Onneksi SDP ei saanut hullua tavoitettaan läpi, vaan Suomi jäi pois rahoitusmarkkinaverosta. Rahoitusmarkkinavero olisi heikentänyt Suomen taloutta entisestään ja vienyt työpaikkoja Ruotsiin sekä Viroon. Lisäksi kärsijänä olisi ollut suomalaisten eläkesäästöt. Yksistään eläkesäästöistä olisi viety rahaa EU:n pohjattomaan kassaan noin 500 miljoonaa vuodessa.
Ainoa maa, missä rahoitusmarkkinavero on koskaan ollut käytössä on ollut Ruotsi. Ruosi otti rahoitusmarkkinaveron käyttöön vuonna 1984. Seuraukset tulivat yllätyksenä. Velkakirjojen kaupankäynti romahti 85 prosentilla jo ensimmäisellä viikolla. Vaihdetuimpien osakkeiden kaupankäynti siirtyi suurelta osin Lontooseen. Runsaassa viidessä vuodessa yli puolet kaupankäynnistä oli jo siirtynyt ulkomaille.
Ruotsin valtio oli laskenut saavansa lisää verotuloja 1500 miljardia kruunua. Todellisuudessa verokertymä meni miinukselle, koska veron seurauksena koko finanssialan verokertymä laski selvästi. Myös työpaikkoja katosi. Rahoitusmarkkinaverosta tuli Ruotsin valtiolle tuloja vain vähän yli 3 prosenttia mitä valtio oli siitä laskenut saavansa. Kokonaisuudessaan verokertymä meni siis kuitenkin miinuspuolelle.
SDP:n suorastaan vaarallisen järjetön taloudellinen ajattelu käy ilmi Tuomiojan antamasta haastattelusta, jossa hän pitää tervetulleena rahoitusmarkkinaverosta EU:lta Suomelle annettavia 570 miljoonaa euroa. Tuomioja, SDP ja muut veroa kannattavat eivät ota huomioon sitä, kuinka paljon Suomi maksaisi veroa EU:lle. Maksettavat verot ylittäisivät selvästi siitä tulevat tulot. Työeläkesäästöistä maksettaisiin jo yksin noin 500 miljoonaa. Lisäksi yksityiset henkilöt, yritykset ja pankit saattaisivat joutua maksamaan 800 miljoonaa euroa (laskettuna 0,1 prosenttia Helsingin arvopaperipörssin vaihdosta). Selvästi miinukselle menisi niin kuin koko SDP:n talouspolitiikka.
http://www.taloussanomat.fi/rahoitus/2012/10/02/tuomioja-rahoitusmarkkinavero-tervetullut-suomelle/201239048/12
Joku järki se olisi järjettömyydessäkin oltava. Olen kirjoittanut aikaisemmin samasta aiheesta mm. tässä http://keskustelu.suomi24.fi/node/9015607
SDP:n totaaliselle hölmöilylle pantiin stoppi
3
87
Vastaukset
- näin on asia
Demareiden takiahan maamme talous on jälleen suoraan sanottuna menossa päin persettä.
Ei demareita näy yhtään haittaavan se, vaikkei pieneläkeläisille jää kohta enää rahaa edes ruokaan, asumisesta ja sairaanhoidosta/lääkekuluista puhumattakaan.
Demareilla vain näkyy olevan ikuisena ohjenuoranaan ja tavoitteenaan jakaa maamme rikkaisiin ja helkutin köyhiin kerjäläisiin.
Demut ryöstää yhteiskuntaamme ja yhteiskunnan tavallisia työntekijöitä ökyrosvojensa pohjattomaan pussiin. SDP:n vaatiman ja kansalaisten lopulta maksaman pankkiveron tuottokin jää selvästi ennakoitua alhaisemmaksi. Pankkiveron olisi pitänyt tuottaa arviolta 170 miljoonaa euroa, mutta sen tuotto näyttää jäävän 140 miljoonaan euroon. Tämä vajaus johtuu Nordea-konsernin verosuunnittelusta.
Tavallisen pankkeja ja rahoitusmaailmaa inhoavan tallaajan mielestä voi kuulostaa hienolta rokottaa pankkeja, joilla rahaa riittää - vai riittääkö sittenkään. Loppujen lopuksi tavallinen tallaaja kaikki vero maksaa omissa palvelumaksuissaan. Kukapa ei meistä joutuisi pankkipalveluja käyttämään. Pankkiverot ovat mitä suurinta tasaverotusta tai jopa regressiivistä verotusta, jossa pienituloinen palkansaaja maksaa selvästi suuremman osan palvelumaksuista.
SDP tekee hyvää työ.... no ei sentään.- T.A.Vallinen
http://yle.fi/uutiset/halu_laskea_yritysveroa_kasvanut_arkadianmaella/6521598
Ohessa vähän mallia oikean suuntaisesta verotuksesta. Siis oikean suuntaisesta. Siis oikea, oikealle jne..............
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell342146Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.481742Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121546Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041286Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76998Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,47946- 59895
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52809Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101773- 57735
