Kootaanpa muutamia jobbarin (ei siis autoliike, vaan nimenomaan sanan varsinaisen merkityksen yksityishenkilö joka ammattimaisesti verottajalta voitot piilotellen myy autoja) älynväläyksiä yhteen ketjuun.
Tässä erään TURKULAISEN JOBBARIN mielipiteitä:
"Höpsö,eihän muutaman auton myyntivoitoista tarvi mitään veroja maksaa. "
"Ei verottaja ole lähettänyt yhtään laskua mistään myyntivoitoista. ...ei se mun asia ole ilmoitella minnekään. Niin pientä mun autobisnes."
"Seuraa tätä palstaa. Tuon useamman mersun ja pienellä katteella. Mulle riittää tonni tai kaksi kun ei ole muita kuluja. Omasta tallista myyn nämä mersut ja varmasti "pimeenä" "
"...eipä noista ainakaan verottajalle tarvi myyntivoitosta maksella kun niin pienellä katteella menee."
"Ylimääräiset verot kun jättää maksamatta ja omasta autotallista kun myy niin kohtuu hinnalla voi kauppaa tehdä."
"Ostajat ostaa kun myyn uudehkon auton reilusti alle liikkeiden hintojen. Harva ostaja on kiinnostunut maksanko myyntivoitosta veroa."
SAA LAINATA ja ketjua jatkaakin, mut ei oo pakko...
Tässä erään TURKULAISEN JOBBARIN mielipiteitä:
"Höpsö,eihän muutaman auton myyntivoitoista tarvi mitään veroja maksaa. "
"Ei verottaja ole lähettänyt yhtään laskua mistään myyntivoitoista. ...ei se mun asia ole ilmoitella minnekään. Niin pientä mun autobisnes."
"Seuraa tätä palstaa. Tuon useamman mersun ja pienellä katteella. Mulle riittää tonni tai kaksi kun ei ole muita kuluja. Omasta tallista myyn nämä mersut ja varmasti "pimeenä" "
"...eipä noista ainakaan verottajalle tarvi myyntivoitosta maksella kun niin pienellä katteella menee."
"Ylimääräiset verot kun jättää maksamatta ja omasta autotallista kun myy niin kohtuu hinnalla voi kauppaa tehdä."
"Ostajat ostaa kun myyn uudehkon auton reilusti alle liikkeiden hintojen. Harva ostaja on kiinnostunut maksanko myyntivoitosta veroa."
SAA LAINATA ja ketjua jatkaakin, mut ei oo pakko...
Vastaukset 31
Vanhimmat
Yksityinen myyjä on aina yksityinen.
Vain y-tunnuksen omaava liike voi olla jobbari.
Näin on.
Myös Nettiauton mukaan jobbari on aina pimeää kauppaa tekevä yksityishenkilö, joka jättää myyntivoitojen verot maksamatta. Lain mukaan kaikista tuloista pitää maksaa verot.
Autoliike eli yritys on vastuussa myymistään autoista ja myös lakisääteisten velvoitteiden kuten mm.verojen maksusta.
Nettiautossa autojen myyjät on jaoteltu seuraaviin kategorioihin:
1.
"Vähiten ostoturvaa tarjoavat valheellisesti tavallisina yksityisinä myyjinä esiintyvät myyjät eli JOBBARIT. Jobbarille on tyypillistä, että hän ei suostu maksamaan ilmoittelusta mitään, ei maksa myyntivoiton veroa, eikä takuulla suostu minkäänlaisiin jälkivaatimuksiin saatuaan rahat myymästään autosta."
2.
"Seuraavaksi turvattomimman ryhmän muodostavat oikeasti YKSITYISET MYYJÄT, joilta saa vähän tai ei minkäänlaista ostoturvaa myytäviin kohteisiin."
3.
"PIENKAUPPIAS on autokauppaa aloitteleva tai muusta syystä sivutointa pyörittävä myyjä, jolla on yleensä toiminimi, avoin yhtiö tai kommandiittiyhtiö."
4.
"VAIHTOAUTOLIIKE on lähes aina yrittäjävetoinen täyden palvelun autoliike, jolla on kiinteä kauppapaikka ja osoite jossa autot ovat nähtävillä."
5.
MERKKILIIKE
Y-tunnus annetaan vain yritystoimintaa harjoittaville joten ns. Jobbari ei sitä saa.
Haukkuma-nimenä Jobbaria voi käyttää Autoliikkeistä ken tahtoo, vailla totuutta.
Mutta onneksi kyseisiä idiootteja on Suomessa enää vähän.
Tiedän henkilön, jolla on y-tunnus, toimialana autojen myynti. Hän ostaa rahoitusyhtiöltä maksamattomia ajoneuvoja. Näitähän voi ostaa, vain y-tunnuksella. Hän myy ajoneuvoja nettiautossa yksityisenä. Myös hänen perheensä on valjastettu yksityisiksi myyjiksi isukin lisäksi. mn. pojilla (15-19 v ) on tälläkin hetkellä netissä myytävä mopoja, autoja, jopa traktori! Toiminta on varsin laajaa, epäilen verottajan jääneen nuolemaan näppejään..
Jos huomaat jonkun henkilön tekevän pimeää kauppaa, voit raportoida asiasta halutessasi myös nimettömänä esimerkiksi anonyymillä sähköpostilla (hotmail tms.) epäillyn paikkakunnan verovirastoon. Tarvittavat sähköpostiosoitteet saat Verohallinnon palvelunumeroista.
http://www.vero.fi/fi-FI/Tietoa_Verohallinnosta/Yhteystiedot/Palvelunumerot
Ilmoita havainnoistasi myös poliisin nettivinkkiin alla olevan linkin lomakkeella.
www.poliisi.fi/nettivinkki
"Tällä lomakkeella voit jättää poliisille ei kiireellisen tiedon Internetissä havaitsemastasi epäilyttävästä aineistosta. Poliisi tarkistaa lähetettyjä tietoja arkipäivisin virka-aikana 8 - 16."
Poliisia kiinnostavat mm. petosrikoksiin liittyvät havainnot, joihin pimeän kaupan tekeminen kuuluu. Muista mainita ilmiannoissasi konkreettisia esimerkkejä: mm. Nettiauton tms. ilmoitusnumeroita tai linkkejä autojen myynti-ilmoituksiin. Ilmiannon voi tehdä poliisillekin nimettömänä.
Mutta juurihan sinä foliohattu sanoit, ettei yritys voi olla jobbari joten eihän ketään voi ilmiantaa?
Taisit puhua itsesi pussiin, folioinen hattu.
Kirjoitin tähän ketjuun eilen totuuden autokaupoistani ja nyt ne on poistettu. Asiallista toimintaa ylläpidolta.
jobbareita on moneen junaan ja meseen
Ei ne maksa kreikalaisetkaan veroja ja kaikki verot menee Suomesta Kreikkaan.
Pimeää kauppaa tekevät yksityishenkilöt eli jobbarit keksivät säälittäviä tekosyitä olla maksamatta heille kuuluvia veroja.
Lain mukaan kaikista tuloista pitää maksaa verot. Vaikka myisit vain yhden auton voitolla, sinun on maksettava voitosta veroa 30 %. Voitto on siis ilmoitettava veroilmoituksessa.
Jos salaat tuloja verottajalta, syyllistyt veropetokseen, josta voi seurata jopa neljä vuotta ehdotonta vankeutta. Lisäksi joudut maksamaan kaikki rikoksilla hankkimasi taloushyödyn Valtiolle korkoineen.
Pimeillä jobbareilla ei ole mitään erivapautta olla maksamatta veroja voitoistaan. Jobbarit eivät voi jättää omia verojaan rehellisten ihmisten maksettavaksi ja samalla kasvattaa toisten suhteellista verotaakkaa. Samaan aikaan jobbarit kuvittelevat voivansa nauttia ilmaiseksi muiden kustantamista julkisista palveluista.
Verrattuna moniin muihin maihin, Suomessa veronmaksajat saavat todella hyvin vastinetta maksamilleen veroille. Verojen tarkoitus on pitää tämä yhteiskunta pystyssä. Jos kaikki vain keksisivät tekosyitä olla maksamatta veroja, niin pian koko Suomi olisi anarkian vallassa.
Jos jobbareiden edustama lusmuilu yleistyisi, niin Suomessa ei olisi pian enää minkäänlaista sosiaaliturvaa, kun suuri osa ihmisistä jättäisi verot maksamatta. Myös muu julkinen sektori romahtaisi verovarojen ehtyessä.
Silloin ei olisi enää esim. ilmaista terveydenhuoltoa tai koulutusta. Myös lapsilisien ja eläkkeiden maksu vaarantuisi. Lisäksi yhteiskunnan ylläpitämät poliisivoimat, armeija, palokunnat jne. olisivat hätää kärsimässä.
Miten jaksatte kytätä toisten ihmisten elämää. Antakaa jobbareiden olla jobbareita. Vain tyhmä ihminen ostaa heiltä auton.
Mites nää jotka vaihtelee autoja huvikseen persnetolla? Saisko siitä veronpalautusta?
Ein saa.
Oliko kysymyksesi vain idiotismisi seurausta vaiko vitsiksi tarkoitettu?
Jos oletettaisiin että "mobilistivaari" tahtoisi ihan väkisin tehdä tappiollista/ammattimaista kauppaa autoilla, eipä siinä sitten muuta kuin "mobilistivaari" perustaa autoliikkeen (vaikkapa t:mi mobilistivaari) ja alkaa pitää kirjanpitoa mobiileistaan.
Silloin tappiot ja muutkin (autoihin kohdistuneet) kulut saa verotuksessa vähennellä.
Sama pitäisi näiden RIKOLLIS-JOBBAREITTENKIN tehdä, jos se autoilla kaupanteko kiinnostaa; firma pystyyn, verot ja muut kulut maksuun REHDISTI.
Tottakai on epärehellisiä firmojakin, mutta se onkin sitten toisen tarinan aihe se.
Tässä puhutaan vain RIKOLLIS-JOBBAREISTA.
Ei taida autokauppa käydä kun ollaan niin huolissaan siitä,että jobbarit vie leivän autokauppiaan pöydästä.
Kiitos hädissäänolostasi, mutta ihan hyvin käy kauppa.
Olisit kai sinäkin huolissasi, jos sinun palkkatyösi (leipää pöytään tuova ammattisi) tekisi joku verottomana ja siten halvemmalla?
Ja yleisestä huolissaanolosta puhumattakaan, rikollisuus kun ei missään eikä milloinkaan ole suvaittavaa, niin miksi tässäkään jobbari-kujeilussa pitäisi tehdä poikkeus...
Veronkieräjä-jobbari syö ilmaiseksi kaikkien muiden veronmaksajien pöydistä.
www.mustatulevaisuus.fi
Kaikkien pitää olla huolissaan ja valveutuneesti ilmoittaa asianomaisille viranomaisille, kun törmää rikollisuuteen, jota veronkierto ja pieä kaupantekokin on yksiselitteisesti: Rikollisuutta.
Veronkiertoa tapahtuu korkeammalla tasolta lähtien,ainoa ero on ,et siellä tehdään isommassa mittakaavassa ja siellä toimii, niin sanottu hyvä veli verkosto,missä veronkierrosta hyötyy useampi henkilö,niin siellä ei ole kateellisia kätyreitä.Elikä esim.kaveri tekee jonkun ison toimen toiselle ilman rahaa ja toinen tekee vastapalveluksen samanlailla ilman korvausta ja sitten se myydään virallisesti kolmannelle henkilölle,tai sitten tämä kolmas henkilö tekee myös jonkun vastapalveluksen näille kahdelle,niin helppoa se on.Tavalliset palkansaajat ne verot maksavat loppupelissä ,kun ostavat tuotteita ja palveluja.Elikä kateellisemmat kätyri Suomalaiset löytyvät palkansaajista,jotka käräyttelevät pikku tekijöitä.Koko veronkierron kitkeminen pitäisi lähteä ylemmältä tasolta,mut esim.Suomen hallitus ei ole kiinnostunut ylemmän asteen veronkierrosta,niin toisaalta miksi yrittäjääkään kiinnostaa maksaa kaikkia veroja.
Nyt ei puhuttu yrittäjistä.
Tässä puheenaiheena on jobbarit, jotka eivät ole virallisia toimijoita, vaan varkaita, rikollisia ja kaikkien veronmaksajien, niin palkansaaja- kuin yrittäjäveronmaksajien pöydästä syöviä hamppeja kaikki tyynni.
Alkuun STT:n uutinen:
"Pimeästi kauppaa tehnyt tuomittiin oikeudessa vankilaan törkeistä petoksista
Päätekijä sai kaksi vuotta ehdotonta vankeutta törkeistä veropetoksista. Mies teki runsaan viiden vuoden ajan koko ajan kauppaa autoilla. Samaan aikaan mies nosti työttömyyskorvausta yli 33 000 euroa. Mies myös salasi omaisuuttaan ulosotossa, eikä hän pitänyt kirjaa liiketoimistaan. Muut tuomitut olivat pimittäneet veropetoksilla hankittuja rahoja sekä tehneet muita rikoksia. Oikeus tuomitsi päätekijän lisäksi kolme syytettyä ehdottomaan vankeuteen."
Ja sitten jatketaan toisesta keskustelusta "Auton osto ja myynti bisnes saako lisätuloja?" poiminnoilla jobbari-rikollisen älynväläyksiä...
"Saa helposti. Kunhan vain teet kaiken pimeästi."
"Olen tuonut euroopasta viimeisen kymmenen vuoden aikana 37 autoa. Olen myynyt ne pienellä voitolla. Miksi maksaisin verottajalle jotain myymistäni autoista ? Työtulostani menee 45% veroa ja mielestäni se riittää."
"Olen kuullut, että 5 autoa vuodessa voisi myydä verovapaasti. Jos myyntivoitto jää alle 8500 euron."
"Haet 10 autoa vuodessa. Niistä laitat muijan tai kavereiden nimille 6 autoa. ja loput omille nimillesi vuoden aikana, niin verottajaa ei kiinnosta se määrä pätkääkään. Täällä höyrypäät ja kateelliset vouhottaa suu kuolassa mutta mitään eivät voi. Näin tää homma pyörii ja on pyörinyt jo vuosia eikä koirat perään hauku. Se on ihan kiva palkan lisä vuodessa."
"Eilen illalla tulin kotiin X6 4.0d Bemarilla. Tuon hintainen auto kannattaa käyttää virolaisen firman kautta alvivähennysten takia. Auto on nyt siis viron kilvissä ja virolaisen firman omistuksessa. Firma myy sen minulle "tappiolla". kaikki voittaa paitsi verottaja. Pelkkää papereitten pyöritystähän tämä on mutta siinä säästää lisää vielä n8000e. Viron firma menee loppuvuodesta konkkaan,mutta sen "omistaa" alkoholisti jonka nimen sai käyttöön 500e:setelillä."
Älystä en tiedä,mutta noin toimien oma talous olisi kunnossa.
Juuri näin; rikollinenmieli kun ei muita ajattele, kuin omaa napaansa.
Ei ajatella omia vanhuksia ja heidän huoltoonsa tarvittavia veroeuroja, ei ajatella oman jälkikasvun koulutukseen tarvittavia verovaroja, ei vähävaraisten tukemista, ei mielenterveysongelmaisien auttamista, ei perheellisten tukemista... ei siis kertakaikkiaan mitään muuta mielessä, kuin oma nöyhtäinen napa.
Suurin osa näistä rikollisesti ajattelevista äänestääkin PerSuja, noita kansan syvien rivien älykynttilöitä.
"Kreikka vie kaiken", "Eurovaluutta on prseestä", "Maahanmuuttajat on kaikki raiskaajia" ja muuta järjen riemuvoitollista paatosta, jossa normaaliälyiselle ei ole ymmärrettävissä olevaa lausetta.
Ps. Seurantasi muuten jatkuu.
Veroeurosta menee tänäpäivänä 15% vain kansan hyväksi,elikä yhdestä eurosta 15snt. menee julkisiin palveluihin,loput 85snt.mafia hallinnon taskuihin ja välimerelle.Sitten vielä maahanmuuttajiin.Poliisi esitti noin vajaan 7000 rikollis maahanmuuttajan karkoitusta Suomesta,mutta oliko se 1600 karkoitettiin loppujen lopuksi,muut euroopan pistää kylmästi pois maahanmuutto rikolliset,eikä hyysää niitä.Persut ovat toivottaneet maahanmuuttajat tervetulleiksi tänne töitä tekemään,eikä nauttimaan vankila ja sosiaali eduista.Onhan meidän KOKOOMUKSEN eduskuntaryhmästä 30% tuomittu jostain valtakunnan oikeudessa,elikä joka kolmas on syyllistynyt edustuskauden aikana rikkomaan lakia.Eikös perustuslaissa pitäisi kansanedustajan olla malli kansalainen.
Näistä autojobbareista tulee mieleen kirppistrokarit.... tekevät muuten ihan sievoista tiliä täysin verottomasti! Kierrellään kaikki mahdolliset hyväntekeväisyyskirppikset ja haalitaan puoli-ilmasta & ilmaista tavaraa pakettiautolasteittain. Sitten se kama pistetään eri nettipalstoille myyntiin törkeään "keräilijähintaan" ja kauppa käy.
Tuolla pystyy helposti nettoamaan 50-100€/päivä ja kun nettipalstoilla myydään 24/7, tuo tekee kuukaudessa äkkiä 1500-3000€ täysin verotonta tuloa... lisäksi työttömyyspäivärahat, asumistuet, toimeentulotuet, yms....
Itse asiassa trokarit ovat suoraan sanottuna pilanneet kirppismyynnit. Harvemmin enää kirpputorilta voivat esim. aloittelevat lapsiperheet tehdä löytöjä tai itse myydessä viettää päivän ja lapsetkin oppisivat vähän kaupanteon alkeita samalla.
Nämä trokarit (yleensä sellaisia hieman vanhempia, epäsiistejä miehiä tai naisia) tulevat jo ennen aukeamista penkomaan tavaroita, tavaran haukkuen ja tinkien. Jos sitten jotain suostut pilkkahintaan myymään päästäksesi häiriköstä eroon, aivan varmasti sama tarvara on tuplahintaan trokarin pöydässä. Ja yleensä hinnat sillä tasolla, että aivan sama vaikka ostaisit suoraan halpahallista uutta. Ja trokareilla saattaa olla laatikkokaupalla esim. lastenvaatteita, muka lapsenlapsille pieniksi jääneitä. Mukana yleensä sellainen eltaantunut ullakon haju ja pokkana puhdasta jätelumppua kauppaillaan uuden hintaan.
Kirpputoreilla käynti ja ostaminen on hävettävää toimintaa.
Jos kerran lapsiperheiden pitää mennä kirpputorille, miksi piti niitä lapsia hankkia vaikkei ole varaa siihen? Ensin säästö, sitten vasta perheen ja lapsien hankkiminen.
Monilla on näköjään perusarvot jääneet oppimatta...
Samoten nämä kirppistrokarit kerää kaikenmaailman lahjoituspalstoilta "hyvää hyvyyttä tarvitseville lahjoitettavia" lastenvaatteita, yms sälää ja kauppaa niitä sitten pöydissään & nettipalstoilla ryöstöhinnoin...
Tuommonen 1500-3000€/kk tekee vuositasolla 18000-36000€ verottomat vuosiansiot.... teitysti niiden työttömyyskorvausten ja sossuliksojen päälle!
Ja tiedätkö mistä nykyään tietää että Sotkassa on ollut "viemme samalla vanhat pois"-kampanja? No siitä että trokarilla on huonokuntoisia, ylihintaisia huonekaluja! Nuo kun kyttäävät nykyisin huonekaluliikkeiden roskiksiakin.
Kauppa se on joka kannattaa.
Olen ostanut auton tällaiselta jobbarilta/trokarilta tyhmyyttäni ihmisen rehellisyyteen luottaen. Paljastui kuitenkin heti, että kilometrit käännetty ja 100.000 kadonnut. Kysyin huoltokirjan merkinnöistä ja myyjä vakuutti kaiken olevan kohdallaan. Tosiasiassa autoon tehty 2 öljynvaihtoa ja esim. jakopään hihna joka olisi pitänyt vaihtaa jo 2 kertaa oli tekemättä. Täydellinen petos ja varmasti trokarille kannattava business. Asia ei kyllä jää tähän.
Toivoisin enemmän, että me petetyt olisimme yhteydessä toisiimme ja sitä kautta saisimme enemmän oikeutta!
Joo, kerron vielä että kyseessä Loviisalainen kaveri, joka myi Roverin ja seuraavaksi varmaan Mustangia!
Juu mullakin eukko kävi vieraissa.