Katsoin uutisia muutama päivä sitten,jotka tulivat Belgiasta.Siellä paikalliset metallialan työntekijät järjestivät mielenilmauksen työpaikkojen katoamisen vuoksi metallialalta.He jopa ottivat yhteen poliisin kanssa.Olen tähän tilanteeseen kyllästyneenä alkanut miettimään,että miksi me Suomalaiset emme tee mitään vaan hyväksymme tämän asian ja emmekä yhtään purnaa vastaan.Toivon muilta kanssaihmisiltä asiallista kannanottoa ja myös mielipiteitänne asiasta.Kiitos.
Työpaikkojen katoaminen suomesta
jani12
564
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Belgiassa on 10,4 miljoonaa asukasta tarkoittaa 333 asukasta/neliö km:llä. Suomen aukastiheys on 17.8 as./neliö km. ja siis 5,4 miljoonaa ihmistä.
Siinä iso ero. Suomessa ei ole montaa paikkakuntaa, jossa olisi helposti kerättävissä riittävä joukko kaduille muusta syystä kuin jääkiekon mm-kullasta.
Kokoontumisinto on laimeaa ja laiskaa tärkeiden asioiden puolesta, suomalaiset mielluummin masentuvat neljän seinä sisälle, kuin lähtevät mielenosoituksiin. Politiikoilla on helppoa siis tässä maassa kansan puolesta, vaikka suuria ongelmia on nytkin.
Hieno juttu,että otit asiaan kantaa ja asiallisesti.Siitä sinulle suuri kiitos.Halusin tuoda tämän epäkohdan esille koska tämä asia on vaivannut pitkään.Tämä on kyllä iso ongelma kun olemme kansakuntana pieni,muttä katsotaan mitä tapahtuu.Noista poliitikoista niin kyllä heille täytyisi jotenkin saada rajat kun ovat viemässä tätä hyvää maata täydelliseen perikatoon.
Politiikotko niitä yrityksiä vie ulkomaille, sitä en tiennytkään. Luulin että yrittäjät siirtävät tuotantoa maihin joissa vielä kannatta tuottaa taloudellisesti.
Kyllä Suomeenkin saisi työpaikkoja jäämään jos vain ammattiyhdistys ja tietenkin työntekijätkin suostuisivat tuntuviin palkanalennuksiin. Nimittäin ne metalliteollisuuden tuotteet pitää pystyä myymäänkin. Tuolla lahden eteläpuolellakin tehdään nykyään laadukasta metallialan työtä nykyaikaisilla koneilla, noin puolella palkalla mitä Suomessa on. Kaukoidän tuotteista puhumattakaan. Ruotsissa metallialan teollisuus on jotenkuten säilynyt, Ei niinkään matalan palkkatason vuoksi vaan erittäin pitkälle viedyn automaation ansiosta. Mutta vaikka yritykset ovat jäljellä on kai työntekijämäärä kai lähes puoliintunut parissakymmenessä vuodessa.
Mitä hyötyä siitä riehumisesta sitten olisi??? Siinä varmasti muutama yritys lisää alkaisi miettiä maastamuuttoa.
En tietenkään ole minkään riehumisen kannalla.Se ei johda yhtään mihkään.Siitä tulee kaikille ongelmmia.Se on vaan valitettava tosiasia,että duunarin palkasta ei voi enää alentaa.Itse tienasin 1800e/kk.Kun laskee siitä kaikki kulut lainanlyhennyksen pois niin ei taida paljo pystyä palkkaa alentaan.Ymmärrän tietenkin yrittäjän pointin tässä asiassa,koska ette tekään varmasti tällä hetkellä pääse helpolla.Mutta on ehdottomasti hyvä asia,että on tullut keskustelua ja onneksi on pysynyt asiallisena.Siitä kiitos kaikille.Poliitikot ei vie työpaikkoja ulkomaille,mutta kyllä he varmaan pystyisivät asiaan vaikuttamaan.