Hallitsematonta kaaosta

hallintaan

Minä olen 35-vuotias nainen, kärsinyt masennuksesta, ahdistusoireista ja milloin mistäkin, kuunes vihdoin päädyin siihen, että en vain hallitse elämää. Olen normaaliälyinen ja koulutettu, mutta en pysty pitämään hallinnassa omaa taloutta, työasioita, suhteita, olen ihan kuin lapsi heitetty aikuisten maailmaan. Kertokaa hyvät lukijat miten tähän elämän kaaokseen saisi järkeä? On selvää, että tarvitsisin jotakin ulkopuolista apua, mutta mistä? Minun koko elämä on ollut sarja impulsiivisia päähänpistoja, joista ei ole hyvää seurannut. Miten te teette ratkaisuja ja päätöksiä ja selviätte elämästä!?

1

147

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiitos

      Itse olen selvinnyt vastaavasta tilanteesta niin, että olen opetellut näkemään kaikessa positiiviset puolet, ja kiittämään jokaisesta asiasta, mitä silmiini osuu.

      Kiitollisuus ja hetkessä eläminen tuovat selkeyden ja ilon elämään pakostakin.

      Kaikesta seuraa hyvää. Asioista voi oppia näkemään VAIN hyvät puolet. Varmasti sinunkin elämäsi jokaisesta asiasta on nähtävissä hyvätkin puolet. Kun ne näet, osaat varmasti olla niistä kiitollinen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      104
      4186
    2. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3873
    3. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      105
      3518
    4. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      62
      3235
    5. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      102
      3124
    6. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      70
      2788
    7. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      106
      2606
    8. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      38
      2572
    9. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      28
      2272
    10. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      27
      1837
    Aihe