käytettyjä ei kannata enää ostaa
ainakaan näitä
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288539592578.html?pos=ok-trm-auto
ainakaan näitä
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288539592578.html?pos=ok-trm-auto
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eikä vain moottorit, noiden yhteydessä olevia automaattilootat
on ihan samaa sekundaa. Se onkin kiva kun puolet autosta jos
maksamatta ja kaikki alkaa autossa hajoilemaan niin
ei tavallisella köyhällä' ole varaa niitä korjailla.
Tosin mun ajoilla jos uuden ostaisi niin menisi kyllä aika kauan ennen kuin
olisi yli 100tkm mittarissa enkä rääkkää autoa muutenkaan.
Volkkarin polo 1.4 tsi gti 180hv, onkohan laatikko sama kuin
pienemmissä koneissa vai onko joku golf:n laatikko?
voi muuten tulla hintoinsa !! Jos reaalisesti moottorin iskutilavuus 1 litra / max teho 100 hv. Nyt jos lähdetään ahtamaan niin saa kyllä tinkiä kestosta. 30 vuotta kun tätä kehitystä on koneistamolla seurannut niin ei oikein hyvältä näytä.
vai koneistamon kokemuksia, kyllä nyt naurattaa poikien jutut.
Tuo romusi meille niin tehdään siintä sellainen ettet osaa edes kysyä. Ne tekee jotka osaa. Kerro mulle Mahlen männän käyntivälys? Niin jatketaan siintä.
Onnea sinne korjaamolle. Kun tulevaisuus tulee olemaan se, että moottorissa on minimaalinen määrä liikkuvia osia, ei niissä paljon ole koneistettavaa. Sen lisäksi maailma menee siihen että vaihdetaan kokonaisuuksia, joten koneistamoja tulee kaatuamaan työn vähyyteen.
Pitkään on vaihdettu laturi tai startti kun hiilet on loppu, seuraavaksi vaihdetaan moottori kun männät on loppu. Jos siihen se 100tkm menee niin entä sitten. Auton tulevaisuuden elinkaaressa riittää kaksi moottoria ja sitten se romutetaan.
Näen jopa mahdollisuuden että näitä pieniä 20kg painoisia litraisia ahdettuja mootoreita saisi suoraan motonetin tiskiltä. Vanhasta saa hyvityksen vaihtaessa, ihan kuin latureissakin. Hinta 300 euroa.
Siis on kai koneiden tarkkus parantunut kuitenkin 30 vuoden aikana.
Kun enää ei puhuta koskaan enää mistään sisäänajosta jonka
tarkoitus aikanaan on ollut juuri se että moottoria ja voimansiirtoa
ei ole voitu niin tarkkaan valmistaa että sen pitää vähän kulua
jos siellä on jotain virheitä.
Mutta se että pienestä koneesta otetaan melkoisia tehoja
länttäämällä vaan se turbo siihen. No ei siinä ole kyllä mitään
uutta että ns sporttiautot hajoilee paljon enemmin
usien kuin tavalliset autot ja korjaaminenkin teetettynä maksaa
joskus ainakin melkoisesti.
Onko se niin iso tappio jos koneista tekee vähän vahvempia
kun tehojakin lisäillään huimasti, tekevätkin varmaan mutta
ei tarpeeksi.
"Mutta se että pienestä koneesta otetaan melkoisia tehoja
länttäämällä vaan se turbo siihen."
RUAHAHAHAHAHAAAAAA
Joo-o. Dieselithän on kaikki näitä joissa on turbo, eikä 100 hevosvoimaan enää tarvita 2,5-3,0 litran konetta.
Yksi juttu jota voi miettiä onko fiksua painaa kaasupoljinta pohjaan täystehoa varten, vai riittäisikö rennompi ajotyyli.