Mitä tiede voi sanoa Jeesuksesta? Tätä pohditaan Haagan seurakunnan Kysy uskosta -illassa Hakavuoren kirkolla (Tolarintie 1, 00400 Hki) 14.3.2013 klo 18.30 (kahvi- ja teetarjoilu jo klo 18 alkaen)!
Kyse on illasta, joka rakentuu ihmisten kysymyksille. Kuka tahansa saa kysyä mitä tahansa illan aiheesta! Kysymyksiin vastaa alan huippuasiantuntija. Mielenkiintoa lisää se, että vastausta voi pyytää joko tiedemieheltä tai papilta; näin samaan kysymykseen voi saada kaksi vastausta eri näkökulmista. Ilta ei siis rakennu luennolle vaan kysymyksille ja vastauksille.
Tämän kevään Kysy uskosta -illan aiheena on "Mitä sanoo tiede? Tapaus Jeesus." Ilta saa kovatasoisen vieraan, kun asiantuntijaksi kysymyksiin tulee vastaamaan kansainvälisesti merkittävin historian Jeesus -tutkijamme, Tom Holmén. Holmén on Uuden testamentin eksegetiikan dosentti Helsingin yliopistossa ja Åbo Akademissa. Hän toimii myös historian Jeesus -tutkimusryhmän johtajana.
Kysymyksiä voi esittää paikan päällä tai lähettää sähköpostilla ([email protected]). Illan kulkua tahdittaa sellisti Joonas Vapaavuori. Juonnosta ja iltahartaudesta vastaa pastori Sami Lahtinen. Kahvit tarjoaa Haagan seurakunta!
Mitä siis kriittinen tiede sanoo Jeesuksesta? Tule ottamaan selvää!
MITÄ SANOO TIEDE? TAPAUS JEESUS. to 14.3.2013 klo 18.30
3
383
Vastaukset
- 14 + 3
Kuulehan pastori Luttinen: älä panttaa sitä tieteellistä tietoasi vaan jaa siitä meille jotka emme pääse paikan päälle.
- Pastori Lahtinen
"Kuulehan pastori Luttinen: älä panttaa sitä tieteellistä tietoasi vaan jaa siitä meille jotka emme pääse paikan päälle."
Mitäköhän haluaisit tieteellisestä Jeesus-tutkimuksta tietää? Olen suunnitellut pitäväni myöhemmin luentosarjan Haagan seurakunnassa tieteellisestä Jeesus-tutkimuksesta. Ehkä pääset silloin paikalle (ajankohta on vielä avoin). - Pastori Lahtinen
Ajankohtaisten uutisten kannalta on ehkä mielenkiintoista, että yksi tutkimuksen varmimpia tuloksia on, että Jeesus teki eksorkismeja (karkotti pahoja henkiä). Tiede ei tietysti voi ottaa kantaa siihen, onko pahoja henkiä olemassa tai ajoiko Jeesus oikeasti niitä ihmisistä. Joka tapauksessa hän teki tekoja, jotka muut ihmiset - ja hän itse - tulkitsivat pahojen henkien karkottamiseksi.
Tästäkin aiheesta voi kysyä tutkija Tom Holménilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614348KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1433087Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472398Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?462323- 971961
- 241883
- 281596
- 221574
- 1491402
- 341233