..oon sunnuntaista asti lähtien ollu kipee..nenäni on ollut kuin Vuoksi (nyt kiinteytynyt semmoseksi vihertävänkeltaiseksi limaksi)..tänään sain kuitenkin tarppeekseni ja raahauduin bussiin kauppakeskuskeen ja alkoon.. sekakäyttäjänä ostin kolmee sorttii mutta tärkein oli leijonan kevyhkö viina jota tartten flunssan paranteluun..valkosipulin ja chilipitoisten ruokien lisukkeeksi..
eihän sitä selvinpäin jaksa sairastaa vai? ei näin pitkään..lisäksi viina tervas ja sauna..niittenhän pitäs tepsii.. tai sitten kellahtaa kaakkoon..heittää lusikan nurkkaan ja alkaa puskee koiranputkee..
elikä viinaa..sauna löytyy ja tervasta vaikka parista nortista..JOS ON IHAN PAKKO POLTTAA.. luotan viinaan..
sairastaminen selvinpäin?
5
60
Vastaukset
- annikoo..
Kyllä te miehet ootte sitten rohkeita....sairasteluun noin uhkarohkeita rohtoja...
..kuulinettö vanha kansa olsi sanonu..viina tervas ja sauna.. kaikki hyvää jees..rwespetkittii
- annikoo..
pervokki kirjoitti:
..kuulinettö vanha kansa olsi sanonu..viina tervas ja sauna.. kaikki hyvää jees..rwespetkittii
Ajattelin myös käydä huomenna ostamassa ....kyykkyviiniä pullon..teen pitkästä aikaa burgundin pataa viikonlopuksi...ja se oikeastaan vaatii punaviiniä...jos oikeaoppisesti tekee... ( Luin uusista sanoista ja sanonnoista...arvaa mikä on kyykkyviini )
ei sillä väliä onko selvinpäin vai humalassa, sairastaminen ylipäätänsä on mälsää.:/
- Selvinpäin terve ;)
Kännissä on hilpeämpää sairastaa. Sanovat (känniset) viisaat :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40795
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721
