onko

haittaa jos jättää kolestrolilääkkeen viikoksi ottamatta?
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eikö tuota kannata kysyä lääkäriltäsi?

Äänestä

Lääkkeen syönti on haittaa.

Pitää muistaa että THL on teollisuuden ja lääketehtaiden etujärjestö aivan kuten sydänliitto ja diabetesliitto.

Kolesteroli- ja diabeteslääkkeiden myynti on miljardiluokan bisnestä. Pelottelutyylillä saadaan tietämättömät ihmiset ostamaan niitä ja pilaamaan jäljellä olevan terveytensä. Sairasta, härskiä, suorastaan rikollista toimintaa.

Tuloksekkainta terveydenhuoltoa on ennaltaehkäisevä. On harmillista, että julkisuudessa levitetään THL:n toimesta yksipuolista ja perätöntä tietoa ravinnosta ja ravintolisien haitoista aiheuttaen sekaannusta ja turhaa huolta kuluttajien keskuudessa.

Jos margariinit keksittäisiin nyt, niin ne kiellettäisiin vaaraallisina rasvoina.

Kukaan, joka on perehtynyt ravitsemukseen, ei syö margariinia eikä muitakaan käsiteltyjä kasvisrasvoja.

Nykytutkimus vahvistaa sen, että valtimoiden kovettuminen johtuu tulehduksellisesta tilasta (pääosin sokerin aiheuttama). Kolesterolia kertyy valtimoihin korjaamaan näitä soluvaurioita. Miksi siitä edes pitäisi päästä eroon. Sitä paitsi kolesterolissa ei ole juurikaan rasvaa; se on elimistön muodostama antioksidantti, D-vitamiinin ja hormonien esiaste jne.









http://personal.inet.fi/koti/remeli/margariini.htm







Rasvasta on tehty pelottava peikko. Kolesterolilla, niin hyvällä kuin "pahallakin" on suuri joukko elintärkeitä tehtäviä kehossamme. Ei ole olemassa yhtäkään tutkimusta, joka osoittaisi voin ja muun maaeläinrasvan aiheuttavan sepelvaltimotautia ja sydänkuolemia.


Kolesteroliarvot vaihtelevat vuodenaikojen, auringonvalon, kuukautiskierron, kilpirauhasen toiminnan, stressitason, liikunnan, ylipainon, tupakoinnin ja muiden sairauksien ja elimistön kroonisen tulehdusasteen mukaan jne. Edellä mainitut seikat vaikuttavat usein paljon enemmän kolesterolitasoihin kuin esim. ruokavalio.









Ainoa potilasryhmä, jolla on merkitystä kolesterolin vähentämisellä, on familiaarista hyperkolesterolemiaa sairastavat, eli ne, joilla geneettisen perimän vuoksi maksa muodostaa huomattavasti liikaa kolesterolia. Muille, eli suurimmalle osalle suomalaisista ja 99%:lle kolesterolilääkkeitä käyttävistä kolesteroliarvojen keinotekoinen pienentäminen on terveydelle haitallista.


70-luvulla Suomalaisten kokonaiskolesteroli oli n. 7
Suomessa kokonaiskolesterolin yläraja on 5,0
Yli puolet infarktin saaneista omaavat alle 5 kokonaiskolesterolin Suomessa
Miesten ihanteellinen kokonaiskolesteroli on 5–7 ja naisten 6–9 mmol/l



Itä-Suomen yliopisto ja THL levittävät väärää tietoa kalaöljystä Helsingin Sanomissa: ”Moni syö kalaöljykapseleita turhaan”.



http://www.amplia.fi/blogi/?x119991=143653

Äänestä

Jo vuosikymmenien ajan ihmisiä on kehotettu vähentämään ruokavaliostaan tyydyttyneitä eläinrasvoja ja syömään sen sijaan monityydyttymättömiä kasvirasvoja, joita löytyy muun muassa margariinista. Nyt amerikkalaistutkijat kuitenkin ovat löytäneet todisteita voin terveellisyyden puolesta. Tutkijat saivat käsiinsä pitkään kateissa ollutta tutkimusmateriaalia vuosien 1966-1973 väliltä. Tutkimusmateriaali käsitti australialaisen seurantatutkimuksen, jonka amerikkalaistutkijat ottivat nyt uuteen analyysiin.



Tutkimukseen osallistui lähes 500 sydänkohtauksen tai angiinan kärsinyttä miestä, joista puolelle määrättiin ruokavalioon margariinin kaltaista safloriöljyä. Tutkijat havaitsivat, että tällaistä öljyä syöneillä miehillä oli kaksinkertainen riski kuolla mihin tahansa sairauteen verrattuna tavallisen voin syöjiin.







http://www.makuja.fi/artikkelit/ajankohtaista/tutkijoiden-hurja-vaite-voi-on-margariinia-terveellisempaa/







Alkuperäinen tutkimus:



http://www.bmj.com/content/346/bmj.e8707

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko tietoa kirjoitti:

haittaa jos jättää kolestrolilääkkeen viikoksi ottamatta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu