Tiedättekö varvas murtumista

Pikkuvarvas paskana:/

Mun hevonen astui mun pikkuvarpaan nivelen päälle jo 3kk sitten..ja astui tietenkin just niin,että hokki ( sellainen voisiko sanoa ulostyöntyvä ruuvi liukkaile keleille) osui tietenkin just kohdilleen...
Sattui aivan tajuttomasti ja turposi jne...no osasin päätellä,että murtui varmaan ja kun niille ei oikein mitään voi tehä Ku oottaa ja ottaa iisimmin.niin en sit jaksanut lääkäriin lähteä..nyt tosiaan jotain 3-4 kuukautta sattuneesta ja edelleen ni dl koskettaessa ja varvasta sormella liikuttaessa todella kipeä.myös rasituksen jälkeen kipeytyy todella pahasti..
Onko kellään tietoa pitäiskö reagoida jo menemällä lääkäriin ja mitähän täs kohtaa nyt sit vielä vois paljastua?
Murtumathan kuitenkin paranee normaalisti paljon nopeammin?
Tosi inhottavaa,kun harrastan lenkkeilyä ja se ei nyt onnistu:(
Kokemuksia? Tietoa? Vieläköhän siellä vois olla jotain mitä voi korjata...vai aiheutinko kotihoidolla itselleni loppuelämän vaivan???

4

2158

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varvasmurtuma on yhdyssana

    • Tippa silmässä

      kaputol// Ihan sama. Sillä ei ole nyt väliä, kun kaikki tajuavat mistä on kyse!!

      Joo, eli, mulla ei oo koskaan murtunu varvas. Mutta mun äidillä on murtunut käsi. Eli se meni lääkäriin ja siihen laitettiin kipsi. Mutta varpaisiin ei varmaankaan. En kyllä ole varma. Sinuna menisin näyttämään hoitajalle ainakin. ;) Harmi tuo varpaasi! D: Surullista. Se varvas pitäisi teipata viereiseen varpaaseen kiinni, ettei lähde kasvamaan väärään suuntaan. Olen lukenut netistä paljon varvasmurtumista tänään. Itse kolautin pikkuvarpaani tänään oven pieleen ja nyt turpoaa toosi paljon. Varmaan jo 3cm paksunen varvas D: Sattuu ihan sairaasti, että huudan kävellessä koko ajan. ;( Ja välillä tippa silmään.

    • 2 viiva 3 viikkoa

      Älä lenkkeile murtuneella varpaalla, tai tee mitään muutakaan rasittavaa, koska murtuma ei pääse silloin paranemaan.

      Teippaa varvas viereiseen varpaaseen, jotta murtunut varvas liikkuisi mahdollisimman vähän. Tämä olisi pitänyt tehdä heti murtuman tultua. Jos murtuma on nivelessä, voi olla että olisi aikoinaan pitänyt operoida leikkaamalla.

      Yleensä varvasmurtuma paranee muutamassa viikossa. Tod.näk. rasitus on estänyt varvasta paranemasta kunnolla.

    • iliarawr

      Tosiaan kuten muutkii on sanonu ni lääkäriin on melko turha lähtee.
      Itse koin lähes saman. Pikku varvas murtu sen kolme kertaa peräkkäin, sen jälkeen onnistuin katkasemaan nivelsiteen siitä.
      No jouduin lähtee sit lääkäriin ku tullu yhtään mitään siitä kivusta ja kaikesta.
      Kaikki mitä se sille teki ni teippas just toisee varpaasee kiinni ja anto buranaa.

      Ota sen varpaan kanssa iha rauhassa. Jos siihen käy koskemaan ni kokeile jotai buranaa ja lepoa vähä lisää.. Ja sitä teippausta toisee varpaasee kii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      74
      1234
    2. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      55
      1058
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      45
      1031
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      919
    5. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      337
      823
    6. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      63
      801
    7. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      21
      744
    8. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      40
      737
    9. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

      Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
      Tv-sarjat
      9
      685
    10. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      183
      659
    Aihe