ALIJAH
Mutta eivät vain keskitysleirien eloonjääneet palanneet tällä tavalla; sama pitää paikkansa suuresta juutalaispakolaisuuden tulvasta, joka tuli arabimaista vv. 1947-1951. Kokonaisia yhdyskuntia oli lähtenyt liikkeelle mukaanluettuina vanhat, vammaiset, sairaat ja raskaana olevat. Jeremian sanat kuvaavat kirjaimelliseti heidän paluutaan Luvattuun maahan.
Jopa maailman sionistijärjestö tunnustaa, ettei tämä valtava muuttoliike Israeliin noina vuosina ollut kokonaan järjestön vaikutuksen ansiota. Tässä oli mukana paljon muutakin kuin mitä pelkkä poliittinen kiihotus olisi saanut aikaan. Kaiken takana oli Jumalan käsi. Otetaan esimerkiksi vaikkapa Jemenin juutalaiset. Tämä värikäs yhteisö oli syntynyt Salomon aikana 9. vuosisadalla eKr. ja jatkanut siitä lähtien olemassaoloaan keskeytyksettä aina nykyaikaan asti. He elivät Jemenin feodaalijärjestelmässä, eikä suurin osa ollut koskaan edes nähnyt autoa, lentokonetta, puhelinta tai muita nykyaikaisia keksintöjä. Kuitenkin vuonna 1948 noin 43.000 Jemenin juutalaista jätti ilman varoitusta kotinsa ja elinkeinonsa ja lähti vaeltamaan Arabian niemimaan halki kohti Adenia, joka oli silloin brittien siirtokuntana. Heidän tulonsa aiheutti aikamoisen ongelman brittihallitukselle, jolla oli ollut tarpeeksi hankaluuksia juutalaisten Palestiinaan muuttajien kanssa ja joka ei halunnut olla asian kanssa enää missään tekemisissä. Niinpä he pystyttivät näille Jemenin juutalaisillw leirejä, samalla kun he tutkivat heidän äkillisen liikkeellelähtönsä syitä ja pohtivat, mihin ryhtyä. Vuosisatoja aikaisemmin Herra oli julistanut´: "Minä sanon ... etelälle: Älä pidätä! Tuo minun poikani kaukaa." (Jes.43:6). Hätkähdyttävää on se, että Jemenin muslimiviranomaiset sallivat juutalaisyhteisön lähteä. He tajusivat, että tässä vaikutti Jumalan käsi. He sanoivat¨: "Jumala karkotti juutalaiset maastaan, ja nyt Jumala on leppynyt ja palauttanut maan heille. Mitä me olemme vastustamaan Jumalan tahtoa?"
Kun Jemenin juutalaisten johtajilta kysyttiin, miksi he halusivat lähteä Jemenistä, nämä vastasivat, että heidän oli tullut aika palata kotiin, Israeliin. Eräs heidän keskuudestaan noussut profeetta oli satoja vuosia aikaisemmin ennustanut, että aikojen lopulla, ennen Messiaaan tuloa, he kaikki siirtyisivät takaisin Luvattuun maahan suuren hopealinnun siivillä. Täsmälleen näin tapahtui. Brittihallitus antoi luvan lennättää koko jemeniläisyhdyskunnan Dakota-koneilla Palestiinaan. Urakalle asnnettiin nimeksi "Operaatio taikamatto". Kesäkuun 1949 ja kesäkuun 1950 välisenä aikana 43.000 Jemenin juutalaisia lennätettiin Israeliin. Nykyisin Jemenissä on vain muutama juutalaisperhe (v. 1981).
Tämän ilmasillan ylitti mahtavuudessaan vain Irakin suuren juutalaisyhteisön lennätys v. 1950. Vanhalla ja keskiajalla tätä yhdyskuntaa ei voittanut oppineisuudessaan, rikkaudessaan ja vaikutusvallassaan mikään toinen yhdyskunta. "Operaatio Ali Babaksi" nimetyn ilmasillan avulla 113.000 Irakin juutalaista kuljetettiin Israeliin.
Jesaja on profetoinut sanoen: "Katso heitä, he tulevat kaukaa! Katso, nuo pohjoisesta, nuo lännnestä, nuo Siinimin maalta (Jes.49:12). "Siinimin maan" sijainnnista on paljon keskusteltu. Jotkut tutkijat ehdottavat Egyptiä ja Foinikiaa. Mutta suuri auktoriteetti Gesenius uskoi, että se viittasi Kiinaan, ja nykyhebreassa Siinim tarkoittaa "kiinalaisten maata". Juutalaiset kävivät kauppaa Khotanissa, Sinkiangissa (kiinalaisessa Turkestanissa), ennen kahdeksatta vuosistaa jKr. ja Kantonissa, Etelä-Kiinassa, 9. vuosisadalla jKr. Yhdeksännellä ja kymmenennellä vuosisadalla jKr. Kaifengissa Hunanin maakunnan pääkaupungissa, oli melko suuri kiinankielinen juutalaisyhteisö. Synagooga ja juutalainen hautausmaa ovat jäljellä tänäkin päivänä. Alueella asuu yhä noin 250 ihmistä, vaikka heidän juutalaisuutensa on hävinnyt seka-avioliittojen kautta. Kuuluisa tutkimusmatkailija Marco Polo, joka kävi Kiinassa 1200-luvun loppupuolella, kertoi erilaisista kiinalaisviranomaisten antamista määräyksistä, joissa juutalaiset mainittiin erikseen. Tämä viittaa siihen, että Kiinassa asui tuolloin suurehko määrä juutalaisia. Vuosiin 1941-42 mennessä määrä oli noussut 25.000 -30.000:een - suurimmaksi osaksi natsien pakolaisten ansiosta. Monet näistä juutalaisista palasivat Israeliin Kiinasta samoin kuin Keski-Aasiasta. Läheltä ja kaukaa, idästäja lännestä, pohjoisesta ja etelästä Jumala on vetänyt heitä takaisin Luvattuun maahan.
Profeetta Miika on tallettanut Herran sanat:
- Sinä päivänä, sanoo Herra, minä tahdon koota ontuvat ja kerätä hajalleen-ajetut, ja ne, joille minä olin tuottanut onnnettomuutta. Minä teen ontuvista talteenjäävät ja kauas joutuneista väkevän kansan. Ja Herra on oleva heidän kuninkaansa Siionin vuorella siitä alkaen ja iankaikkisesti (Miika 4:6-7).
Jemenin juutalaisten paluu Israeliin
Shalom1
0
486
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399230Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748074Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625850William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542409Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62127Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821769Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201710Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921486Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71458Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401393