja tyhjäkäynti on tasaisempaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      67
      7571
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2989
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1813
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1679
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1512
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      171
      1461
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe