Jos ajatellaan kaikki nykyisin uskovat, ja kaikki poisnukkuneet kaikista maista, ei jäädä enää miljardeihin, vaan puhutaan biljoonista, triljooneista ja kvintijoonista..
Ei silti voi sanoa että kaikki kristinuskoiset, 3-yht-Jumalaan uskovat, olisivat oikeassa, mutta varmaan jos Jumala on Hän on huomannut heidät.
Ei silti voi sanoa että kaikki kristinuskoiset, 3-yht-Jumalaan uskovat, olisivat oikeassa, mutta varmaan jos Jumala on Hän on huomannut heidät.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nyt liioittelit aika paljon. Kyllä me miljaardeihin jäädään.
Kannattaa muistaa että maapallolla on tällä hetkellä aika paljon enemmän ihmisiä kuin mitä aikaisemmin on ollut.
Esimerkiksi vuonna 1900 maapallolla oli vain noin 1,5 miljardia ihmistä.
Jeesuksen aikana maapallolla oli noin 300 miljoonaa ihmistä.
On arvioitu että noin 6.5 % koskaan eläneistä ihmisistä ovat tällä hetkellä elossa.
Mutta, jos pidetään JUMALAN ilmoituksia totuutena, niin todellisuudessa usko käy yhä harvinaisemmaksi ja aivan lopusta on ilmoitus; "Löytäneeköhän uskoa maanpäältä".
Taas ihisethän määrittävät, miten uskovia on yhä enemmän ja enemmän kautta aikain, mutta punainen lanka onkin, mihin ihmiset uskovat ja siten mitä uskoa se edustaa.
Siinä vaiheessa kun viimeinen ihminen luopuu uskostaan (tulee järkiinsä), häviää Jumala. Jumala asuu ihmisten mielikuvituksissa ja kun mielikuvitus lakkaa, häviää Jumala kuin tuhka tuuleen.
Tämän jälkeen huomaamme että mikään ei muuttunut.
Maailma pyörii kuten ennenkin. Hyvät ihmiset ovat hyviä ja pahat pahoja.
Kevään jälkeen tulee edelleen kesä ja kun kuolemme, olemme poissa.
Eli kaikki pysyy samana, Jumalan kanssa tai ilman.