"Kuinka voimakas on Veljesverkosto?"

Voihan Vapaus

http://vaparit.blogspot.fi/2008/10/vapaamuurarit-eli-vaparit.html
KANGASALA
Harjula Asko Armas tj 75, Hietula Heikki Juhani rakennusarkkitehti 143, Hytönen Pentti Johannes myyntip. 75, Joutsiniemi Pekka Olavi maanvilj. 2, Kerppola Klaus William professori 64, Koivula Timo isannöitsijä 33, Koskela Jorma Mauri liikkeenharjoittaja 101, Lahtinen Jaakko Antero kouluneuvos 33, Maenpää Heikki Kalervo opettaja 101, Mäkinen Ismo kehitysp. 149, Mäkinen Osmo Paavali tekninen johtaja 33, Noenkivi Juha Kullervo muusikko 33, Paakkala Timo Antero ylilääkäri 75, Puura Arto Ilkka ylilääkäri 64, Räsänen Aarne Aulis piirip. 75, Silvennoinen Martti Ensio aluejohtaja 36, Sirén Jukka Uolevi tj 58, Suomala Petri tekniikantohtori 112, Tervas Markku Antti rehtori 33, Turkka Mauri Josef tj 108, Varhi Heikki Tapani arkkitehti 2, Ware Hannu Yrjo aluep.143.

6

2436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kangasalainen

      Hienoa, että tämä asia tulee " Valoon" ja henkilöiden nimet julkaistaan.

    • Räkä Rappari

      "Vastuun kantajia" = Kokoomuslaisia tuntuu listoilta löytyvän yllin kyllin...

    • tuulenkaatamia

      No nuo nyt on tämän paikkakunnan höpö-höpö ukkoja. Ei kai ne ilman toisiansa pärjääkkään. heikkoja peikkoja pohjimmiltaa kaikki, pelkkiä ilmakuplia. Ei ne rankkasateessa pärjää.

      • ajat muuttuneet

        Lähinnä lienee olevan statusmuurareita ja viroilla kikkailua, niinkuin nykyään ylipäätäänkin.

        Seuraava on linkistä lainattua.

        Eräiden vapaamuurareiden suurmestarilleen lähettämässä kirjeessä 01.05.2002 kysyttiin: "Mitä vapaamuurariudelle on maassamme tapahtunut?" Kirjeessä todettiin, että "aatteellinen substanssimme ei tule toiminnassamme riittävän eläväksi eikä toimi veljien muurarillisen kehittymisprosessin käynnistävänä ja sitä määrittävänä aate- ja oppisisältönä. Tästä juontuu aatteellisesti maallistunut ja samalla myös sosiaalisesti häiriintynyt, yhdistysoikeudellisesti sekava ja pahimmillaan yhteisölliseen katastrofiin johtavan kriisin merkit sisältävä järjestöllinen tilanteemme."

        Kuten sanotusta huomataan, nykyajan vapaamuurariudessa muoto on mystifioitu aatteellisen substanssin sekä sitä ja muurarillisia kehittymisen konsepteja edustavan rituaalisen perinnön kustannuksella. Nykypäivän muurarit järjestöjohtoa myöten kuvittelevat ja uskovatkin, että vapaamuurarius on kokoelma muinaisaikaisia sääntöjä, että sen substanssi on kirjattu vain järjestön struktuuria ja jäsenten käyttäytymistä konstituoiviin muurarillisiin "lakeihin".

        Veljeskunnan alkuperäisen tarkoitusperän ja toiminnan todellisen objektin puuttuessa sen tietoisuudesta, puuttuvat nykymuurariudelta myöskin ihmisen henkisen kehittymisen ja individualisoitumisen teemat ja konseptit.

        Niiden tilalla on ja vaikuttaa antaumukselliseksi asettautunut järjestöllis-sosiaalisilla seurausmuodoilla sekä erilaisten juhlamenojen yksityiskohdilla ja niihin liittyvillä viroilla askartelu.

        Tämän "paremman lahkolaisen oppositioväen" muodostavat jotkut individuaalit, yksittäiset vapaamuurarit sekä pienet paikalliset jäsenryhmät ja neuvottelukunnat, jolla ehkäpä vielä on ymmärtävä ja tiedostava yhteys - tai tuntuma - muurariuden aatteelliseen perintöön sekä sen henkiseen, hengelliseen ja esoteeriseen sisältöön.

        He ovat ryhmiä, jotka kokevat muurariuden alkuperäisten elämisen ja kehittymisen konseptien haaksirikon sekä status- ja suurloosimuurariudeksi muuttuneen järjestötoiminnan vakavana häiriötilana. Heidän toimintaansa sävyttää veljeskunnan tärkeimpänä nykyhetken tehtävänä perityn viisauden rehabilitointiin, muurarillisten elämän ja kehittymisen konseptien aatteelliseen elvytykseen sekä vapaamuurarifilosofian syventämiseen ja kirkastamiseen tähtäävät pyrkimykset. Heidän voitaisiin sanoa muodostavan uutta järjestöllistä formaatiota odottavan ortodoksisen tai uusortodoksisen vapaamuurariuden.

        Tämän ortodoksisen ryhmän jäseniä, jotka ovat individualisoitumis- eli henkisen evoluution prosessissaan rohjenneet jättää seurustelukoalition kollektiivisen identiteetin turvan ja astua sen rajojen yli, ei juuri muiden ryhmittymien taholta kuunnella, ei ymmärretä eikä edes haluta ymmärtää. Reviirejään varjelevien ja puolustavien statusmuurareiden taholta heihin on päinvastoin kohdistunut syrjiviä ja kompromettoivia - ja vieläpä järjestölliseen relegaatioon johtaneita toimenpiteitä.


    • voi piispan pirskeet

      Voi Raasuja. Kuinkahan moni itse on tietoinen mihin ovat menneet mukaan? Sanoisin, että hyväuskoisten imartelulla ja statuksen tavoittelulla saatu mukaan "pahan" piireihin. Onneksi asia on saanut julkisuutta niin, että voivat vielä erota.

      Tämä veljespiiriin mukaan markkinointi tapahtuu vähän samaan tyyliin, kuin nuorille huumeita tarjoavat parhaat kaverit. Voitko olla "vaikuttumatta" luottamuksesta, kun piiriin pyytääkin hyvä arvostettu statuksen omaava ystävä?

    • Anonyymi

      Osa on aivan "tyhjäntoimittajia".
      Hirveä tarve olla jotain paikkakunnan silmää tekeviä. Epäpäteviä säveltäjiä ja muusikoita ym. bisnesmiehiä??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      175
      2968
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2566
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2220
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      73
      1849
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1773
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1651
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      102
      1452
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      217
      1151
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1120
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1079
    Aihe