Tuon ensiviikolla auton saksasta,miten kauppakirjaan merkitty hinta (saksalaiseen) vaikuttaa auton hintaan vai vaikuttaako mitenkään?
Myyjä lupasi että saan toivomani hinnan siihen..Jos laitatan yli/alihinnan-mikä vaikutus suomen verokarhulle..?
Hinta kauppakirjassa
8
261
Vastaukset
- Papparainen5
Auton ostohinnalla ei tosiaankaan ole mitään merkitystä sen verotukseen Suomessa!
Mielestäni olisi oikeus ja kohtuus, että ostohinta olisi verotuksen pohjana.
Onko edes olemassa muuta verotuksen kohdetta, jossa Tulli päättää hinnan?
Korjatkaa, jos olen väärässä!- Pappa täälläkin
Ei tarvitse korjata. Tuolla kohtaa suomen autoverotus on tosiaan ainutlaatuinen.
Veikkaan, että moinen poikkeus verotuksen määräytymiseen on tehty ihan suomen isojen maahantuojen/autokauppiaiden painostuksesta. Vai olivatkohan ne niitä viimeaikoina esillä olleita muurariveljiä?
- twertyti
Veroihin se kauppakirjan lukema ei vaikuta. laita maksamasi hinta niin on selvintä.
- välittäjä
Jos kauppias ehdottaa alempaa hintaa kauppakirjaan, huijaa mahdollisesti itse veroissa.
- papparainen5
Ei kannata unohtaa pientä vaikuttamisen mahdollisuutta arvonmäärityksessä.
Jos autossa on vaikka kyljessä näkyvä - pienempi tai suurempi painautuma - voi puutteen valokuvata ja liittää verotushakemukseen.
Jälkeenpäin tämä ei ole mahdollista.- PertsaPaasaa
Papparainen5 puhuu asiaa. Auton tulliarvohan on vastaavan arvo Suomessa ja nimenomaan samankuntoisena. Kannattaa tosiaan ottaa kuvat ja todisteet sekä vielä olla tekemättä korjauksia ennen auton näyttämistä tullissa jonka todennäköisesti vaativat mikäli auto merkitään huonokuntoiseksi. Jokaisen oma asia on kannattaako kovin huonokuntoista tuoda, yleensä korjaukset maksavat täällä melkoisesti.
- Yhtä sujuvasti kuin
paikallista verottajaa, myyjä huijaa myös sinua. Eikö tullut mieleen missään vaiheessa. Kovin rehellisen henkilön kanssa olet näköjään tekemisissä. Tutki nyt ainakin se auto papereineen tarkasti vaikka auton ostohinnalla ei ole mitään tekemistä tulevan veron suuruuden kanssa. Juuri tämän takia tulli ei usko mihinkään ostolaskuihin veroa määritellessään. On Soomi rehellinen maa.
- 314
Vähän "off topic" mutta ei nyt kuitenkaan kannattaisi ehkä yleistää!
Autokaupoissa on usein vieläpä kysymys vain ns. "sisäkaupasta".
Onhan muutakin tuontia - tuonti EU:n ulkopuolelta ns. kolmansista maista.
Laissa lukee veronmäärityspohjasta suurin piirtein näin:
1. Kauppalasku alkuperäisenä.
2. Kauppalskun arvo korjattuna, ellei viranomainen voi pitää esitettyä laskua luotettavana.
3. Tullin arvio.
Mikäli menee arvion puolelle, tulli arvioi varmasti yläkanttiin ja sanoo, että valittakaa!
Harva tietää, että Tulli tehdessään veruspäätöksen on käräjäoikeudentasoinen instanssi.
Valitus verotuspäätöksestä on siksi osoitettava Tullihallitukseen, joka jvastaa jo Hovioikeutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy465430Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2375424Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2252932Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171442454- 672077
- 701850
- 2091730
Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1871369Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,431366Martina tienaa itse rahansa
Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.3381266