Kannattaako kehitysapu?

Erich von Schwanzlutscher

Kehitysapuna 80-luvun alussa Savonlinnan Rauma Repolan telakalla valmistettiin neljä huippumodernia valtamerikäyttöön tarkoitettua kalastusalusta Tansaniaan. Näissä suurissa laivoissa oli syvänmeren troolaukseen soveltuvat varusteet ja kylmälaitteistot kalojen pakastusta varten.
Miehistöä koulutettiin Savonlinnassa ja suurilla kalastusaluksilla Atlantilla suomalaisten kustantamana useita vuosia.

Suomalaiset kuskasivat laivat Dar es Salaamiin ja ne luovutettiin juhlallisesti vastaanottajille. Ruotsalaiset olivat rakentaneet satamaan kylmävarastot laivojen tuomia kaloja varten.
Jotta homma olisi lähtenyt hyvin käyntiin kehitysapuna maksettiin miehistöille ja pakastamohenkilökunnalle palkat parin ensimmäisen vuoden ajan.

No, miten kävi? Laivat eivät koskaan ole lähteneet satamasta. Mitäpä töitä tekemään kun tyhmä valkoinen mies maksaa muutenkin palkkaa. Takuupalkka kun loppui kalastuslaivoista miehistö myi kaikki irti saatavan tavaran ikkunalaseista laivakoneisiin. Yksi upposi kun siitä poistettiin potkurilaitteisto eikä kukaan viitsinyt tulpata syntynyttä aukkoa.

Tänne Savonlinnaan jäi sentään muistoksi mulaattilapsia paljasta mustaa munaa saaneille naisille ja Suomen ensimmäinen hetero HIV tapaus.

6

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pkr

      ja Kotkan merenkulkuopistosta pätevyyskirjansa saatuaan ainakin päällystöpuoli lähti oitis muihin maihin seilailemaan. Tarkoituskaan ei koskaan heillä ollut jäädä kyseisiin aluksiin, kun pätevyyskirjoilla sentään pääsi melko leveän leivän ääreen muissa maissa.
      Muistissa on hyvinkin.

      • mulatti

        ihan oikein niille suomalaisille huorille jotka juoksevat mustien miesten perässä.


      • .
        mulatti kirjoitti:

        ihan oikein niille suomalaisille huorille jotka juoksevat mustien miesten perässä.

        .


      • ----
        . kirjoitti:

        .

        Eikö ne älykääpiöt kehitysapuna tehny lastulevytehtaan Tansaniaan ja veivät sisun rekkoja kuskaamaan puuta jotka 5000km ajettuna rojotti romuna savannin laidassa.Se oli joku Paavo se ministeri mikä touhusi!


      • Emma'
        ---- kirjoitti:

        Eikö ne älykääpiöt kehitysapuna tehny lastulevytehtaan Tansaniaan ja veivät sisun rekkoja kuskaamaan puuta jotka 5000km ajettuna rojotti romuna savannin laidassa.Se oli joku Paavo se ministeri mikä touhusi!

        Venäläiset lahjotti 50 traktoria mitkä jäi romuna seisomaan heti alkuunsa,lehmät ne pisteli poskeensa.Kiinalaiset rakensi kastelujärjestelmät mutta polttoaineen loputtua ne jäi hylkyyn,nämä muutamia esimerkkejä..


    • Voisylyvi

      ja pari muuta tehtaantyttöä !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9230
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8074
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5850
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2409
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2127
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1769
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1710
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1486
    9. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1458
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1393
    Aihe