Riita-asiassa noudatetaan raamatullisra ohjetta, jotta veli ei riitele veljen kanssa ja vieläpä uskomattoman toimiessa välimiehenä. Tätä varten on uskoakseni neuvoa-antavat veljet. Heille voi esittää riita-asian, jota ei kyetä ratkaisemaan paikallistasolla. Kuitenkin jos tuohon tahoon yhteyttä ottaa mikä on lopputulos? Usein saarnaajan ja vanhemmiston välien kärjistyessä tulee osa tai joitakin neuvoa-antavia, ja silloin se on saarnaajan lähtö. Mutta jos saarnaaja ja neuvoa-antavat kuuluvat kaikki helluntaikirkkoon, taitaa yksilöuskovan peli olla pelattu? Vääryyttä pahastikin kärsineenä vaikka olisi oikeassa, jos ei kuului helluntaikirkkoon?
Jopa hyvin pienessä seurakunnassa riidellään ja veljet ovat käyneet setvimässä välejä useita kertoja, tuloksetta. Mikä on neuvoa-antavien veljien rooli?
Jopa hyvin pienessä seurakunnassa riidellään ja veljet ovat käyneet setvimässä välejä useita kertoja, tuloksetta. Mikä on neuvoa-antavien veljien rooli?
Vastaukset 28
Vanhimmat
Salaseura, joka antaa laittomia tuomioita.
Peku sinun tapauksessa olis aikoinaan kannatanut kutsua nämä veljet koolle.
Ihanne olisi sopia aina paikallistasolla. Rukoilla ja viedä asiaa Jumalan eteen uskossa. Mutta uskovia koskee myöskin Suomen laki ja YK,n ihmisoikeuspykälät. Niitä ei saa vanhemmisto koskaan rikkoa muka uskon nimessä. Liikaa on väärää pelkoa ja nöyryyttä. Väärää nöyryyttä, joka on lopulta nöyristelyä. Jos asiat ovat todella solmussa ja ei näy valoa, on paikallaan kutsua neuvoa-antavat veljet paikalle. Ennen heillä oli auktoriteettiä, näin kirkollistumisen aikana en tiedä.
> Mikä on neuvoa-antavien veljien rooli? <
Se on sama kuin apostolisena aikana. Neuvoa-antavat veljet tutkivat asian kuunnellen osapuolia ja mahdollisia muita asiasta tietäviä.
Tutkiminen ja ratkaisuehdotukseen päätyminen tapahtuu Raamatun ohjeistuksen mukaan Pyhän Hengen avulla. Voihan jollain veljistä olla armolahjana viisauden ja/ tai tiedon sanatkin. Niille on noissa tilanteissa käyttöä. Hyvä olisi kuulla myös terveen järjen ääntä.
Pe.ku kirjoittaa, että neuvoa-antavat veljet ovat salaseura, joka jakaa laittomia tuomioita. Ei se mikään salaseura ole eikä tuomioistuin. Hehän ovat vain neuvoa antavia eivätkä päätä seurakunnan sisäisistä asioista. He vain sanovat mielipiteensä ja antavat suosituksensa asian käsittelyn suhteen. Toki heillä on kokemuksen antamaa arvovaltaa ja sanoillaan painoarvoa. Sitä vartenhan heidät on asetettu.
Apt.15:6
Niin apostolit ja vanhimmat kokoontuivat tutkimaan tätä asiaa.
Ap. t. 15:28
Sillä Pyhä Henki ja me olemme nähneet hyväksi
>Voihan jollain veljistä olla armolahjana viisauden ja/ tai tiedon sanatkin. Niille on noissa tilanteissa käyttöä. Hyvä olisi kuulla myös terveen järjen ääntä. <
Tuossa onkin jo arvoa jos todella hengellisesti toimitaan.
Kyllä he ovat Ristin Voiton mukaan antaneet toimintakieltoakin ainakin eräälle itsenäisen seurakunnan työntekijälle.
Päätös oli lainvastainen ja lainvastaisesti toimi myös kyseinen seurakunta.
Todista se!
Mutta eihän tosiuskovat riitele. Heidät tunnistaa juuri siitä että heillä on rakkaus keskellänsä. Tästä tunnistatte heidät.
Epäilen, että heillä ei ole mitään roolia herätyksessä.
Luultavasti ei suurta roolia nukuttamisessakaan.
Hämminkien sammutustehtäviä lienee eniten tuolla palokunnalla.
En sitä olisi kai voitu sanoa vapaapalokunnaksi, mutta ei enää, koska taitavat olla ainakin suurin osa kirkkolaisia
Etsivä löytää "> Mutta eihän tosiuskovat riitele. Heidät tunnistaa juuri siitä että heillä on rakkaus keskellänsä. Tästä tunnistatte heidät.
Korj. kieroilijoita.
Lainauksia uutisesta, jossa molemmat osapuolet tekivät päätöksen, johon heillä ei ollut oikeutta:
"Helluntaiherätyksen neuvoa-antavat vanhimmat, joille vastuu toimenpiteistä tällaisissa tapauksissa kuuluu, pitävät tärkeänä pastorin tehtävän edellyttämää luottamusta. He ovat antaneet asian johdosta timo .... ....... kahden vuoden toimintakiellon...............Neuvoa-antavien vanhinten päätös poikkeaa hänen kotiseurakuntansa vanhimmiston antamasta päätöksestä."
http://www.ristinvoitto.fi/sisalto/uutiset/rv_44_2008/
Tuosta uutisesta keskusteltiin paljon ja Ristin Voitto poistikin uutisensa nettisivultansa.
Mikä oli tässä tapauksessa kotiseurakunnan vanhemmiston päätös?
Asiassa tehtiin monta laittomuutta ja Ristin Voitto piti niitä hyvinä, julkaistenkin asian.
Kotiseurakunnan vanhemmistollakaan ei kyseessä ollut mitään päätäntävaltaa, vaan se olisi kuulunut yhdistyksen hallitukselle ja toisen virheen se teki siinä kun hyväksyi ulkopuolisen tahon antaman päätöksen.
Neuvoa antavilla veljillä ei asiassa olisi ollut mitään päätäntävaltaa.
Ihan hyvä että tuollaisista asioista tuomitaan, mutta minkä takia se piti tehdä laittomasti kun laillisillakin keinoila olisi voinut asiaan puuttua.
Kyse on tavallaan lynkkaustuomiosta, jota Ristin Voitto tuki, kai tietämättään että se on laitonta.
* Pe.ku, sinä et nyt ymmärrä, et voi olla tietoinen seurakunta järjestyksestä, ensinnäkin sitä johta Ylin mahdollinen Johto, eli Jeesus Kristus, seurakunta on Hänen vallassaan ja komennossaan, Sanan ja Pyhän Hengen kautta.
* Toiseksi, seurakunta on yksityinen yhteisö, ja sen sisällä on omat säännöt ja hengellinen järjestys. Siellä on parhaimmillaan Monargia hallitus, jota johtaa Kuningas Jeesus Kristus. Niitä ei voi ulkopuoliset määrätä. Ainoastaan, jos rikotaan maallista lakia, että siitä on vanhikoa sivullisille, silloin asia ratkotaan siviilioikeudessa. tai käräjäoikeudessa , ellei sitten sovita asianoasoisten kesken. Jos seurakuntalainen rikkoo jotain , tekemällä syntiä, se ratkotaan vanhemmistossa, esm. jos pitää päättää saako joku saarnata vai ei herätyksen sisällä ! Siihen ei maalllnen laki voi puuttua !
"* Pe.ku, sinä et nyt ymmärrä, et voi olla tietoinen seurakunta järjestyksestä, ensinnäkin sitä johta Ylin mahdollinen Johto, eli Jeesus Kristus, seurakunta on Hänen vallassaan ja komennossaan,"
Jos Jeesus päättää, niin miksi se sinut erotti seurakunnasta?
* Ai jaa, en oo tiennytkään ?
"* Pe.ku, sinä et nyt ymmärrä, et voi olla tietoinen seurakunta järjestyksestä, ensinnäkin sitä johta Ylin mahdollinen Johto, eli Jeesus Kristus, seurakunta on Hänen vallassaan ja komennossaan, Sanan ja Pyhän Hengen kautta" Mohikaani.
Kyllä Pe.ku entisenä helluntailaisena ymmärtää asian. Pe.ku on luopunut Jeesuksesta ja nyt tahallaan vääristelee asioita. Vaarallista kapinoida Jumalaa kohtaan. Pe.kun polvet tulevat vielä notkistumaan Jeesuksen edessä. En tiedä onko mennyt jo luopumuksessa tilaan, josta paluu ei ole mahdollista.
Raamatussa on Korintton seurakunta, jossa oli vaikka minkälaista riitaa. Paavali nuhtelee heitä ja kysyykin, eikö ole ketään kuka ratkaisee veljien välit? Noita tilanteita varten on neuvoa-antavat veljet.
Ei sinun tarvitse kiivastua turhaan.
Palstalla oli jo aikoinaan nimimerkki "Eroe", joka erehtyi joka toisessa viestissään ja kun joku auttoi ja oikaisi virheen niin siitäkös tämä Eroe vasta suuttuikin.
Paavali opetti Hengen hedelmistä:
Gal. 5:22 Mutta Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen.
Julki jumalaton opettaa uskovaisia, buahah hah haa, .... naurunlainen mies. Tuota "lavahypnotisoijaa" on oikeudessa rangaistu vankeustuomiolla.
neuvoa antavat saarnaajatkaan ei kykene selvittämään riitasioita, vaikka puheenjohtaja vehniäinkin yritti riitaa selvittä
>
Kuka on Vehniäinen ja mikä mies?
Kuunneltavaa :
http://www.lempaalanhelluntaisrk.fi/yhteystiedot/pastori/
"..1.4.-12 - Pyhän hengen virat: profeetta..."
aina ja kaikessa kaikkia helluntailaisia - kokemuksesta tiedän - vuodelta -81, miten seurakunnassa katsotaan ihmiseen! Tiedän, että jokaisessa srk:ssa on ihan vilpittömiäkin ihmisiä, jotka eivät näin tee, mutta paikkakunnalla jossa itse elän olen saanut kokea ja nähdä, miten he, jotka ovat valitut johtotehtäviin sukulaisuuden tai muun mielistelyn perusteella, toimivat toisia kohtaan.
Helluntaiseurakunnissa toimitaan sukulaisuus-ja muilla syillä ja siellä jää sivuun hyvin helposti ne, jotka eivät ole taloudellisesti hyvin toimeentulevia ja jotka eivät tuo seurakuntaan mainetta, eivätkä ole sukua jollekin sellaiselle, joka siellä toimii näkyvästi.
Yhtähyvin voin kertoa, että samaa tapahtuu paikkakuntani Vapaakirkossa - se siitä - mutta syy miksi kirjoitan, oli se, että tällä palstalla asetutaan kaikintavoin puolustamaan omaa uskoa ja omaa seurakuntaa, mutta viisveisataan muista!
Tämä kirjoittamasi kertoo, mikä on heidän roolinsa:
'**Jopa hyvin pienessä seurakunnassa riidellään ja veljet ovat käyneet setvimässä välejä useita kertoja, tuloksetta. Mikä on neuvoa-antavien veljien rooli?*'
Neuvoa antavat veljet ovat neuvoa antavia veljiä, eivät väkisin ihmisiä ja seurakuntia ruotuun laittavia. Mitä ilmeisimmin kaikki mahdollinen neuvonta ja opastus on tehty riitapukarien välillä, mutta siinäpä ne neuvoa antavien veljien keinot jo onkin käytetty. Kuuluivatpa neuvoa antavat helluntaikansaan tai helluntaikirkkoon, mikään tuomioistuin he eivät ole.
Kuinka yksilöuskovan tilanne vaikeutuu, jos neuvoa antava veli kuuluu helluntaikirkkoon?
" Kuinka yksilöuskovan tilanne vaikeutuu, jos neuvoa antava veli kuuluu helluntaikirkkoon? "
Tuosta asiasta varsinkin talvipäivien jälkeen on kuulunut yhtä ja toista.
Pe.kulle:
Apt.13:10 "Voi sinua, joka olet kaikkea vilppiä ja kavaluutta täynnä, sinä perkeleen sikiö, kaiken vanhurskauden vihollinen, etkö lakkaa vääristelemästä Herran suoria teitä?
>>>>>>>>>>>>>Kuunneltavaa :
http://www.lempaalanhelluntaisrk.fi/yhteystiedot/pastori/
"..1.4.-12 - Pyhän hengen virat: profeetta..."