Surmaajia yhdistää masennuslääke

Surmaajat Eero Hiltunen, Pekka-Eric Auvinen, Matti Saari ja esimerkiksi Columbinen kouluampuja Eric Harris käyttivät samantyyppisiä SSRI-masennuslääkkeitä.

Psykiatrian emeritus-ylilääkäri Tapani Sipilä on huolissaan SSRI-lääkityksen yleistymisestä. Sipilä pitää mahdollisena, että SSRI-masennuslääkkeiden ja joukkosurmien välillä on yhteys.

Tuoteselosteiden mukaan SSRI-lääkkeet kasvattavat itsemurhayritysten ja aggressiivisen käyttäytymisen riskiä erityisesti alle 18-vuotiailla potilailla.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013012416594395_uu.shtml
27416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Sipilä on oikeilla jäljillä: http://www.ssri.com

Kunpa saataisiin muutkin lääkärit uskomaan sama asia! Pitäisi kieltää SSRI-valmisteet kokonaan näiden sivuvaikutusten takia. Asiasta on keskustelua myös Maailman menoa-palstalla.

Äänestä
  • Entäs sitten me, jotka olemme masentuneita ja saamme avun SSRI-lääkkeistä. Ja emme todellakaan ole agressiivisia...?

    Äänestä

SSRI lääkkeissä on mielestäni ongelma siinä, että lääkärit eivät osaa käyttää niitä oikein. On toki ihmisiä, joille ne auttavat ja se on niiden tarkoituskin. He käyttäkööt niitä ja olkoot onnellisia niiden vaikutuksesta.

Mutta sitten se ongelma. Miksi ihmeessä lääkärit työntävät niitä lähes jokaiselle vastaanotolleen tulleelle potilaalle, joille he eivät osaa/halua muuta tehdä??

Aikana jolloin penisilliini tuli markkinoille sitä määrättiin lähes joka vaivaan ja ennaltaehkäisevästi myös. Samaten on käynyt antibioottien kanssa. Sitten on havahduttu niiden haittavaikutuksiin ja niitä pyritään käyttämään vain todella tarpeeseen.

SSRI lääkkeissä olllaan menossa nyt samaa rataa. MItä pikemmin lääkärit tai heidän kouluttajansa tajuavat mihin hirveään kärsimyksiin he laittavat mieleltään terveitä ihmisiä, sitä nopeammin näitä ruvetaan käyttämään vain sellaisille, jotka hyötyvät niistä oikeasti.

Äänestä
  • Olen melko vakuuttunut, että näillä ampujilla on ollut joku vakava ongelma mielessä/ persoonassa eli lääkkeiden vaikutus tod.näk. mitätön. "Terve" ihminen ei syö lääkettä, joka pahentaa oloa/ tekee agressiiviseksi.

    Äänestä

"Entäs sitten me, jotka olemme masentuneita ja saamme avun SSRI-lääkkeistä. Ja emme todellakaan ole agressiivisia..."

Ei mitään sitten, hyvä että olette löytäneet avun, ei siinä mitään, mutta joka kolmannella on vakavia ongelmia ja sivuvaikutuksia näiden kanssa sitten ne vaivaiset 4 joiden sivuvaikutuksista saivat kärsiä jo melkoisen moni muukin. Aseita ollaan aina kieltämässä näiden valitettavien tapahtumien jälkeen, niin aivan samoilla perusteilla voisi ssri-skeidan määräämistä rajoittaa huomattavasti. Lääketehtaiden lobbauksen vuoksi näitä yritetään syöttää jo lähes kaikille lääkärissä käyville, ja rassukat, varsinkin uudemman polven korruptioapinat lopettavat ihmisiltä perinteisiä toimivia lääkityksiä tyhjänpäiväisiin riippuvuuksiin vedoten.

Äänestä

masennuslääkkeitä määrätään muillekkin kun masentuneille. onkohan silloin riski esim hypomaniasta ärtyneisyydestä jne suurempi. kuin pelkästään masentuneille SSRI lääkkeitä käytettäessä.

minusta ainakin tuli varsin agressiivinen masennuslääkkeillä. vetelin kuukauden sisää neljää ihmistä tauluun. hermo meni sekunnissa pienimmästäkin vastaan sanomisesta. viimeisen olisin tappanut jos ei olis kaveri kerinny väliin just oikeaan aikaan. ja ei suomessa julkinen terveyden huolto toimi yhtään. koitin saada päivystysaikaa lääkäriin. kerroin kaiken edellä mainitun. aikaa ei tippunut muuta kuin 6 viikon päähän.

tuollainen käytös ei todellakaan siis normaalia minulle. noilla huumeilla tuli sellanen ylijyräävä energia, mieletön ego. ja mitään pelkoa seurauksista tai myötätuntoa muita kohtaan ei ollut.

minä ainakin uskon että noissa surmissa voi hyvin olla kysymys vastaavasta. moiset hirmuteot tulee mahdolliseksi, kun lääkkeet vie kaiken myötätunnon muiden kärsimystä kohtaan.

Äänestä

Näillä lääkkeillä lääkärit sanovat korvaavansa "vaaralliset, riippuvuutta aiheuttavat" vanhat lääkkeet. Vanhat lääkkeet auttavat, eivät tee aggressiiviseksi, mutta tekevät riippuvaisiksi. Olen käyttänyt molempia, mutta SSRI-lääkkeistä tulin todella aggressiiviseksi, unohtelin asioita yms. Ei auta, muuta ei tipu, sanoo lääkäri. No, nyt vain kärsin yksin täällä kämpässäni

Äänestä

Menee ainakin 20 vuotta ennenkuin SSRI yms. lääkkeet pystyvät korvaamaan bentsot, sekin edellyttää, että niiden kehittelyä nopeutetaan huomattavasti.

Tällä hetkellä bentsot ovat vielä täysin ylivertaisia moniin vaivoihin.

Äänestä
  • Bentsot ovat hyviä ahdistukseen, paniikkiin ja tuskaisuuteen mutta masennusta ne eivät helpota.

    Äänestä

Meillä puoliso on tasainen ja rauhallinen joka ei tee kärpäsellekään pahaa. Sitten lyötiin kauhea arsenaali neuroleptejä virheellisesti. Hän alkoi saada hahmotusvääristymiä, ajatukset muuttuivat oudoiksi kun ei pystynyt enää syy-seuraus kontrolloidussa ajattelussa eikä reagoimaan normaalisti. Käytännön taidot hiipuivat ja uuden oppiminen ja yleensä aivoihin vastaanottaminen hiipui. Sitten alkoi muuttumaan agressiiviseksi pienestäkin vastoinkäymisestä ja vastaansanomisesta tuli nyrkin näyttö, sen tajusi, ettei koskaan lyönyt oikeasti.

Kerran olimme autolla tiellä ja hän sai yht´äkkiä pelkoreaktion ja tarttui rattiin kiinni. Onneksi osasin luovia ettei oltu ojassa.

Kun lääkkeet lopetettiin kaikki tuo loppui ja muuttui normaaliksi.

Äänestä
  • Neutolepti on eri asia kuin SSRI-lääkkeet.

    Äänestä

  • faktat faktoina kirjoitti:

    Neutolepti on eri asia kuin SSRI-lääkkeet.

    SSRI-lääkkeet ja epätyypilliset neuroleptit (seroquel) ovat toki eri asia, mutta kummatkin perustuvat siihen erheelliseen olettamukseen että potilaalla olisi joku neurotransmitteriepätasapaino pääkopassa, yleensä nämä lääkkeet vaan aiheuttaa muutoksia kehossa ja helposti pahentavat vain tilannetta ja lopettamisesta syntyy vieroitusoireita.

    => Suurin osa psykiatrisista lääkkeistä eivät toimi ja niitä ylimäärätään herkästi vähän vaivaan kuin vaivaan. Lyhentävät tutkitusti myös käyttäjiensä elinikää huomattavasti.

    http://www.youtube.com/watch?v=g7rACI-WJEw

    Äänestä

Tulin tälle palstalle ja huomasin nimim. ....... kirjoitti: "Terve ihminen ei syö lääkettä, joka pahentaa oloa/tekee agressiiviseksi".

Tuo on täyttä puppua. Suurin osa lääkkeen syöjistä on terveitä, mikä tarkoittaa, että eivät ole mielisairaita vaan masentuneita. Kun he menevät lääkäriin hakemaan apua, ei heille tarjota mitään muuta hoitoa kuin SSRI lääkkeitä jotka todella pahentavat oloa ja tekevät osan syöjistä agressiiviseksi. Masennus on olotila, joka voi johtua monista tekijöistä.

Jotkut huomattuaan asian lopettavat lääkkeen, jotkut ovat jo jääneet koukkuun eivätkä vieroitusoireiden takia pysty enää lopettamaan lääkkeitä.

Kamalinta on se, että kun olo pahenee lääkkkeen käytön aikana ja tulee aivan uusia oireita, niin hänelle uskotellaan, että nyt se sairaus on pahentunut j niin vahvistetaan lääkettä tai vaihdetaan uuteen ssri:ään. Ei kestä kauaankaan kun heille tarjotaan jo uutta diagnoosia. Psykoosilääkkeet aiheuttavat psykoosinkaltaisen olon, ei ihminen itse oikeasti ole pahentunut.

Lääkäri on aina vastuussa hoitonsa / lääkkeiden vaikutuksista, ei lääketieteestä ymmärtämätön potilas.

Olen sitä mieltä, että lääkäreille on nyt annettu sellainen työväline, jonka käyttöä he eivät hallitse täysin ja siksi tuottavat turhaa kärsimystä ihmisille jotka tulevat hakemaan heiltä apua luottavaisin mielin.

Äänestä
  • SSRI-lääkkeisin ei jää koukkuun. No kyllä ihminen on sairas, jos hän syö kääkettä, joka pahentaa oloa/tekee agressiiviseksi. Peräänkuulutan ihmisen vastuuta omasta hyvinvoinnistaan. Jos lääke ei toimi, nin miksi hemmetissä jatkaa sen syömistä ja itkee keskustelupalstoilla, että lääke on kiellettävä/myrkkyä.

    Äänestä

  • ......... kirjoitti:

    SSRI-lääkkeisin ei jää koukkuun. No kyllä ihminen on sairas, jos hän syö kääkettä, joka pahentaa oloa/tekee agressiiviseksi. Peräänkuulutan ihmisen vastuuta omasta hyvinvoinnistaan. Jos lääke ei toimi, nin miksi hemmetissä jatkaa sen syömistä ja itkee keskustelupalstoilla, että lääke on kiellettävä/myrkkyä.

    Lääkettä. Masennus on sairaus!!!!!!!

    Äänestä

"Jos lääke ei toimi, nin miksi hemmetissä jatkaa sen syömistä ja itkee keskustelupalstoilla, että lääke on kiellettävä/myrkkyä. "

Ongelma on tämä:95% ihmisistä eivät yksinkertaisesti ymmärrä lääkkeistä yhtään mitään saati niiden vaikutusmekanismeista, ja tunkevat suuhunsa vaikka koiranpaskaa jos arvoisa lääkäri sitä laupeudessaan "määrää". Useampi kuin joka toinen lääkäri ei myöskään ymmärrä alasta yhtikäs mitään, mutta selailee samoja lääkäriliiton sivuja kuin kuka tahansa täällä ja arpoo jonkun ssri-sotkun potilaan riesaksi, kun se mainitaan käypähoidossa yhtenä vaihtoehtona. Opiskelujeni ja varsinkin lähipiirin ja omien käyttökokemusteni perusteella tiedän päänuppia säätävistä raksuista varmasti enemmän kuin perustason terkkarilääkäri, ja palstan perusteella huomaa että näin tietävät muutkin. Jotenkin aihe tuntuu koskettavan ja kiinnostavan asiallisessa mielessä useimpaa täällä kirjoittavaa. Ja tärkein: ÄLKÄÄ KOSKAAN LUOTTAKO SOKEASTI YHDENKÄÄN YKSITTÄISEN LÄÄKÄRIN MIELIPITEESEEN ! Vaan selvittäkää tutuilta, netistä, kavereilta, varsinkin ulkomaisesta kirjallisuudesta+nettisivuilta ja monesta muusta lähteestä että voitte punnita omilla aivoillanne miksi juuri tätä on "määrätty", myös aina yhteys useampaan lekuriin varsinkin mielenterveys+unettomuusongelmissa. Hälytyskellojen pitää soida jos ensimmäisellä käynnillä aletaan heti tyrkyttää neuroleptejä tai ssri-kuraa varsinkin jos pöydän toisella puolella ei ole psykiatrian erikoislääkäri.

Äänestä
  • Vedit sitten hatusta tuon 95 prosenttia. Mikä on sitten sinun lääkkeesi vaikeasti masentuneelle ihmiselle?

    Äänestä

  • Kirjoitat asiaa. Mutta. Me ollaan jokainen yksilöitä. Jollekin joku lääkitys pamahtaa heti kohdalleen. Jonkun pitää kokeilla montaakin ennenkuin sopiva löytyy. Psykiatria ei ole täsmätiedettä.

    Masennuslääkkeiden kokeilu on todella itsemurhan partaalle vievää. Sulla on masennus päällä, vaikeakin. Sitten kokeilet ja kärsit ne muutamat viikot vielä pahempaa oloa ennenkuin lääke näyttää todellisen luontonsa. Ei ole apua. Kokeillaan tätä. Sama rumba alusta.

    Eräs lääkäri sanoi minulle vuosia sitten, että hän ainakin kokeilisi kaikki mahdolliset lääkkeet, jos hän näitä tarvitsisi. Toivottavasti näin hänelle käy!

    Äänestä

Sekakäyttäjä76 puhuu asiaa lääkäreiden työtavoista. Hyviä ohjeita, mutta ne eivät tavoita täällä kuin muutaman kymmenen ihmistä, joista osa on linjalla silkasta mielenkiinnosta aihetta kohtaan.

Nimim..... kysyy miksi jatkaa lääkkeen syömistä jos se ei toimi. No täällä ja muilla keskustelupalstoilla kirjoittavat ihmiset ovat sen todenneet tuhansia kertoja: kun siihen jää koukkuun, sitä ei voi lopettaa, koska vieroitusoireet ovat liian kovat kestettäväksi. Eikä lääkärit ota vastuuta hoidostaan ja auta heitä vieroittumaan siitä helpommalla. Jo lääkepakkauksen mukana tuleva selostekin kertoo lopetusoireista, kyllä ne ovat totta.

On olemassa ihmisryhmä, joille ssri lääkkeet toimivat, mutta se ei sulje pois entistä suurempaa ihmisjoukkoa kokevaa ahdistusta ja vihaa jotka eivät niistä hyödy. Käykää vaan edelleen täällä purkamassa sitä. Vertaistuki helpottaa.

Vaikeasti masentunut ihminen on usein henkilö, jonka masennuksen syytä lääkäri ei ole selvittänyt, määrää vaan lääkettä joka tekee vain lisää uusia oireita.

Masennuksen todelliset syyt voivat olla aivan fyysisiäkin. Mahtaakohan nim........ olla nyt/ollut työpaikassa jossa esim. koneellinen ilmastointi tekee sairaaksi joka luokitellaan masennukseksi, tai käyttää lisäaineruokia/energiajuomia/päihteitä liikaa, kärsii yöllisistä hengitysoireista. Tai hän voi olle vanhempi ihminen jolla on elohopeaa hammaspaikoissa joka myrkyttää elimistöä. Nykyisin masennus on muotisairaus joka lyödään kun muuta ei keksitä.

Uusi muoti lleviää lääkäreiden keskuudessa, kun masentuneet eivät paranekaan hoidosta huolimatta vaan tulevat entistä sairaammaksi, niin nyt on alettu heitä diagnosoida biboiksi. Varokaahan vain masentuneet!

Äänestä
  • Kaikki oletuksesi minusta meni väärin ja edelleenkään SSRI- lääke ei aiheuta vierotusoireita, tiedän sen kokemuksesta. Sinä, terve ihminen et selvästikkään tiedä masennuksesta mitään.

    Amalgaama, jep jep, höpöhöpö.

    Äänestä

"Mikä on sitten sinun lääkkeesi vaikeasti masentuneelle ihmiselle? "

No varmaankin niille vaikeasti masentuneille ssri-on ainakin jonkinlainen vaihtoehto, mutta ei tauti niilläkään parane, vaan pysyy ehkä poissa lääkkeen käytön ajan. Myös vanhemman polven masennuslääkkeissä on edelleen aivan käyviä vaihtoehtoja, niistä vaan ei kolise massia lääketehtaiden laariin riittävästi. Isoin pointti kuitenkin se, että vahvoja lääkkeitä määrätään aivan liian heppoisin perustein ja olemattomilla tutkimuksilla niitä ensimmäisellä terkkariläärikäkäynnillä raapustavat henkilöt eivät ymmärrä itsekään valmisteista yhtikäs mitään. Vakava masennus on toki vakava sairaus, mutta sitä ei diagnosoida vartin käynnillä yleislääkärillä. Oli miten oli, jokainen varsinainen masennuslääke sekoittaa ihmisen päänupin sen verran totaalisesti, ja usein hänen itsensä huomaamatta, että muuhun kuin vakavaan ahdistukseen ja mielialan laskuun eivät ssri-snri lääkkeet todellakaan ole se ensimmäinen vaihtoehto, vaikka nykyään tuputus on aivan infernaalista.

Äänestä

Saat olla onnellinen ettet kärsi vieroitusoireista, kuulut harvinaiseen vähemmistön ryhmään.

Olen elänyt ihmisen rinnalla, jolle on syötetty ssri lääkkeitä ja joka on kokenut kaikki ne kauhut mitä niistä voi saada. Tiedän siis mitä on lääkärien potilaalleen aiheuttama lääkemasennus. Siksi seuraan mielenkiinnolla näitä keskusteluja todetakseni vain, että jotain on pielessä psykiatrisessa hoitosysteemissä.

Äänestä

Kaikilla lääkkeillä on haittavaikutuksensa, ja ne ovat kyllä lääkärienkin tiedossa. Kuitenkin tilanne on se, että SSRI-lääkkeiden käyttö kannattaa, koska suurempi hyöty saadaan siitä kuin että jos kukaan ei käyttäisi ko. lääkkeitä. Kuinka monta koulusurmaa onkaan estetty hyvällä lääkityksellä ja hoidolla?

Jättäkää vain tiedeyhteisön asiantuntijoille päätäntävalta. Jos joskus joku on yhteisönkin sisällä eri mieltä, ei siihen kannata geti tarttua (vrt. rasvakeskustelu). Kun tarpeeksi tulee näyttöä mahdollisesta nykyhoitosuosituksen vääryydestä, sitä aivan varmasti muokataan uusiksi.

Äänestä

Taidat olla joku hoito/lääkealan työntekijä. Ei voi sanoa, että jos ssri lääkkeitä ei KUKAAN käyttäisi,. Tottakai niitä käytetään jos niistä yksikin saa hyödyn. Ongelma on se, että kun niitä käytetään aivan turhaan kaikille.. Siksi kansa nousee kapinaan heille aiheutetusta turhasta kärsimyksestä.

Muilla lääketieteen aloilla työskentelvät lääkärit ottavat tosissaan lääkkeiden ihmisille aiheuttamat ongelmat esim. syöpä. Jos psykiatriassa lääkärit tietävät lääkkeiden tuomat kärsimykset ihmisille, miksi he eivät tee mitään vaikka tietävät?

Päätäntävalta on kyllä asiantuntijoilla. Kun ihminen menee lääkäriin hakemaan oikeasti apua, asiantuntija siellä päättää mitä apua tarjoaa. Potilaalla ei ole muuta mahdollisuutta kuin ota tai jätä. Jos ei suostu lääkekärsimykseen, menkööt ulos. Papereihin vain kirjoitetaan että ei ole suostunut hoitoon.

Vielä tärkeä kysymys. Mistä kerätään näytöt mahdollisten hoitosuositusten vääryydestä? Kuka niitä kerää ja mihin? Eihän reseptin kirjoittaminen ole väärin.

Äänestä

Ensinnäkin: KAIKKI eivät käytä SSRI-lääkkeitä!
Toiseksi: lääkäri aina arvioi kumpi on parempi vaihtoehto, jättää potilas ilman lääkettä vai kirjoittaa resepti, mikä tarkoittaa sitä että lääkkeestä voi tulla sivuvaikutuksia. Jokainen potilas voi itse päättää haluaako lähteä syömään näitä lääkkeitä vai ei.
Kolmanneksi: lääkäreillä ei ole nykyään enää mahdollisuutta tehdä sellaista päätöstä, minkä he ehkä haluaisivat tehdä eli ohjata potilas terapiaan. Tässä maassa ei yksinkertaisesti ole enää halua maksaa mitään terapioita, koska kokoomus haluaa yksityistää koko terveydenhuollon ja on siinä aika pitkälle onnistunutkin! No, tämä meni politiikaksi, mutta jos olette sairaita, köyhiä tai vanhoja, NIIN ÄLKÄÄ ÄÄNESTÄKÖ KOKOOMUSTA!

Äänestä

YY: Jokainen psykoosi- ja mielialalääke joita myös neurolepteiksi sanotaan, tuntuu aiheuttavan samanlaisia haittoja riippumatta siitä mikä etuiite niillä on. Googlettamalla asia tarkentuu.
KAA: On mahdoton vaatimus potilaalle itse päättää lähteekö syömään lääkettä vai ei jos mitään muuta vaihtoehtoa ei anneta. Mistä potilas voi tietää sen vaikutuksen, se on lääkärin vastuulla. Ja tärkein, kun aikansa syötyään syntyy riippuvuus, sitä ei voikaan lopettaa vaikka haluaisi. Ei kaikilla ole tällaista tukiverkkoa kuin täällä suomi24 sivuilla itsenäisesti lopettavilla on vieroitusoireiden tukeen.
KOO: Terapiasta ei ole mitään hyötyä silloin kun oireet ja sairaus on lääkkeiden sivuvaikutuksesta johtuvaa. Ensin lääkäri sairastuttaa, sitten laittaa kelan maksettavaksi turhaan. Sama on sairaaloiden osastoilla. Sinne menevät uudestaan ja uudestaan samat ihmiset, joiden sairautta lisätään ja ylläpidetään ja muunnellaan lääkkeillä joita itse sairaala määrää. Ei vaikuta politiikka tähän ilmiöön.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Iääkäri kirjoitti:

Surmaajat Eero Hiltunen, Pekka-Eric Auvinen, Matti Saari ja esimerkiksi Columbinen kouluampuja Eric Harris käyttivät samantyyppisiä SSRI-masennuslääkkeitä.

Psykiatrian emeritus-ylilääkäri Tapani Sipilä on huolissaan SSRI-lääkityksen yleistymisestä. Sipilä pitää mahdollisena, että SSRI-masennuslääkkeiden ja joukkosurmien välillä on yhteys.

Tuoteselosteiden mukaan SSRI-lääkkeet kasvattavat itsemurhayritysten ja aggressiivisen käyttäytymisen riskiä erityisesti alle 18-vuotiailla potilailla.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013012416594395_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu