Tarja Halonen ajeli yksityiskoneella kansan piikkiin

Sauli Niinistö näyttää olevan monessa suhteessa erilainen presidentti kuin Tarja Halonen. Aiemmin jo julkistettiin hurjat erot armahdusoikeuden käyttämisessä. Tarja Halonen oli armahtanut keskimäärin 22 kertaa vuodessa kun Sauli Niinistö käytti armahdusoikeuttaan vain kerran.

Nyt Iltalehti paljastaa erot presidenttien käyttämissä tilauslentojen hinnoissa. Otsikon mukaan ero olisi merkittävä. Niinistölle olisikin tarkan euron miehenä varmaan vaikeaa käyttää julkisia varoja kerrallaan puolisen mijoonaa euroa yksityiskoneella lentelyyn Afrikassa.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013012116572788_uu.shtml

19

199

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkakuluttaja

      Sosialidemokratia näkyy siis myös matkakuluissa, aatteiden hinnalla on järkyttävän suuri ero

      – Niinistö 53 000 €/v tilauskoneella.
      – Halonen 880 000 €/v tilauskoneella.

      Yhsessä toimikaudessa eroa kertyy 4 962 000 € ja Halosen 12 vuodessa siis noin 10 milj € ”turhia” matkakuluja?

      • elämälle vierasta

        Puna-aate tulee liian kalliiksi elämälle. Sitähän sanotaan, että työläisestä ei tule hyvää johtajaa. Oliskohan tässä, että usein valta menee hattuun ja sitten tulee tarve erottua massasta.


      • ryysyparveke
        elämälle vierasta kirjoitti:

        Puna-aate tulee liian kalliiksi elämälle. Sitähän sanotaan, että työläisestä ei tule hyvää johtajaa. Oliskohan tässä, että usein valta menee hattuun ja sitten tulee tarve erottua massasta.

        Saattaa olla, mutta ihmettelen sitä, miksi "Puna-aate" on sellainen, että massasta erottuminen vie puolueita ja kokonaisia kansakuntia torjuntavoitoista toiseen. Olisi nimittäin toinenkin tapa "erottua massasta" ja sen tietysti äänestäjät käyttäytymisellään päättävät, kuka erottuu ja miten erottuu.

        Eipä ole "Puna-aate" viime vuosikymmenten aikana oikein hyvin edukseen erottunut oikeastaan missään päin maailmaa. Suomessa "alavireisyys" johtuu pitkälti siitä, että "arkkitehtina" hääri eräs rouva SDP:stä, joka nykyisin viettää kaiketi porvarillisia eläkepäiviään Kallion kaupunginosan suunnalla. Sieltä eivä työväen aatteen mukana kulkeneet sadat tuhannet duunariäänestäjät pysty ostamaan kuin "ranskalaisen parvekkeen".


    • vastatkaa

      Ajatelkaapas tätä valtiotasoista surua, kun tuolta Enbuskelta meni Venla-palkinto, kun hänen ohjelmassaan Tarjamme esiintyi. Oikein noiden MTV3:n palkintogaalan juontajien piti tästä asiasta mainita. Enbuskelta oikein kyyneleet pääsivät, kun ei päässyt pokkaamaan palkintoa. Pannako tänään liput puolialkoon tuon Enbusken surun ja varmaan koko MTV3:n puolesta?

      • En buske

        Miä on Venla-palkinto ja kuka suuruus on tuo Enbuske ? Enpä ole huomannut...


    • selkäkeikkaa

      Eihän tuo ole mikään ihme. Ei kummityttönsä kanssa naimisissa oleva Niinistöä kutsut mihinkääna, kuin ruotsiin tai venäjälle Putinin kyykytettäväksi. Ei siinä paljon matkakuluja tule.

    • Demu gusettaa

      Demarin pääelinkeino on varastaa duunarin rahat ja aiheuttaa pahoinvointia kansalle.

    • täysin turhaa
      • loiseläjä

        Toisten rahoilla loisiminen kuuluu demariuteen.


    • voi voi voi

      Esko Aho se vasta osaisi lennellä koptereilla sun muilla komioilla värkeillä, jos olisi päässyt presidentiksi. Silloin, kun hän kävi Tarja Halosen kanssa presidenttikampanjaa, hän sukkuloi ees taas ja lentäen. Esko Aho ei taatusti astu julkisiin kulkuneuvoihin, vaan kopterit ne häntä veivät ympäri Suomea. Ei auttanut hyvien veljien kopterikyydit, Esko Ahosta ei leivottu Suomelle presidentti.

      Mitenkäs se Matti Vanhanen kehtasi pääministerin limousinella ajaa kurautti ja kuskin kanssa ja morsian kyydissä MTV3:n järjestämiin pippaloihin? Eli kyllä niitä törsääjiä kepulaisten joukoistakin löytyy?

      Esko Aho vielä leikkautti silmäluomensa, kun ne roikkuivat silmien päällä, ei auttanut tämäkään häntä ylenemään poliittisella uralla.

      • järki käteen

        Halosella ja Niinistöllä on se ero, että Halosella oli vielä valtaa, mutta Niinistö on pelkkä kulissi. Presidentin valtaa leikattiin Halosen jälkeen ja se on hyvä, se vain on sääli kun Sale nostaa suuret kulukorvaukset ja palkkakin on suurempi kuin Halosella.
        Niinistö asuu viikonloppuisin kotonaan ja tuskin hän sinne turvalaitteet ja turvamiesten tilat maksoi itse, vaan ne menivät suoraan veronmaksajien pussista.


    • miksi puhut skeidaa

      Niinistön lahjoitukset ovat todistettua faktaa!

      1) Sale antaa lähes 8000 euroa JOKA KUUKAUSI! Eli lähes 100.000 euroa vuodessa!

      2) Lisäksi Niinistö perusti säätiön ja lahjoitti yli 120.000 euroa "pesämunaksi" hyväntekeväisyyteen, joka käytetään nuorten auttamiseksi:

      http://www.tukikummit.fi/


      3) Sale lahjoittaa Hurstin köyhille kaikki palkkionsa!

      4) Sale oli ainoa joka antoi köyhälle omasta taskustaan!!!

      Mutta sekään ei riitä? Mikä sitten riittää????

      Niinistö TEKEE köyhien hyväksi töitä, eikä vain puhu!

      Missä on ÖKYmiljonäärien Haavisto ja halonen hyvät teot suomalaisille???

      • Missä Krp?

        Muistatteko Niinistön Nova lahjukset?


      • menousemme
        Missä Krp? kirjoitti:

        Muistatteko Niinistön Nova lahjukset?

        Muistatko, kun arvopresidenttimme osti kylmälaitteita valmistavan Festivo firman osakkeita ja otti siten "omalla tavallaan" osaa suomalaisen työ tukemiseen, uskoen, että "haloslaisuuden" jälkeen me vielä nousemme.


    • Oli sekin kun
    • kärkyttävää tuhlaust
      • sdpeikannata

        15,6% pitää nyt ja heti jakaa kahdella. Nimittäin silloin Olvin Tuplapukin "kannatus" olisi parempi, kuin rahaministerin edustaman puolueen kannattamattomuus.


    • mitrollekaffetta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1520
    2. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    3. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      88
      708
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      578
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      516
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe