Ketkä olivat hallituksessa ja minä vuonna nostettiin veroja ja leikattiin lääkekorvausten määriä siis pienennettiin korvaus prosentteja! Nyt jos olisi vaalit lähellä niin te syyttäisitte kepua. Hunonnuksen tekijöinä ovat kokoomus ja sdp sirpale puoleet avustajinaan.
Muistan vielä miten 1990-luvun taitteessa Harri Holkeri pääministerinä ja ERKKI LIIKANEN valtiovarainministerinä hävititte omilla toimillanne valtion ja kansantalouden. Pahaksi onneksi se tapahtui vaalikauden lopussa ja kaikki kaatui vaalit voittaneen kepun niskaan näkyvimpänä Esko-poika Aho. Sitten Eki livahti ulkomaille ja piilovirkaan hakeutui myös Harri.
Yksi piirre on myönteinen: Erkki näyttää oppineen piilossa ollessaan jotakin, koska ääni Suomen Panista nykyisin on ihan toinen.
Muuten: Ovatko pystyvät henkilöt kaikista valtapuolueista loppuneet kun usein täytyy nimetä puolustusministeriksi 4 PROSENTIN väestömäärää kannattavasta puolueesta?
Koettakaa SDP:set painaa mieleen
7
94
Vastaukset
- kirkkaat lasit
Kyllä. Näin on tapahtunut, mutta eipä se näytä kiinnostavan ketään. Höpistään kyllä muuta, "tulta taivasta paskaa" vaan ei asiaa.
- Huti Lus
Kyllä meillä nyt on kaikkien aikojen puolustusministeri. Hän on esim. aseenkäsittelijänä melkoinen velikulta. Jo varhaisessa nuoruusiässään hän ampui ilmakiväärillä 20m etäisyydeltä ladon seinään ja hutihan se laukaus oli.
- Lipponen nosti
Ruanalvin pilviin. Demarit vastusti verissäpäin sen alentamista. Nyt nostivat taas..
- Kun nykyinen
puolustusministeri ampui ladon seinään seisoiko hän
ampuessaan ladon sisä- vaiko ulkopuolella?
Oleellinen tieto ampumataidon määrittelemiseksi. - kuultua1
No kyllähän se mielessä on, mutta eihän me olla sitä huomaavinaankaan. Tyyliin; Maria Gusenina-Richardson: "Eiköhan tässä olla tehty kärpäsestä härkänen?!"
- ilman värilaseja
Enpä saanut yhtään oikeaa kommenttia. Tässä näkyy se paljon puhuttu sdp-hallitus vastuu. Ay- liikkeen jäsenmaksujen käytöstä puoluetyöhön käsittely ei myöskään innostanut ketään. Vielä, ay osastojen jäsensäännöissä ei ole mitään mainintaa, että ne menevätkin puolueen hyväksi. Järkyttävintä oli niitten rahojen käyttö: Paasiravintolassa oli vielä seitsemänkymmentäluvulla aina pöytä tyhjänä odottamassa että jos nämä herrat sattuisivat tarvitsemaan. Muita siihen pöytään ei päästetty, ilmoitettiin, että ne on varattu.
Muistaakseni Ay-jäsenmaksujen verovähennyksiin menee valtiolta vuosittain 210 milljoonaa euroa. Käytännössä valtio siis maksaa suuren osan keskusjärjestöjen saamista tuloista, joita sitten käytetään erityisesti SDP:n vaalirahoitukseen.
Ruotsi on jo poistanut Ay-jäsenmaksujen vähennyskelpoisuuden, mutta tätä tuskin tapahtuu Suomessa, tässä korporaatioiden luvatussa maassa, jossa valtaa parlamentin sijasta todellisuudessa näyttävät käyttävän suurelta osin keskusjärjestöt. Tämä paljastuu hallitusohjelmasta ja siitä, kuinka monta työmarkkinajärjestöjen politrukkia nimitettiin valtiosihteereiksi valvomaan, että ministerit tekevät työnsä työmarkkinajärjestöjen tahdon mukaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2401938- 1881607
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461240Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50952- 40779
- 14760
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30751Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21740Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23722Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637