Perussuomalaisten Pirkko Mattilan taksilasku viime vuonna tehdyistä 247 matkasta 9 526 euroa.
Perussuomalaiset ovat muutenkin ahkeria taksinkäyttäjiä. Kymmenestä eniten taksia käyttäneestä viisi on perussuomalaisten edustaja.
Perussuomalaiset ovat muutenkin ahkeria taksinkäyttäjiä. Kymmenestä eniten taksia käyttäneestä viisi on perussuomalaisten edustaja.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Voi voi. Eikö heille ole huomattu hankkia virka-autoa kuljettajalla. Kansanedustajaparat joutuvat taksiin turvautumaan. On se niin väärin persuja kohtaan.
Ajelisivat ruuttamopoilla!
Siinä sitä tuhlataan suruttomasti yhteiskunnan varoja. Kuinkahan paljon noista on juoppokyytejä?
Kunnon persu on selvinpäin vain vahingossa.
Kansanedustaja Pirkko Mattila asuu swyrjässä halvemmista yleisistakulkuneuvoista,joten tuo kyseinen taksilasku osoittaa tuon epäkohdan tuosta epäoikeuden mukaisuudesta sen..
Turha on saivarrella Pirkko Mattilan suurella taksilaskulla,kun ottaa huomioon välimatkan Oulun lentoaseman ja Muhoksen välillä,niin ei tarvitse tuo kyseinen homma mitään selitystä.
Niin kuin se toinen virallinen optimisti seles, j.jussiW-T jaksaa yhä uskoa...
Ei ajelis taksilla, jos joutuis omalla kustannuksella ajelemaan. Kyllä löytyis halvempi vaihtoehto, taikka sitten järjestäisi aikataulunsa toisin.
Mutta kun saa vapaasti ajaa pirssillä muiden laskuun, niin kyllä perSSu ajaa. ei oo köyhän asialla, vaan oman perse on taas tärkein!
Muhokselta pääsee mainiosti bussilla oulun lentokentälle, ellei ole liian hieno käyttämään julkisia, kuten tämä peruspirkko. Mutta kuten tunnettua, persu haluaa tärvätä Suomen kansan maksamat verorahat omaan käyttöönsä!
Sinä siis kannatat yksityisautoilua kaikissa mahdollisissa tilanteissa.Pirkko joutuu kuitenkin käyttämään taksia Seutulan ja eduskunnan välillä.
Ei Helsinki-Vantaan lentokentän ja eduskunnan välillä taksia tarvi käyttää, sillä sinne on Helsingin keskustasta jatkuva bussiyhteys. Jos menee taksilla, niin samalla tavalla siinä bensa palaa kuin omalla autollakin. Menee vaan sillä bussilla sinne kentäll! Vai eikö kansan seura kelpaa?
Muhokselta pääsee ihan hyvin junalla. Kyllä sää jussi oot kans jotenki aivopesty kun noin sokeasti kaikkea puolustelet.
Missä on puolueen itsekritiikki?
Ei kulje joka lennolta bussia Helsingin keskustaan ja sitä varten Seutulassa on takseja.
Eduskunnan ahkerin taksinkäyttäjä oli Mikael Jungner. Lähes 500 ajelukertaa ja yli 8000 euron lasku veronmaksajalle. Eikä muuten asu syrjäseudulla, vaan ihan pääkaupunkialueella!!!
Jungerin ajut selittää työ mutta persuilla tämä on yleensä henkilökohtaisia ajeluja.
Nimimerkille Haistakaa ite: jos osaisit lukea muutakin kuin lööpin niin ymmärtäisit että eniten veronmaksajien rahoja törsäsi persupirkko!
Runsas taksiajelu johtuu olosuhteiden pakosta. Yleensä valomerkin jälkeen aamuyöllä kämpille suunnatessa bussit ei kulje ja taksipysäkit ovat sopivasti nakkikioskin vieressä.
Missä persu - siellä taksi. Ja köyhät maksaa. Dorkaa.
Eli perussuomalainen ei saa ajella eduskunnan maksamia taksiajoja, mutta demari saa. Kyllä taas pyöritellään ja pyöritellään, miten persut tuhlaa rahoja, vaikka viime vuonna ahkerin taksiajelija oli vasemmiston liikenneministeri Kyllönen ja tänä vuonna määrällisesti Jungner. Mutta demari ja vasuri saa ajella taksilla omat ja vieraan ajotkin se on sallittua, mutta perussuomalainen ei saisi edes kävellä taksijonoon!!
Siinä on katsos se ero, että persu on luvannut äänestäjilleen olla ajelematta taksilla hänen rahoillaan paarista bubiin, demari taas ei.
"Halme söi sanansa:
Kansanedustaja ajaa pirssillä veronmaksajien piikkiin, vaikka toisin lupasi.
Kansanedustaja Tony Halme (ps) lupasi heti valintansa jälkeen, ettei aja ikinä eduskunnan piikkiin taksilla, sillä hänelle kelpaisi bussikyytikin. Hän painotti, että rikkaat kansanedustajat tulevat toimeen ilman taksiseteleitä (Iltalehti 17.3.03).
1862 euron kustannukset
Halme ei edustajien taksikorttia ottanutkaan eduskunnan aloittaessa työnsä, mutta tuli tänä keväänä toisiin ajatuksiin. Sen jälkeen hän on käyttänyt pirssiä innokkaasti, sillä hän on tehnyt toukokuun puolivälin jälkeen veronmaksajien rahoilla 115 taksimatkaa.
Matkoista on aiheutunut yhteensä 1 862 euron kustannukset.
Sairausloma jatkuu
Halme ajoi toukokuun lopulla noin viikon aikana 16 kertaa (kustannukset 237 euroa), kesäkuussa 46 kertaa (709 euroa), heinäkuussa neljästi (55 euroa), elokuussa 13 kertaa (203 euroa) ja syyskuussa 36 kertaa (658 euroa).
Halme on ollut tänä vuonna pitkään sairauslomalla eduskuntatyöstä. Hän oli pois jokaisesta täysistunnosta maalis-, huhti- ja syyskuussa."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200610115224684_uu.shtml
Sinun taksilaskusi veronmaksajien piikkiin ei voi olla väärin koska se on sinun taksilaskusi veronmaksajien piikkiin?
Suomen kansa maksaa vähistä rahoistaan uppporikkaiden perussuomalaisten puolueherrojen ja -rouvien turhanpäiväiset taksiajelut!