Uusavuton sukupolvi

Uuno

Ei tarvitse olla edes tarkkana, kun huomaa liikenteessä ja kirjoituksissa tämän uusavuttoman sukupolven. Liikenteessä nämä lippispäät eivät enää osaa käyttää vilkkuja, eivätkä he enää osaa alkeellisiakaan liikennesääntöjä. Kirjoituksissa heidät tunnistaa mm. siitä että yhdyssanat eivät enää onnistu eikä juuri muukaan.
Olen sitä mieltä, että peruskoulut ja autokoulut eivät saisi enää enempää päästää näitä pellejä keskuuteemme nostamaan vahingoillaan vakuutusmaksujamme tai liikenteeseen nostamaan verenpainettamme!

9

1108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jorma

      Vielä kun saataisiin poliiseja valvomaan nykymenoa ja sakottamaan kunnolla näitä teini-idiootteja!
      Lisäksi pitäisi ottaa käyttöön mm. Briteillä oleva ajokorttiin merkattavien virhepisteiden systeemi: tarpeeksi monta virhettä, niin kortti pois!

      • Kuupo

        Olen samaa mieltä!

        En oo niitä fiksuimpia tyyppejä, enkä jaksa miettiä seuraavan ehdotukseni järkevyyttä ja toimivuutta, mutta kerronpa kuitenki.

        Mitenköhän mahtais toimia sellainen homma, että siviilihenkilöitä palkattaisiin (esim. kouluttamattomia kesätyöläisiä ym joutilaita) poliisin tueksi kaduille valvomaan liikennettä. Pantaisiin muutama hemmo kameran kanssa filmailemaan teinibilisteliöitten ja muiden pilluhaukkojen kaahailua. Filmit vaan poliisille ja poliisi lähettää pikavoiton kuljettajalle (tai oikeastaan auton rekkarin mukaan sen omistajalle)!

        Jos homma toimis, niin ainaki ite voisin olla töissä sellaisissa hommissa kesäisin!


    • suurpiirteinen

      Mitähän pirua ne yhdys sanat tänne kuuluu.
      mittaahan milli metrillä onko välit oikein.

    • weeman

      Paskapuhetta väittää, että vain nuoret törttöilee liikenteessä! Väittäisin että nuoret osaa liikennesäännöt paremmin ja noudattaakin niitä paremmin!

      • Jees

        nuata paappoja jokka ei oikee enää nää muuta ku että joku lippalakkipää siinä vilahti ohi, sitte ne aatteloo notta ku kyseess oli lippisteini nii tottakai se rikkoo lakia. Vaikkei rikkonukkaa, eikä ollu teini vaan Pentti 53v ja silläki oli valametin lippis pääs niiku ennenki eli viimeset kuustoista vuotta. No ka onhan se lippis ainaki teini-ikääne.


      • sukulainen
        Jees kirjoitti:

        nuata paappoja jokka ei oikee enää nää muuta ku että joku lippalakkipää siinä vilahti ohi, sitte ne aatteloo notta ku kyseess oli lippisteini nii tottakai se rikkoo lakia. Vaikkei rikkonukkaa, eikä ollu teini vaan Pentti 53v ja silläki oli valametin lippis pääs niiku ennenki eli viimeset kuustoista vuotta. No ka onhan se lippis ainaki teini-ikääne.

        Osaa se ainakin sen lippiksen oikeinpäin päähänsä pistää! Ja tuskinpa syökään lippis päässä ja tuskinpa kuksiikaan lippis päässä!


    • Marx

      Autot viedään merkkikorjaamolle tulpan- tai öljynvaihtoa varten ja sitten valitetaan auton pitämisen kalleutta. Mitään ei osata tai viitsitä tehdä itse.

    • Autollah

      Vilkun käyttö, kaistan vaihto ja muu ns. liikennekäyttäytyminen opetetaan vasta kakkosvaiheessa. Tämä on selvästi nähtävissä tuolla liikenteessä. Vilkkua käyttämättömät on selkeästi niitä, joilla on lippis syvimmällä päässä.

    • Vilkkua

      käyttää pilkkua :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2112
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1765
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1250
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      940
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      58
      894
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      842
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      111
      751
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      688
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      686
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe