Hevonen keskittyneemmäksi ja rennoksi

apuakaipaava1

Hei.. minulla on projekti suokki jolle opetan ratsastamisen perusjutut jne.. mutta se ei keskity työhön ja kattelee pää ojossa korvat höröllä sinne sun tänne, niin miten saisin sen nparemmin keskittymään. Ja sitte vielä ratsastamme pää pilvissä ja se ei osaa oikein vielä asettaa kunnolla nii mites sitten rennommaksi? auttaisiko pienien volttien teko ja asettamisen harjoittelu???

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neea

      Kyllä, tuo saattaisi auttaa. ^^ kokeile ihmeessä!

    • Mahdollisimman paljon kaarevia uria ja pidäteharjoituksia. Siirtymisiä ja tempon vaihteluita. Kovin pieniä voltteja ei mielestäni kannata tehdä ellei se yhtään taivu. Liian pienet kaaret saavat sen vain kallistumaan sisäänpäin kaarteissa mikä häiritsee tasapainoa.

    • Kasiro

      Kiinteä martingal auttaisi pään alas saamisessa mutta sitä täytyy osata käyttää, muuten voi tehdä hallaa työlle. Siksi en opeta sitä täällä keskustelupalstalla. Eli voltteja temponvaihteluja, pujotteluratoja ja kaarevia uria. Lisäksi laittaisin maapuomeja joiden yli sen täytyy kävellä. Silloin sen täytyy keskittyä katsomaan jalkoihinsa ettei kompastu.

    • Kumiapuohja olisi hevoselle hellävaraisempi kuin kiinteä martingali ja myös auttaisi painamaan päätä alas (tosin joillekin se kiinteä on kuitenkin parempi ellei kumppareiden teho riitä), mutta sitäkin on osattava käyttää, enkä minäkään ala sen käyttöä täällä neuvomaan, sitä on kysyttävä sellaiselta joka voi niiden käyttöä paikanpäällä opettaa. Maapuomit ovat hyvä neuvo, niitä kannattaa todellakin harjoitella. Kun ne sujuvat suoralla uralla, niitä voi laittaa kaarevillekin urille. Vaatii tarkkaavaisuutta myös ympyröillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      385
      8468
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      173
      2820
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1162
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      998
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      903
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      896
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      873
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      832
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      50
      831
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      802
    Aihe