"Puolet autoista myydään ohi autokaupan. Yritysten etujärjestön Autoalan Keskusliiton toimitusjohtaja Pekka Rissa arvelee, että autokauppojen ohi myydään vuosittain noin 250 000–300 000 autoa.
Rissan mukaan vakaa arvio on, että vuosittain autokauppoja tehdään Suomessa yhteensä 550 000–600 000.
http://www.taloussanomat.fi/autot/2013/02/07/puolet-autoista-myydaan-ohi-autokaupan-arvo-mysteeri/20131978/304
No näinhän se on, että parhaat kaupat tehdään yksityisten välillä. Kattavat takuut pikkurahalla palveluntarjoajilta kuten finntakuu ja säästö on tuhansia euroja molempien osapuolten eduksi.
Ei muutakuin joutilaat autokauppiaat ja -myyjät urakalla tumputtamaan alapeukkua
Rissan mukaan vakaa arvio on, että vuosittain autokauppoja tehdään Suomessa yhteensä 550 000–600 000.
http://www.taloussanomat.fi/autot/2013/02/07/puolet-autoista-myydaan-ohi-autokaupan-arvo-mysteeri/20131978/304
No näinhän se on, että parhaat kaupat tehdään yksityisten välillä. Kattavat takuut pikkurahalla palveluntarjoajilta kuten finntakuu ja säästö on tuhansia euroja molempien osapuolten eduksi.
Ei muutakuin joutilaat autokauppiaat ja -myyjät urakalla tumputtamaan alapeukkua
Vastaukset 13
Vanhimmat
myynyt ja ostanut autoni nettiauton tai tori.fi:n kautta. Yleensä myyntiaika on ollut 1-3päivää joten hinta/laatu on ollut kohdallaan.
AUTOLIIKE MYY HALVEMMALLA KUIN YKSITYINEN
On jo kauan aikaa sitten vanhentunut harhaluulo, että yksityisiltä myyjiltä saisi autoja halvemmalla kuin autoliikkeistä. Asia on helppo todeta esim. klikkaamalla Nettiautossa Samanmalliset-painiketta. Monien autojen kohdalla viidestä halvimmasta autosta jopa kolme tai neljä on liikkeissä.
Syitä tähän on monia. Yksi on siinä, että yksityisten ilman käsirahaa tai pienellä käsirahalla ostetuissa autoissa on enemmän velkaa kuin kukaan suostuisi niistä maksamaan. Parin sadan euron kuukausierillä auton arvo pienenee usein nopeammin kuin velka.
Toinen syy on se, että monet yksityiset eivät edes ole kovin innokkaasti myymässä autojaan. He vain laittavat ilmoituksen ja siihen tähtitieteellisen hinnan, koska esim. Nettiautossa tuollainen haaveilu on ilmaista. Ja ainahan voi käydä niin, että joku hölmö jostakin syystä maksaa autosta vielä haaveilijaakin korkeamman hinnan.
Kolmas syy on yksityisten vähäinen tieto ja ymmärrys autojen todellisesta hintatasosta . He pyytävät samoja hintoja tai jopa enemmän kuin liikkeet, koska luulevat oman autonsa olevan muita parempi. Yksityinen ei yleensä myöskään tingi paljoa. Yksityisillä ei normaalisti ole ilmaa pyynnissä mahdollisen vaihtoauton hyvityksen varalta.
Liikkeestä sen sijaan voit saada kymppitonnin pyynnillä olevasta (ja usein paljon halvemmastakin) autosta jopa kaksi tuhatta alennusta, jos et anna mitään vaihdossa. Sillä ei ole merkitystä, tapahtuuko maksu käteisellä vai rahoituksen kautta. Liike saa osamaksulla myydystä autosta rahat tililleen rahoitusyhtiöstä muutamassa päivässä. Kannattaa aina tehdä vastatarjous, eikä tyytyä myyjän ensimmäisenä esittämään alennukseen.
Kun vielä otetaan huomioon se, että liikkeet joutuvat monesti maksamaan tuhat euroa tai ylikin myymiensä autojen kunnostuksesta puolen vuoden sisällä, on selvää, että yksityisiltä ostetut autot tulevat viimeistään tuossa vaiheessa kalliimmiksi. Toisin kuin liike, yksityinen ei vastaa mistään myymässään autossa myöhemmin ilmenevästä viasta tai myyjän kertomasta väärästä tiedosta.
Yksityiseltä ostettu auto on aina suuri riski. Ei siis ihme, että valtaosa ihmisistä ostaa autonsa mieluummin liikkeestä. Sinne saa antaa vanhan ajoneuvon vaihdossa, sieltä saa rahoituksen, ja liike vastaa myymiensä autojen kunnosta jopa puoli vuotta kuluttajansuojalain mukaisen virhevastuun perusteella.
Mikään oikea liike ei 2000€ hintapyynnöstä tiputa edes käteisellä mikäli ovat auton oikein hinnoitelleet.F A K T A
"liike vastaa myymiensä autojen kunnosta jopa puoli vuotta kuluttajansuojalain mukaisen virhevastuun perusteella."
Virhevastuun perusteella liike ei vastaa yhtään mistään.
"Asiakas joutuu aina maksamaan. koskee ainoastaan uusien tavaroiden kauppaa. Minulle ei tule halvimmista autoista mieleen yhtäkään sellaista vikaa, mistä valittaminen olisi aiheellista.Tämä tulee todella usein kuluttajalle yllätyksenä, vaikka ei pitäisi. Käytetyissä autoissa on aina vikoja "
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2012/07/1577579/kaytetyn-auton-ostajat-naita-vikoja-myyjat-eivat-korvaa
Eri asia on naamakertoimella tehdyt hyvitykset ja vastaantulot jos asiakkuus katsotaan säilyttämisen arvoiseksi.
Autoliike joutui palauttamaan asiakkaalle 60 % kauppahinnasta
Vantaan Autogroup Oy, Tuusula
Asiakas osti käytetyn pakettiauton 2 600 eurolla. Reilun kuukauden kuluttua hän huomasi, että auton jäähdytysjärjestelmässä oli vikaa. Järjestelmään pääsi vuotamaan pakokaasuja ja nestettä hävisi. Korjaamolla todettiin, että auton termostaatti oli otettu pois, ja paisuntasäiliön korkki oli jätetty löysälle.
Lautakunta katsoi, että vika oli autossa jo ostohetkellä, ja vikaa oli yritelty peitellä. Myyjän piti maksaa asiakkaalle 1 500 hinnanalennusta.
www.kuluttaja.fi/fi-FI/mustalista/
Kyseessa on hinnasta päätellen melkoisen vanha ja paljon ajettu pakettiauto. Silti autoliike joutui palauttamaan asiakkaalle yli puolet 2600 euron kauppahinnasta.
Mua kanssa häiritsee tuossa sinänsä asiapitoisessa tekstissä tuo kohta. Korsumäellä tai Ranta-Juopolla saattaa tuon mittakaavan käteisalennuksia ollakin, mutta oikein hinnoitteleva liike ei niin tee.
Jos auto on sitä mallia, että sille on kysyntää ja hinta on esim. 4899, se alennus saattaa heikoimmillaan olla tuon 99, mutta todennäköisemmin kauppa syntyy hintaan 4500.
Minulle luvattiin eilen autoliikkeestä 2000 euroa alennusta käteisellä vaikka hintapyynti oli jo valmiiksi Suomen halvin yhtä vähän ajetusta vastaavasta autosta. Taidan mennä maanantaina ostamaan sen auton.
Kipeää faktaa, vetää geelitukan melko hiljaiseksi
Minkälainen tukka itelläs on?
Ns. lainapeite? Eli perskarvoja myöten kaikki kammattu sisäkumin päälle?
Ja luulet vielä että jotain pystyt hämäämään..
No nyt ammutaan kovilla, automyyjä pistää parastaan
Tuo liikkeiden virhevastuu ei edes monesti tule ostajan mieleen. On ostettu uudehko auto ja aluksi sitä muistetaan kehua kuinka huippuyksilö on saatu. Kohta onkin edessä tonnien remontti ja omistaja maksaa viulut vähin äänin, koska ei edes itselleen pysty tunnustamaan tehneensä huonoa kauppaa!
Parhaat kaupat tehdään varmasti yksityisten välillä.
Ongelmana vaan on löytää oikeasti yksityinen myyjä. Tällä tarkoitan myyjää, jolla myynnissä oleva auto on ollut käytössä vähintään vuoden-pari tai halvemmissa edes talven yli.
Satunnaisotoksella kun nettiautosta etsit yksityisillä olevia autoja, joka toinen tuntuu olevan jollain trokarilla. Ja trokarit turhaan vääristävät hintatasoa.
Autoliikkeet joutuu nettiauton takia myymään autonsa lähes yksityisten hinnoilla joten niistä ostaminen on edullista johtuen eduista joita yksityinen ei voi tarjota. Välirahat eivät sinänsä ole muuttuneet. Suorakaupalla autoliikkeestä ostavat hyötyvät, vaihtajat sinänsä maksavat normaalin ja kuluihin perustuvan välirahan. Häviäjiä ovat uusien autojen ostajat, mutta yleensä he eivät ajattele autonsa hintakehitystä vaan pääasiassa mm. naapureita, valinnan mahdollisuuksia, Co2-höpinöitä, egon-nostoa ja tietysti uuden takuita jotka kaikki sallittavia ihmiselle.
Osta käytetty ja säästä, autoliikkeestä palveluiden kera tai yksityiseltä muuten vaan.