Katon romahdus tapahtui Valkolantiellä sijaitsevalla Laukaan ratsastuskoululla keskiviikkona kello 17:n aikaan, kun teräsrunkoisessa maneesissa oli käynnissä ratsastustunti. Alustavien tietojen mukaan maneesissa oli katon romahtaessa viisi henkilöä
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/ratsastusmaneesin-katto-romahti-lapsi-kuoli/1297835
Eipä näitä romahtamisia kesällä tapahdu, joten talvea syyttäisin.
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/ratsastusmaneesin-katto-romahti-lapsi-kuoli/1297835
Eipä näitä romahtamisia kesällä tapahdu, joten talvea syyttäisin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Laukaan tragedia olisi voinut sattua kymmenissä halleissa.
Onnettomuustutkintakeskus havaitsi systemaattisesti monistuneet suunnitteluvirheet tutkiessaan 2009 Järvenpäässä sortunutta liikuntahallia. Se varoitti asiasta ympäristöministeriötä, joka lähetti siitä kirjeen kaikkiin kuntiin. Seuranta on kuitenkin unohtunut.
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/450757/Laukaan tragedia olisi voinut sattua kymmenissa halleissa
Outoa, että valvonta on näin olematonta.
Ratsastustalleissa kyllä yleensä nuo lumet pudotetaan aika hyvin, koska tosiaan katolta tunnin aikana putoavat lumet säikäyttää hepat ja se on aina tapaturmavaara. Itse ratsastaneena ja tuon kokeneena tuli yllätyksenä kun yks heppa olikin sekopää kun katolta tippui lunta. Menopeli lähti alka vikkelään tangentin suuntaan.
Kyseinen talli ainakin nettisivujen mukaan huolehtii turvallisuudesta, joten tuo varmasti melkoinen yllätys. Näytti kuvienkin mukaan aika hyväkuntoiselta tallilta.
Onneksi tuo ei tapahtunut isommassa maneesissa, sillä omalla lähitallilla tuohon aikaan olisi voinut olla parhaillaan edellisen tunnin hepat ja aloittavan tunnin hepat yhtäaikaa, sekä myös sisällä lasten vanhemmat ja muut auttajat eli helposti yli 20 heppaa ja yli 30 ihmistä.
Todella ikävä tapaturma, ei kenenkään pitäisi harrastuksiin menehtyä. Toivottavasti syy löytyy, vaikka se ei kuolleen tytön vanhempien eikä tallin omistajien tuskjaa varmasti helpotakaan.
Poliisiylijohtaja Paatero Laukaan romahduksesta: Lumi ei ole syyllinen
http://yle.fi/uutiset/poliisiylijohtaja_paatero_laukaan_romahduksesta_lumi_ei_ole_syyllinen/6494962
Juuri näin.
Sen sijaan yhtään outoa ei ole että joku äärivasurinuori keksi syyttää katon
romahduksesta persuja.
Onneksi sekopäisen huligaanin oksennus siivottiin palstalta melko nopeasti.
Jaha, toisenkin huligaanin aivopieru hävisi alta aikayksikön.
Tällaista saastaa voi syntyä vain mielisairaitten äärivasemmistolaisten päissä.
"Vasemmistonuori
14.2.2013 07:25
0
Kyseisen tallin katto tunnettiin heikkoudestaan. Vasemmistoliitto vaati julkilausumaa että tallin katto pitää vahvistaa tai talli ottaa pois käytöstä. Mutta persut kaatoivat esityksen. Tulipa joukko persuja luotiliiveihin ja maihinnousukenkiin pukeutuneena uhkailemaankin Vasemmistoliiton edustajia.
Mielestäni tuollainen käyttäytyminen on persuilta varsin törkeää poliittiseen toimintaan puuttumista. Sekä varsin seurauksiltaan surullista ökyilyä, koska se on maksanut pikkulapsenkin hengen. Kauanko tuollaisen annetaan jatkua, vai tehdäänkö yhdessä päätös ettei suomen poliittinen kenttä tarvitse natsipersuja?
On aika siirtyä jo Vasemmistoliiton aikaan. Aikakauteen jossa lapsia ei tapeta välinpitämättömyydellä ja julmuudella."
TE JOTKA EPÄILITTE LUNTA SYYLLISEKSI, olette väärässä. Lukekaapa ylen sivuilta.
Katot on heti kiellettävä, vaarallisia käsiaseita
- kuten kaasusumutteet naisten ja lasten itsepuolustusvarana. Sanoo nykyinen aselakimme
t. avaaja
Takavaroikoidaan HETI kaikkien rakannusten katot, ja niitä kannattavat palkit.
- Muistettakoon, että USA:n iskuissa katot surmasivat ihmisiä, joten katot ovat kuten käsiaseita
- Tavuviivoitan viestini, jos joku hallituksesta on tästä kiinnostunut..