Hevonen keskittyneemmäksi ja rennoksi

apuakaipaava1

Hei.. minulla on projekti suokki jolle opetan ratsastamisen perusjutut jne.. mutta se ei keskity työhön ja kattelee pää ojossa korvat höröllä sinne sun tänne, niin miten saisin sen nparemmin keskittymään. Ja sitte vielä ratsastamme pää pilvissä ja se ei osaa oikein vielä asettaa kunnolla nii mites sitten rennommaksi? auttaisiko pienien volttien teko ja asettamisen harjoittelu???

4

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neea

      Kyllä, tuo saattaisi auttaa. ^^ kokeile ihmeessä!

    • Mahdollisimman paljon kaarevia uria ja pidäteharjoituksia. Siirtymisiä ja tempon vaihteluita. Kovin pieniä voltteja ei mielestäni kannata tehdä ellei se yhtään taivu. Liian pienet kaaret saavat sen vain kallistumaan sisäänpäin kaarteissa mikä häiritsee tasapainoa.

    • Kasiro

      Kiinteä martingal auttaisi pään alas saamisessa mutta sitä täytyy osata käyttää, muuten voi tehdä hallaa työlle. Siksi en opeta sitä täällä keskustelupalstalla. Eli voltteja temponvaihteluja, pujotteluratoja ja kaarevia uria. Lisäksi laittaisin maapuomeja joiden yli sen täytyy kävellä. Silloin sen täytyy keskittyä katsomaan jalkoihinsa ettei kompastu.

    • Kumiapuohja olisi hevoselle hellävaraisempi kuin kiinteä martingali ja myös auttaisi painamaan päätä alas (tosin joillekin se kiinteä on kuitenkin parempi ellei kumppareiden teho riitä), mutta sitäkin on osattava käyttää, enkä minäkään ala sen käyttöä täällä neuvomaan, sitä on kysyttävä sellaiselta joka voi niiden käyttöä paikanpäällä opettaa. Maapuomit ovat hyvä neuvo, niitä kannattaa todellakin harjoitella. Kun ne sujuvat suoralla uralla, niitä voi laittaa kaarevillekin urille. Vaatii tarkkaavaisuutta myös ympyröillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      75
      4321
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      110
      4069
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      161
      2631
    4. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2527
    5. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2387
    6. 135
      2132
    7. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      42
      2087
    8. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      50
      1973
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      63
      1730
    10. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1730
    Aihe