Suuri ikäluokka loi korruptiosuomen

Hyvävelikerhot ja vapaamuurarit täynnä suuren ikäluokan edustajia, eikä korruptio tule hellittämään vaikka tuo ikäluokka nyt eläköityykin.

Julkisjohtamisen professori Ari Salminen Vaasan yliopistosta:

-Hyväveli-järjestöillä kohtuuttomia etuja.

Nämä edut ja sidonnaisuudet estävät rehellisen kilpailun yritystoiminnassa ja myös lain toteutuksessa.
861
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Suuri ahne ikäluokka vaipoissaan
http://grohn.blogit.uusisuomi.fi/2009/04/23/suuret-ikaluokat-syovat-nuorten-poydasta/
Suuret ikäluokat syövät lastensa pöydästä, nuoret sukupolvet maksavat suurempia eläkeprosentteja kuin suuret ikäluokat samassa iässä. Ei siis ole riittänyt, että ympäristö tuhotaan, nuoret pannaan maksumiehiksi joka asiassa.

Suuret ikäluokat eli nykyiset +60 vuotiaat, pääsivät helpolla elämän syrjään kiinne.
-Työttömyyttä ei käytännössä ollut lainkaan
-Työpaikkaan ei tarvinnut loppututkintoa ja kymmenen vuoden työkokemusta
-Hyväveli-verkosto toimi, Suomi jaettiin sulle mulle
-Rakennusmääräykset olivat yksinkertaisia, jopa hartiapankilla rakentaminen onnistui, kaivot voi kaivaa omaan pihaan, samoin kuin viemärit, nykyään jo pelkkään vesi- ja viemäriliittymään uppoaa +5000, sähköliittymään toinen mokoma ja byrokratiaan vielä kolmas, eikä talosta ole vielä tietoakaan. 10 000-15000 saa jo kuitenkin kasvukeskusten ulkopuolelta mökkejä, joissa liittymät valmiina.
-Suuri ikäluokka on lisäksi onnistunut tappamaan lähes kaiken rehellisen yritystoiminnan Suomessa

Suuri ahne ikäluokka omistaa Suomessa kiinteistöjä 400 000 000 000 (+autot, lentokoneet, veneet, tilit veroparatiiseissa, käteiset, osakkeet jne jne) euron edestä, joiden arvoa pitää keinotekoisesti pumpata koko ajan ylöspäin. Tämä tapahtuu mm. ottamalla Suomeen tuhansittain pakolaisia, joita suuri ikäluokka sitten majoittaa omistamiinsa kiinteistöihin yhteiskunnan kustannuksella.

Seurauksena tänä päivänä vain aniharvalla on varaa rakentaa, ja harvoilla varaa ostaa oma kerrostaloluukku, ja ne ketkä ostavat saattavat itsensä loppuelämäkseen velkaloukkuun, joskus velka siirtyy jopa isältä pojalle.

Suuret ikäluokat rakentelivat alhaisten kustannusten aikaan hartiapankilla ja vähäisillä lainoilla talon, joka 10-20 vuodessa oli velaton.

Suuret ikäluokat ovat rakentaneet itselleen ihannevaltionsa, TukisukkaSuomen, tytön jolla on mustalaisen hame vanteineen.

Vanne edustaa pyrokraattitätilaumaa, johon törmäät joka kerta kun menet virastoon selvittämään asioitasi ja yrität saada jotain aikaiseksi.

Virastojen pyrokraattitätit lyövät sulle Suuren Ahneen Ikäluokan käskystä sellaiset teesit, ohjeet, pykälät ja käskyt, että liiat yrittämisenhalut loppuu kertalinttuulla.

Suuri Ahne Ikäluokka on TukisukkaSuomitytön helmojen alla piilossa, sitä ei henkilökohtaisesti pääse tapaamaan, kuten ennen vanhaa "Kuules Reiska, mulla olis tähän työmiesaskin kanteen piirretty tämmönen projekti, voiks mä alottaa jo huomenna rakentamaan"
Voi monopolien TukisukkaSuomea, jota pyrokraattilauma rahastaa surutta, ja torppaa kaiken pienyrittämisen jo alkuunsa.

90-luvulla Suuri ikäluokka alkoi vainoamaan talkooporukoita, vaikka olivat itse aikanaan rakentaneet talonsa yksinkertaisilla säännöillä ja talkooporukoilla älyttömän halvalla, eli muutamalla kymppitonnilla.
Suuri ahne ikäluokka syyllistää pätkätyöläiset, työttömät ja muut syrjäytetyt omasta "saamattomuudestaan"

Nyt on kuitenkin niin, että työttömänä on satoja tuhansia hyvinkin koulutettuja ihmisiä, joilla monella vuosien työkokemus, mutta työpaikkoja nyt sattuu olemaan vain alle 10% työttömien määrästä.
Kaiken kukkuraksi suuri ikäluokka vielä järjesti Suomen EU:hun josta reppufirmat ja niiden halpatyöntekijät polkevat Suomen työlainsäädännön, palkat ja ammattiliitot maan rakoon 1- 2 euron palkoilla.

Vapautuvat työpaikat kusetusta, suuri osa suuren ikäluokan työpaikoista on ns. suojatyöpaikkoja, jotka lopetetaan sitä mukaa kun niistä suuren ikäluokan edustaja jää eläkkeelle. Eli mitään työpaikkoja ei ole luvassa.

Suurella ahneella ikäluokalla on sen sijaan puutetta rakennusmiehistä, siivoojista ja vaipan vaihtajista, jotka tekevät työtä 1,5-2 euron tuntipalkoilla.

Suuret ikäluokat tuottaa maahan mamuja, nostamaan keinotekoisesti kiinteistöjensä arvoa ylöspäin, rakennuskustannusten jatkuva nostaminen on vain osa järjestelmää, jolla lypsetään nuorempia ikäluokkia.
Suuri ikäluokka tuottaa mamuja ulkomailta täyttämään suuren ikäluokan monet kiinteistöt, ja mamujen vuokrat maksaa veronmaksaja. Hyvä business suurelle ikäluokalle, huono business Suomelle.

Nyt on jo useita pätkätyöläissukupolvia, jotka ei ole koskaan olleet vakituisessa työssä, ja tämä on suuren ikäluokan agendakin, saada luulemaan nämä sadat tuhannet ihmiset ja nuoret, että se on normaali olotila, mistä ei mitään tiedä, sitä ei kaipaa.

Suurella ikäluokalla pätkätyöt olivat siis yhtä tuntematon asia, kuin nykyisillä sukupolvilla vakiduuni.

http://www.ylioppilaslehti.fi/2006/03/10/sukupolvisodan-punainen-kirja/
"Te olette pirun ahneita ja itsekkäitä ihmisiä. Ainoana päämääränänne on nyhtää nuorten selkärangasta kaikki irtoava, kerätä rahat ja painua sitten paratiisisaarelle ruskettamaan omaa napaa."

Äänestä

Miksi suomalaiset eivät viisastu, vaan äänestävät jatkuvasta samaa puoluetta ja vuosikymmenet samaa naamaa eduskuntaan? Ettei vain olisi niin, että ikänsä politiikassa huseeraavat alkaisivat kuvittelemaan "olevansa kunkkuja", ja pääsisi siinä "tuttujen naamojen" kanssa hääriessä vähän niinkuin demokratiakin unojtumaan...?

Äänestä

Aina ajankohtainen...nyt enemmän kuin koskaan.

Äänestä
  • Suuri loislauma pakkoverolle ja heti, sekä KOKO omaisuus takavarikkoon

    Äänestä

Tämä aloitus on päässyt lipsahtamaan lukijoilta ohi silmien

Äänestä

Samanlaisia ahneita ja itsekkäitä kaikki sukupolvet ovat, ja haalivat itselleen etuja niin paljon kuin pystyvät. Vaan eivätpä nykyään enää pysty, kun on tullut pää vetävän käteen. Saatte varautua siihen, että joka sukupolvella on entistä kurjempaa. Teidän lapsen haukkuvat teitä ahneiksi ja itsekkäiksi.

Äänestä

Miten suuret pätkätyöläisikäluokat ja työttömät ikäluokat voivat olla ahneita ja itsekkäitä, miten he voivat haalia itselleen etuja?

Suuret väliinputoajaikäluokat vuosilta 1960-1996

Taidat olla pihalla kuin lumiukko.

Kyllä suuret ikäluokat 1946-1950 syntyneet ovat kusseet Suomen perusteellisesti.

Äänestä
  • He haalisivat itselleen etuja jos pystyisivät, vaan eivätpä pysty ;D Yhtä ahneita ja itsekkäitä he ovat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huonot lähtökohdat kirjoitti:

Hyvävelikerhot ja vapaamuurarit täynnä suuren ikäluokan edustajia, eikä korruptio tule hellittämään vaikka tuo ikäluokka nyt eläköityykin.

Julkisjohtamisen professori Ari Salminen Vaasan yliopistosta:

-Hyväveli-järjestöillä kohtuuttomia etuja.

Nämä edut ja sidonnaisuudet estävät rehellisen kilpailun yritystoiminnassa ja myös lain toteutuksessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu