Jos minä olisin Afrikasta ja esi-äitini olisi pukeutunut bambumekkoon, olisin ylpeä kulttuuristani. Ongelma ei ole rasismi, vaan tummaihoisten idioottiminen häpeä juuriaan kohtaan!
Minua hävettää olla valkoihoinen - muka sivistyneen ja teollistuneen maailman sätkynukke ja planeettamme oikea parasiitti. Toivon että mustat afrikkalaiset kunnioittaisivat juuriaan ja ammentaisivat esi-isiensä todellista viisautta, eivätkä halveksisi heitä. Ikävää on tietenkin myös että uskonvalloittajat, muslimit ja kristityt, ovat tehneet ihmiskunnan historiassa omat korvaamattomat tuhonsa.
Minä olen shamanismin kannattaja, sillä shamanismi on kaikkien kansojen esi-isien yhteinen uskonto.
Minua hävettää olla valkoihoinen - muka sivistyneen ja teollistuneen maailman sätkynukke ja planeettamme oikea parasiitti. Toivon että mustat afrikkalaiset kunnioittaisivat juuriaan ja ammentaisivat esi-isiensä todellista viisautta, eivätkä halveksisi heitä. Ikävää on tietenkin myös että uskonvalloittajat, muslimit ja kristityt, ovat tehneet ihmiskunnan historiassa omat korvaamattomat tuhonsa.
Minä olen shamanismin kannattaja, sillä shamanismi on kaikkien kansojen esi-isien yhteinen uskonto.
Vastaukset 32
Vanhimmat
http://www.youtube.com/watch?v=oiqaNDRSgIA
tässäpä sivistystä teille sivistymöttömille liberaaleille
Ai että muu maailma loisii meidän työllämme. Seuraavan kerran kun lennät lentokoneella, kurkistappa ikkunasta pihalle. Suppea näkökulmasi kaipaa meinaan vähän laajempaa perspektiiviä. Jos et itse näe, voin kertoa sinulle että ihmiskunnan kädenjälki on yhtäkuin SYÖPÄ maapallolla. Betonikaupungit ja viljelmät ovat vallanneet maat. Meret ovat lähes kuolleet. Ihminen on itsekäs ja tyhmä yliopistoistaan huolimatta. Evoluutio johtaa meidät omaan tuhoomme.
Ai että valkoiset lakkauttivat orjuuden, ymmärtääksenii asia on päivastoin. Valkoiset ALOITTIVAT orjuuden.
ai jaa
niin, eikös ne kaleeriorjat olleet valkoisia rikollisia ja sotavankeja ja valkoisia.
Muutenkin väreistä puhuminen tämän orja kysymyksen suhteen on vähintäänkin rasistista. Hyysärithän väittää ettei mitään mustia ja valkoisia ole koskaan ollutkaan, vaan kaikilla meillä on samat geenit kuin afrikkalaisilla apinoilla.
Itseasiassa orjuus on ollut Afrikassa aina yleistä ja eurooppalaistaustaiset orjakauppiaat pelkästään laajensivat markkina-aluetta.
Asiassa on vielä se puoli, että orjiksi kaappaajat olivat rannikoiden heimoja jotka hankkivat orjat sisämaasta.
Afrikassa on orjuutta yhä ja suuri osa kaakaopavuista tuotetaan orjatyövoimalla.
Myös arabeilla on orjuutta.
Muualta se onkin jo lähes hävinnyt.
Ikävä sanoa, mutta sinulla on tasan tarkkaan samat geenit kuin afrikkalaisilla, koska me kaikki olemme tulleet Afrikasta.
Se tuli liian kalliiksi orjanomistajille, kapitalismi korvasi sen.
en minä tunne ketään Afrikasta tullutta. Olen kyllä nähnyt niitä ja kyllä ne on neekereitä eikä mitään sukua ihmiselle.
Et taida paljoa ihmisen evoluutiosta tietää. Mutta ei se mitään, ei kaikkien tarvitsekaan.
paljoa ihmisen evoluutiosta tietää. Mutta ei se mitään, ei kaikkien tarvitsekaan.
Orjuutta on ollut aina. Meille on vain iskostettu päähän ajatus että orjuus on vain Pohjois-Amerikan mustien orjuus. Arabit tekivät orjien hankinnasta Afrikasta suuren luokan kauppaa, se oli suurempi kuin orjaliikenne Atlantin yli. Arabit hankkivat orjia myös Välimeren alueen eurooppalaisista kylistä aina 1800 l- alkuun saakka.
Vielä nykyäänkin Afrikassa ja arabimaissa on orjia, esimerkiksi somalit pitävät bantuja orjina.
Voisit aloittaa uuden ketjun, pohdiskella vaikka sitä mistä apinat ovat saaneet geeniperimänsä.
valokeijo oot yks kenopää muuta afrikkaan
Mikä nälvijä sinä olet jos et osaa kirjotella täällä olet sinä joka lähdet täätlä...ylläpito näitä haukkujia emme kaipaa täällä!
Puhutaan aina että maahanmuuttajat tuovat maahamme omalla kulttuurillaan väriä. Haluaisin todella nähdä sen VÄRIN! Missä se on! Miksi värilliset häpeävät taustojaan! Ei kaikki pakolaiset voi olla henkisesti zombeja, vai voivatko?
Eivät he häpeä. He ovat ylpeitä. Et vain ole tutustunut. Ehdotan, että menet vaikka Punaisen Ristin ystäväpalveuun ja tutustut afrikkalaisiin perheisiin. He vain eivät levitä elämäänsä kaduille (kuten eivät suomalaisetkaan).
Olen ollut mukana useissa somalihäissä kutsuttuna vieraana. Ensin vietetään länsimaiset häät ja sen jälkeen somaliperinteen mukaiset. Kumpikin puoli on ollut hauska. (Somaliosuus aloitetaan, kun suomalaiset postuvat, mutta myöhemmin mm. minulle on näytetty video siitä somaliosasta.)
minä olen afrikkalainen en häpeä mitään olen ylpeä , vaikka olen köyhä musta ja sinun mielestä ruma ja tyhmä olen ylpeä itsestäni , jumala on luonnut minut et sinä
en voi sille mitään että maasani on , köyhyys , sota ja , sairauksia .
olen kärsivällinen enkä menetä toivoni .
ai että missä ylpeäys? minä olen tummaihoinen ylpeä itsestäni ihonväristä maastani
minun maassa on kulta.timantti,hedelmä ihmiset rakasta toisia .
mutta siellä on sota köyhyys, sairaus , eikä se tee minusta tyhmä tai häpeän sitä se on vain elämä .
pitäkö minun itke yöt ja päivät että siellä ei oo kaikki hyvin eikö riitä mitä olen nähnyt ja kestänyt .
olen vahva ja jatkan etenpäin elään savutakseni unelmani minulla on suunitelmia elämässäni ja tiedän mitä haluan ja miksi elään mutta tiedädkö sinä onko ja jos kysyn sinulta mitä haluat elämältä en usko että osat vastata.
se mitä sinulla oon tai mitä oot rakentanut tai keksinyt ei tee sinusta nero viisas . minulla on kaikki hyvin osaan elää elämäni ja oon joka päivä kiitollinen mitä minulla on ja se riittää minulle .
Niinpä, kaikki se mitä sinulla on olet vääryydellä saanut ilmaiseksi!
että se on vihervasemmiston syytä, eiku mokuttajien, eiku demlan, eiku rkp:n, eiku somalien
Jos kysyt minulta mitä minä elämältäni haluan, voin antaa vastauksen. Minä haluan olla onnellinen ja tiedän että raha tai aineellinen vauraus ei onnea tuo. Täällä teollistuneissa maissa ihmiset ovat köyhiä!!!!! Aurinko ei paista. Ruoka ei kasva. On kylmä ja ihmisten täytyy värjötellä taloissa, joiden ylläpito ja lämmittäminen on kallista ja orjuuttavaa yksilö- ja yhteiskuntatasolla. Pohjolassa ihmiset eivät pärjää ilman kovaa työntekoa! Tämä on myös syy siksi miksi pojolassa ihmiset eivät aina jaksa hymyillä. Tämä on myös mielestäni pohjimmainen syy myös siihen, miksi esim Suomessa esiintyy rasismia. Raha ei kasva puissa.
Mielestäni typerintä mitä ihminen voi tehdä, on TAPPAA oman uskontonsa nojalla. Miten ihmiset voisivatkaan elää täysin rinnoin onnelisena esim. Afrikassa, mutta ei - pakko sotia ja tappaa. Tätä ei kukaan täysijärkinen ymmärrä. Rasistit myös luonnollisesti pelkäävät että kotimaasta lähteneet pakolaiset alkavat sotia täälläkin.
Ei rasismikaan tyhjästä synny. Siihen on olemassa syitä. Se että kielletään järkevät keskustelut on vaarallista, koska se nostaa pintaan vihaa.22
Järkeviä keskustelua ei ole koskaan kielletty eikä kielletä! Mutta olet kai nähnyt minkä takia poistetaan koska ei järkevät alkavat sekoilemaan, nimittelemään tuntemattomia ihmisiä täällä jne. Se ei ole järkevää silloin ylläpito saapuu ja se on järkevää.
Täällähän ei oel pakko olla jos säännöt ei kelpaa niin pois silloin mitä täällä tekee ei mitään!
" Toivon että mustat afrikkalaiset kunnioittaisivat juuriaan"
Samaa toivon minäkin ja että he kunnioittaisivat juuriaan niin paljon, että PALAISIVAT KAIKKI TAKAISIN OMAAN MAAHANSA !!!
Osa palaa osa ei, sen päättävät he itse ei kuulu meille pisarakaan!
Mitäpä sinä sille voit, jospa me laitetaan se kuulumaan meille?
Meidän elätettävänähän useat heistä täällä ovat, ja kun minut laitetaan kustantamaan jonkun parasiitin ilmainen elämä, niin totta munassa se asia kuuluu minulle.
muutaman parasiitin elämän, ja mitä saan kiitokseksi? Rikottuja pulloja ja puukotuksen Jyväskylän kaupunginkirjastossa sekä postiluukusta tunkevaa "patrioottien" saastaa. Millähän rahalla sekin propaganda oli painettu?
Viestejä on alkanut kadota ylläpidon taholta.
Minä toivon että valkoinen Valokeiju kunnioittaisi juuriaan ja ammentaisi esi-isiensä todellista viisautta, eikä halveksisi heitä.
Miksi eurooppalainen/länsimainen kulttuuri on aina niin hirveän paljon huonompi kuin kaikki muut? Eikö siinä oikeasti ole mitään hyvää? Onko tiede, edistyksellisyys, tasa-arvo, järjen arvostaminen ym. eurooppalaisina pidetyt hyveet ja innovaatiot täysin mitättömiä, koska noitavainot, afrikkalaiset orjat, sodat ja markkintatalous? Jokaisessa kulttuurissa on omat vikansa ja synkät lukunsa historiassa. Myös niillä muilla. Silti useimmilla on paljon myös sellaista, jota tulisi vaalia.
Kulttuurien arvostaminen ole mitään nollasummapeliä, jossa toisen kunnioittaminen tarkoittaa kunnioituksen puutetta toista kohtaan. Jos uskoisin sellaiseen humpuukiin, jota ylpeys omasta syntyperästä edustaa, olisin varmaankin ylpeä siitä että olen suomalainen/eurooppalainen, ollen samaan aikaan positiivisella tavalla kiinnostunut muista kulttuureista. Mutta koska en ole henkilökohtaisessa vastuussa siitä, mikä Suomesta tai Euroopasta on tehnyt omalla tavallaan hienoja, en koe asiakseni olla niistä asioista erikseen ylpeä. Samalla tavalla en muuten millään tavalla suostu ottamaan vastuuta esi-isieni ja -äitieni virheistä.
"Valkoihoiset" ihmiset (sivumennen sanoen, kulttuuria ei voi eksklusiivisesti määritellä ihonvärin mukaan, jos joku ei sitä vielä tajunnut) ovat muutakin kuin sivistyneen ja teollistuneen maailman sätkynukkeja ja planeetan parasiitteja. Se tuntuu ajatuksena olevan välillä vähän hukassa.
Vai ei afrikkalaiset levitä elämäänsä kadulle mukamas. katsopas somaleja. He ovat ylpeitä ja esiintyvät vain oman kultturinsa tavoin. Viis veisataan meidän kulttuuristamme ja tavoistamme.
Alistuvaa, alemmuden tunnetta potevaa somalia en palveluammatissani ole tavannutkaan vaan pelkästään ylpeitä. Suomalaisittain katsoen liiankin ylpeitä....
Minusta afrikkalaiset ovat kauniita ihmisiä. Meillä olisi paljon opittavaa heidän sosiaalisuudestaan. Sama mielipiteeni koskee myös somaleja.
Heillä taas olisi paljon opiskeltavaa meidän työmoraalistamme, yhteiskuntamme säännöistä ja siitä mikä tänne on sopivaa ja mikä ei.
Ehkä alemmuudentunne valkoista kohtaan johtuu geeneistä. Orjuus valkoisen alaisena muuttaa perimää valkoista kunnioittavaksi ja itseään alempana pitäväksi.
Tässä somalit tekevät poikkeuksen koska he ovat arabeja. Siksi silmiin pistävä ulospäin säteilevä ylimielinen ylpeys. He eivät ole olleet orjuudessa omassa maassaan vaan he ovat olleet (ovat vieläkin) isäntiä joilla on palvelusväkeä (orjia).
Voi elämä mitä tyhmä voi ollakaan.. Oletko harkinnut tarjoavasi jo löysää persereikääsi heille? Se kyllä pelastaa mustaihoiset! Sinä olet juuri niitä ihmisiä jotka lukevat uutisia, uskovat kaiken, eikä osaa käyttää omia aivojaan. Et osaa ajatella kriittisesti mitään informaatiota jota saat. Sinä varmaankin luotat CNN uutisiin eikö niin? Lopeta lampaana oleminen ja käytä sitä aivoa, jos sinulla siis semmoinen on. Epäilen. SJW ja äärivasemmisto tappaa meidän suomen.
Miten* ensimmäisessä rivistössä.
Suvakin järjenjuoksua on tämä: Suomirasistit halveksivat somaleja ja ilman syytä, koska somaleilla on ollut ja on vieläkin orjina toista etnistä ryhmää! Siksihän somalit itsekin ovat ylpeitä! Suomalaiset ovat rasisteja kun eivät ihaile! voivoivoivoi...
Kyllä mustat ovat ylpeitä taustastaan, ja hyvästä syystä. Jo Martin Luther Kingin johtamassa ihmisoikeuskamppailussa toistettiin lausetta "musta on kaunis"...
Mitä muuten tarkoitat lauseella "jos olisin Afrikasta..." Sinähän olet!
Koko ihmiskunnan alkukoti on Afrikassa, josta muutamassa eri vaiheessa sitten vaellettiin Lähi-Idän kannaksen kautta Aasiaan ja Eurooppaan. Geneettisesti olemme kaikki hyvin läheistä sukua. Mitä nyt Eurooppaan tulleet vähän risteytyivät neaderthalin ihmisenkanssa, sitä perua saatiin punatukkaisuuden geeni ja vastustuskyky infektion aiheuttajia vastaan parani.
Ollaan kaikki yhdessä ylpeitä yhteisestä historiastamme!