hiirulainen

Miten saa kerrottua pelosta?

Olen hammaslääkärikammoinen 26-vuotias nainen ja tilasin vihdoin ajan hammaslääkäriin torstaiksi. Ongelmani on kuitenkin se, etten uskalla kertoa hammaslääkärille pelostani!

En pelkää hammaslääkäriä hysteerisesti mutta pelkoni kohteet ovat epänormaaleja, joten niitä ja aikaisempia hoitokokemuksia on varmasti kuvailtava tarkasti, jotta hammaslääkäri ymmärtää pelkoni oikeat syyt. Olen vähän ujo muutenkin enkä pidä asioitteni yksityiskohtaisesta kertomisesta edes läheisille ihmisille. Minua pelottaa aivan yhtä paljon pelosta kertominen kuin kaikki muut pelottavat asiat yhteensä vastaanotolla.

Pelkoni taustalla on kaksi poikkeuksellisen ongelmaista ja normaalia kivuliaampaa hammasleikkausta (olin silloin allerginen puudutusaineelle), joiden muisteleminen tuottaa sen verran suurta stressiä vuosien jälkeenkin, etten todellakaan tajua, miten pystyn kertomaan niistä vieraalle ihmiselle. Nyt suurin huolenaiheeni on siis se, etten uskalla kertoa pelostani. Tai jos uskallan juuri sen sanoa, en enää uskallakaan kuvailla tarkemmin pelkoani. Onko muilla ollut vastaavia ongelmia ja miten siitä olette selvinneet?

Valitsin hammaslääkärin, joka hoitaa pelkopotilaita, joten toivon vakaasti, että hän itse kysyy pelosta suoraan. Tarkoitukseni oli sanoa jo aikaa tilatessani asiasta mutta vapisin vain puhelimessa ja ääneni takertui kurkkuun enkä saanutkaan sanotuksi, ei - en edes puhelimessa. Joten miten ihmeessä voin selvitä jostain pelkokeskustelusta vastaanotolla?
Käydäänkö se siinä alussa ennen hammastarkastusta?

3

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noh

      Kun minä menin päivystävälle kerran (en käy koskaan muutoin hammaslääkärissä, pelkään myös) niin jopa silloin piti täyttää paperi jossa pelosta kysyttiin.

      Hammaslääkäri oli sitten e r i t t ä i n helläkätinen ja varovainen. Myös hänen tapansa puhua minulle oli tahdikas ja ymmärtäväinen.

    • MPee

      Voithan kirjoittaa kokemuksesi ja pelkosi paperille ja lykätä selostuksen heti vastaanotolla lääkärin käteen. :o) Siitähän se sitten selviää ja hän varmasti tekee tarkentavia kysymyksiä, jos ne ovat tarpeen.

    • Satu

      Kerroithan jo meillekin jotain. Alkajaisiksi voisit vaikka tulostaa oman viestisi tästä keskustelusta ja antaa sen lääkärin käteen!
      Tsemppiä sulle, pelosta voi kyllä selvitä ja päästä jopa eroon. c",)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9198
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      8004
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5761
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2378
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2103
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1752
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1695
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1455
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1382
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1380
    Aihe