Monessako selvittämättömässä tapossa susi voi olla syyllinen?

785
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Persu on ihmiselle susi.

Äänestä
  • 15.3.2011 klo 13:30
    Totuuspuntari: Syövätkö sudet syrjäseutujen mummoja ja koululaisia?

    Väite:

    Mummojen ja lasten joutumisesta suden suuhun on huolestunut perussuomalaisten kansanedustaja Pentti Oinonen: ”Petopolitiikassa on karannut mopo (ympäristö)ministeriön käsistä. Ministeriön virkamiehille näyttää olevan yks hailee, pisteleekö sudet syrjäseutujen mummot ja koululapset poskeensa, kunhan susia vain riittää.”

    Aura-lehden uutisessa kerrottiin seuraavaa:

    ”Taaskin susi lapsen syönyt. Rukolan kylässä Mynämäen pitäjää joutui nyt kuluvan lokakuun 1 p:nä lapsi suden saaliiksi. Itsellismiehen poika Kalle Santala, 8 vuoden ja 4 kuukauden ikäinen, oli äitinsä käskystä lähtenyt wettä noutamaan hänen kodistaan, jolloin susi hyökkäsi hänen päällensä ja wei hänen pois. Pojan äiti sattui kotoa näkemään tämän ja riensi mitä waan woi suden perässä ja ajoi sitä takaa koko matkan, kuitenkin saavuttamatta. Peto katosi metsään, jossa hän söi onnettoman lapsen, niin että ainoastaan sisäkalut ja waatteet sittemmin haettaissa löydettiin.”

    Äänestä

Oikeisto-omisteinen media hyppää kun persupuolue käskee. Ulla Appelsiinin luotsaama Iltasoini-Sanomat otsikoi lööppinsä "Susivaara toistaiseksi ohi" unohtaen kertoa ettei se varsinaisesti ole vaara laisinkaan että joku suomalainen on mahdollisesti nähnyt viime viikolla mahdollisen suden luonnesuojelualueen vieressä metsäpolulla ulkoillessaan, ja että koska se ei ole koskaan ollutkaan mikään vaara, on myös harhaanjohtavaa esittää tämän "vaaran" mahdollisesti myös tulevaisuudessa jatkavan persuäänestäjien piinaamista.

Pelolla on helppo myydä tietyn tyyppisille ihmisille konservatiivista maailmankuvaa, poliittisia ideologioita, puolueita ja ehdokkaita. Riittää että tekee tyhjästä vaaran ja esittää siihen itsensä ratkaisuna, tietyllä mielen mallilla varustettu ihminen nielee purematta sillä pelko ohjaa hänen käyttäytymistään.

http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/totuuspuntari-syovatko-sudet-syrjaseutujen-mummoja-ja-koululaisia

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012020215155533_ul.shtml

http://news.yahoo.com/low-iq-conservative-beliefs-linked-prejudice-180403506.html

http://www.hs.fi/ulkomaat/Tutkimus Asetta pitelevä ihminen luulee että muillakin on ase/a1305558482597

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288451697053.html

Äänestä

Onko Kyllikki Saaren murha nyt selvitetty? Entä Bodom-järven tapahtumat? Miksei tätä ole ennen keksitty? Suojeliko poliisi tekijää tarkoituksella? Onko tekijä yhä vapaalla jalalla?

Äänestä
  • Aika monia ihmisiä on myös kadoksissa joita ei ole löydetty etsinnöistä huolimatta. Susilauma pystyy hävittämään ihmisen luineen päivineen.

    Äänestä

  • Yksi mahdollisuus kirjoitti:

    Aika monia ihmisiä on myös kadoksissa joita ei ole löydetty etsinnöistä huolimatta. Susilauma pystyy hävittämään ihmisen luineen päivineen.

    Paitsi, että metsissä maleksivat juopot persumetsästäjät kyllä tietäisivät, jos jossain päin liikkuisi isompi susilauma. Persujen mielikuvitus laukkaa kyllä nyt sellaisissa sfääreissä, että mitkään asia-argumentit eivät heitä sieltä pudota. Toiminta on läheistä sukua USA:n ääriuskonnollisten teekutsuliikkeelle, jota Soinikin tuntuu fanittavan täysillä. Heidän ideologiansa mukaan kaikki oma tekeminen on oikein ja sallittavaa, mutta muiden toimintaa pitäis rajoittaa vaikka minkälaisilla säädöksillä, ettei vain oma mieli pahoittuisi.

    Äänestä

  • Vain taivas rajana kirjoitti:

    Paitsi, että metsissä maleksivat juopot persumetsästäjät kyllä tietäisivät, jos jossain päin liikkuisi isompi susilauma. Persujen mielikuvitus laukkaa kyllä nyt sellaisissa sfääreissä, että mitkään asia-argumentit eivät heitä sieltä pudota. Toiminta on läheistä sukua USA:n ääriuskonnollisten teekutsuliikkeelle, jota Soinikin tuntuu fanittavan täysillä. Heidän ideologiansa mukaan kaikki oma tekeminen on oikein ja sallittavaa, mutta muiden toimintaa pitäis rajoittaa vaikka minkälaisilla säädöksillä, ettei vain oma mieli pahoittuisi.

    Näin kirjoittaa kaupunkilainen joka ei ole nähnyt edes metsää koskaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yövaanija kirjoitti:

http://yle.fi/uutiset/suden_epaillaan_hiippailleen_vaasan_keskustassa/6490128?origin=rss

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu