Hevosellani käytetään martignaalia. Aina kun yritän laittaa suitsia hevoselleni, se nostaa päänsä kattoon. Se on vähän arka niskasta. Miten saisin tämän tavan pois?
Ongelmahevonen
1
210
Vastaukset
Helpointa on ottaa jakkara alle niin yletyt paremmin. Tuota tapaa voi nimittäin olla hyvin hankala saada pois.
Ainakaan sen päätä ei kannata vetää ohjilla alas niskasta, jos se kerran on sieltä arka; se vain pahentaisi asiaa.
Yleensä hevosta suitsiessa toinen käsi pitelee suitsista kiinni hevosen turvan päällä (sieraimien yläpuolella) kun toinen käsi laittaa kuolaimet suuhun. Silloin hevosen ei pitäisi päästä nostamaan päätään alunperinkään, kun kerran käsi estää sen. Kun kuolaimet ovat suussa, käsi pitää edelleen suitsista kiinni niin että kuolaimet pysyvät suussa. Tällöin toinen käsi vapautuu pujottamaan niskahihnaa korvien yli toisen pitäessä edelleen kiinni turvasta.
Anteeksi jos nyt selitän itsestäänselvyyksiä, mutta en tiedä paljonko sinulla on kokemusta, joten selitän suunnilleen kuin aloittelijalle. Ja toivottavasti ymmärrettävästi...
En tiedä onko sinulla tapana lämmittää kuolaimia lämpimässä vedessä tai käsissäsi, mutta ellei ole, kokeile sitä. Kylmä metalli ei tunnu mukavalta suussa ja jotkut hevoset (ja ponitkin, ei sen puoleen) väistävät sen takia. Eikä se lämmitys ole haitasta kumikuolaimillekaan jos sellaisia käytät.
Varmista, ettet vahingossa paina hevosen ikeniä kuolaimella kun laitat niitä sen suuhun tai muuten nipistä sitä mistään. Sekin aiheuttaa väistelyä.
Jotkut ovat saaneet tuloksia sivelemällä kuolaimiin hieman esim siirappia. Kun ne maistuvat hyvältä, hevonen ottaa ne mielellään, tai ainakin vähemmän vastahakoisesti.
Mitään pikaratkaisua tuollaiseen ei tietääkseni ole, vaan ainoat lääkkeet ovat aika ja se, että tekee suitsimisesta mahdollisimman mukavaa hevoselle.
Nämä nyt tulivat ensinnä mieleen, jollain muulla voi olla lisää ajatuksia. Toivottavasti jostain niistä on apua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2522328- 1921704
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä501379Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad511057- 41846
- 15827
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23788Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25786Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647