JOHANNES KASTAJA RAAMATUSSA JA ARKEOLOGIASSA!
TAUSTAA:
Johannes kastaja oli Jeesuksen edelläkävijä. Mitä opimme heiltä kasteesta?
Hänen vanhempansa kuuluivat Aaronin pappien huoneeseen. Sakarja oli pappi Abian osastossa. (Luuk 1:7-17.) Vuonna 3 oli Sakarjan vuoro suitsuttaa temppelissä. Hänelle ilmestyi enkeli Gabriel ja ilmoitti nasiirin syntymästä. (Nasiirit eivät saaneet leikata hiuksiaan, eikä juoda väkijuomaa koko elinaikanaan ym. sellaista, minkä Laki määräsi). Poika oli nimeltä Johannes.
Hän syntyi ½ v. ennen Jeesusta ja hänen piti vartuttuaan 30 v:n ikään, olla Jeesuksen edelläkävijä.
SYNTYMÄ IHMEEN AVULLA
Johannes syntyi Elisabetille, jonka sukulainen oli Maria.
Maria ja Elisabet saivat Jumalalta vakuuden, että Jeesus oli Johannesta suurempi, hänen ´Herransa´. (Luukas 1:26, 36-45.)
Elisabetin synnytettyä naapurit ja sukulaiset kiirehtivät ehdottamaan nimeä isänsä Sakarjan mukaan. Elisabet sanoi: "Ei toki, hänelle on annettava nimi Johannes."
Sakarja ei pystynyt puhumaan (enkelin vierailtua), mutta kirjoitti: "Johannes on sen nimi." Silloin Sakarja alkoi puhua ja kaikki tajusivat: JHWH:n (Jahve, 2Mo 3:14, 15; 6:3, 4; KR 92) käsi/voima oli lapsukaisen kanssa. (Lu 1:18-20, 57-66.)
Johannes vietti elämänsä alun Juudean vuorimaassa, jossa hänen vanhempansa asuivat [Juudan vuorimaassa leeviläisten kaupungissa]. Kasvaessaan hän vahvistui hengestä ja "pysytteli aavikolla, [kunnes] näyttäytyi julkisesti Israelille". (Lu 1:39, 80.) Hänellä on voinut olla luola asumuksena.
Missä sijaitsi Juudean vuorimaa ja erämaa?
Sijainti: Jerusalem - Betlehem - Berseba linjalta itään, Suolamereen (Kuollut meri). Sijaitseeko uutisessa mainittu Ein Kerem sillä alueella? Lisäksi sen täytyisi olla vanhoja Leevin kaupunkeja.
LÖYSIKÖ ARKEOLOGI JOHANNES KASTAJAN LUOLAN?
**
"Arkeologi väittää löytäneensä Johannes Kastajan luolan
17.08.2004 08:41
Brittiarkeologi Shimon Gibson kertoo löytäneensä luolan, jossa hän uskoo Johannes Kastajan asuneen. Raamatuntutkijat suhtautuvat varauksella löytöön, jota Gibson itse kutsuu ainutlaatuiseksi.
Gibson on tutkinut Jerusalemin lähellä sijaitsevaa luolaa viiden vuoden ajan. Nyt hän sanoo uskovansa, että seinille kaiverretuissa kuvissa esiintyvä pitkähiuksinen mieshahmo on Johannes Kastaja, kertoo Britannian yleisradioyhtiö BBC.
Luola on 24 metrin syvyinen. Se sijaitsee muutaman kilometrin päässä Ein Keremistä, missä Johannes Kastajan uskotaan syntyneen. Luolasta on löydetty satojatuhansia ruukunsirpaleita sekä kammio, jota Johanneksen seuraajien uskotaan käyttäneen rituaaleihin.
- Kiehtovaa, mutta tarvitsemme lisätutkimuksia, Jerusalemin Pyhän maan yliopiston johtaja Stephen Pfann kommentoi Gibsonin löytöä. STT © STT"
**
MITEN JOHANNES JA JEESUS LIITTYVÄT HISTORIAAN?
Luukkaan mukaan Johannes aloitti palvella Tiberiuksen 15. hallitusvuotena ja oli tuolloin 30-vuotias. Tämän ikäisenä papit astuivat varsinaiseen palvelukseensa. (4Mo 4:2, 3.)
Augustus kuoli 17. 8. 14 ya. Tiberius nimitettiin 15. 9. 14 ya.
Tiberiuksen 15. hallitusvuosi oli syksy 28 - 29 elo t. syyskuuhun. Jeesus tarjoutui kasteelle myös syksyllä, 30 -vuotiaana. Johannes oli häntä 1/2 v. vanhempi, on aloittanut palveluksensa keväällä 29 ya. (Lu 3:1-3, 23.)
Johannes aloitti saarnaamisen Juudean erämaassa, sanoen: "Katukaa, sillä taivasten valtakunta on tullut lähelle." (Matteus 3:1,4; Markus 1:6; 2Kunink.k. 1:8.)
Hän oli pukeutunut Profeetta Elian tavoin ja ruokana oli kulkusirkat - ja luonnonhunaja. Hän oli opettaja, jota hänen opetuslapset kutsuivat "Rabbiksi". (Joh 3:26).
MIKÄ OLI JOHANNEKSEN TYÖN JA KASTEEN TARKOITUS?
Saarnasi kastetta syntien anteeksiantamiseksi katuville.
Hän kastoi vain juutalaisia t. juutalaisuuteen käännynnäisiä (Markus 1:1-5; Ap 13:24). Johannes lähetettiin Jumalan rakkauden osoitukseksi juutalaisen kansan, liittosuhteessa olevan, palauttamiseksi katumukseen Lain rikkomuksista.
Vesikaste oli vertauskuva katumuksesta (Lakia ja liittoa vastaan), tehdystä rikkomuksesta. Katumuksen ja kasteen jälkeen he tunnustivat Messiaan, Jeesuksen. (Ap 19:4; Matt 21:32; 3:7-12.) Johannes nuhteli fariseuksia, kun ylpeilivät Abrahamin lihallista polveutumistaan.
Johannes opetti myös anteliaisuutta, myötätuntoa ja opetti kastettuja rukoilemaan kanssaan. (Luuk 3:10-17; 11:1.)
Tuohon aikaan, Raamatun profetioiden mukaan - kansa oli odotuksen vallassa ja pohdiskeli: "Voisiko hän olla Kristus"?
Johannes kielsi olevansa Kristus ja julisti, että "Se, joka tulisi hänen jälkeensä olisi paljon suurempi" häntä. Johannes tunnusti papeille ja leeviläisillekin, "ettei ole Elia" ja "Se profeetta". Johannes käänsi monet tosi Jumalan puoleen. Johannes täytti tehtävänsä - valmistaa kansan!
Vaikka Johannes ei tehnyt Elian tavoin ihmeitä, hän toimi
"Elian hengessä ja voimassa", kulkien Jeesuksen edellä - ja avasi tien (Johannes 1:19-28; 10:40-42; Lu 1:16, 17).
Myöhemmin syksyllä 29 ya. Johannes kastaja esittelee
"Jumalan Karitsan", joka ottaa pois "maailman" synnit. Johannes näki myös Isän (JHWH:n) todistavan lähetetyn tunnusmerkin kautta - näki Jumalan hengen laskeutuvan Jeesuksen päälle ja kuuli Jumalan oman äänen julistavan, että Jeesus oli Hänen Poikansa. (Mt 3:16, 17; Mr 1:1-11; Joh 1:32-34; 5:31, 37.)
Kasteen jälkeen Jeesus oli 40 päivää erämaassa. Hän saattoi olla siellä missä Johanneskin oli ennen ollut, koska Jeesuksen palattua - Johannes esitteli opetuslapsilleen:
1. "Jumalan Karitsana", 2. Jeesukselle esiteltiin Andreas ja ilm. Johannes (seuraavana pänä). Näin Johannes alkoi luovuttaa omia opetuslapsiaan Jeesukselle.
Myöhemmin Jeesus kertoi Johanneksen tulon täyttäneen Malakian profetian, "Jumala lähettäisi Elian", ennen JHWH:n suuren ja pelottavan päivän tuloa. Hän esikuvasi Elian työtä tekevää ihmisryhmää, "kulkusirkkoja", joista Ilmestyskin ennusti. Jeesus sovelsi Johannekseen seuraavat profetiat: Jesaja 40:3; Malakia 3:1; Mt 11:7-10; Lu 1:67, 76; 7:24-27) .
Jeesus tunnusti Johanneksen olleen "suurin naisista syntyneiden joukossa", (Mt 11:11-15; 17:10-13; Lu 7:28-30.) mutta Johannes olisi "Jeesuksen vähimpiä veljiä vähäisempi", osoittaen, ettei Johannes kuulunut Karitsan
"morsian" -luokkaan. (Ilmestys 14:1-3; 21:9-11; 22:3-5.)
Jeesusta ja Johannesta, molempia syytettiin siitä, että heissä olisi demoni, kun he eivät mielistelleet ketään ihmisiä, vaan paljastivat heidän synnit, kuten Johannes Herodeksen (Herodiaan) ja Jeesus paljasti mm. fariseusten synnit. Syntymäpäivillä vangitun Johanneksen pää vietiin lautasella ”juhlapöytään”, ilmeisesti pilkattavaksi kaunaisen Herodiaan (tyttären) pyynnöstä.
Jeesus puolusti epäsuorasti Johannesta syytöksiltä (Mt 11:16-19; Lu 7:31-35).
Jeesuksen opetuslapset veivät myöhemmin ruumiin pois haudattavaksi. (Mt 14:1-12; Mr 6:21-29.)
Johanneksen kuoltua Herodes sai kuulla Jeesuksen saarnaavan, parantavan ja ajoi ulos demoneja. Herodes säikähti, koska pelkäsi Jeesuksen olevan kuolleista herätetty Johannes. Hän halusi kovasti nähdä Jeesuksen, koska ei ollut varma päätelmästään. Herodesta ei totuus kiinnostanut. (Mt 14:1, 2; Mr 6:14-16; Lu 9:7-9.)
Johanneksen kaste loppui v 33 helluntaipäivänä, jolloin pyhä henki vuodatettiin. Siitä lähtien saarnattaisiin kastetta, joka tapahtuisi ”Isän ja Pojan ja pyhän hengen nimessä” (Mt 28:19; Apt 2:21, 38; 19:1-7).
Ne jotka sen jälkeen kastettiin Johanneksen kasteeseen, täytyi kastaa uudelleen Herran Jeesuksen nimessä, jotta he saattoivat saada pyhän hengen voiman. Nykyäänkään ei mikään kirkkojen lapsikaste, tai valistumattomana ja tietämättömänä suoritettu kaste riitä. (Matt 28:19, 20; Joh17:3.)
Täytyy hankkia JHWH – Isän ja Poikansa Jeesuksen tuntemusta opetuslapsena ja vihkiytyä - kastaa ja osoittaa rakkautensa ”Karitsan uhria” kohtaan (Ro 5:12; 10:).
UUTISIA YM.: JOHANNES KASTAJA - JEESUS!
1
184
Vastaukset
- kasteesta
Jeesuksen mukaan lapsi on kaikkein otollisin ottamaan vastaan kasteessa luvatun Pyhän Hengen lahjan.
Mark.9
36. Ja hän otti lapsen ja asetti sen heidän keskellensä; ja otettuaan sen syliinsä hän sanoi heille:
44. Ja joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat, sen olisi parempi, että myllynkivi olisi pantu hänen kaulaansa ja hänet olisi heitetty mereen.
Mark.10
15. Totisesti minä sanon sinulle: joka ei ota vastaan Jumalan valtakuntaa niinkuin lapsi, se ei pääse sinne sisälle.
Apt.2
38. Niin Pietari sanoi heille (miehille): tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.
39. Sillä teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu ja kaikille, jotka kaukana ovat, ketkä ikinä Herra, meidän Jumalamme kutsuu.
Apt.16
14. Ja eräs Lyydia niminen purppuranmyyjä Tyatiran kaupungista, jumalaapelkääväinen nainen oli kuulemassa; ja Herra avasi hänen sydämensä ottamaan vaarin siitä, mitä Paavali puhui.
15. Ja kun hänet ja hänen perhekuntansa oli kastettu, pyysi hän meitä sanoen; jos te pidätte minua Herraan uskovaisena, niin tulkaa minun kotiini ja majailkaa siellä. Ja hän vaati meitä.
Ef.4
4. yksi ruumis ja yksi henki, niinkuin te olette kutsututkin yhteen ja samaan toivoon, jonka te kutsumuksessanne saitte;
5. yksi Herra, yksi usko, yksi kaste;
6. yksi Jumala ja kaikkien Isä, joka on yli kaikkien ja kaikkien kautta ja kaikissa.
1.Kor.
12:13 sillä me olemme kaikki yhdessä Hengessä kastetut yhdeksi ruumiiksi, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, ja kaikki olemme saaneet juoda samaa Henkeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399179Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737980Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625709William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542364Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62097Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821746Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201692Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921439Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381370Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71327