Syyskuun raaka-öljy toimitusten hinta on huipussa, n. 45$ / barreli.
Tämä tietää yhä nousevia bensan hintoja.
Toisaalta, uutisissa sanottiin pariviikkoa sitten, että raaka-öljyn hinta näkyy vain muutamissa senteissä bensan hinnassa, koska on tuo veropuskuri.
En sitten tiedä....mutta nousee se ainakin muutaman sentin.
Tämä tietää yhä nousevia bensan hintoja.
Toisaalta, uutisissa sanottiin pariviikkoa sitten, että raaka-öljyn hinta näkyy vain muutamissa senteissä bensan hinnassa, koska on tuo veropuskuri.
En sitten tiedä....mutta nousee se ainakin muutaman sentin.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Bensa on öljynjalostukseen sivutuote ja sitä syntyy aina kun öljystä tehdään jotain.
Bensa ja diesel-öljy eivät ole toistensa korvikkeita vaan bensaa syntyy silloinkin kun tislataan dieseliä.
Syksyllä ja talvella bensa on sivutuote, mutta keväällä ja kesällä se on päätuote ja sitä jopa pilkotaan raskaista jakaista.
15 vuotta sitten bensa maksoi (92 okt.) 3 mk/litra. Nyt se on lähempänä 7 markkaa..välillä ylikin. 5 vuotta sitten bensa (95 okt.) maksoin noin 5 mk/litra.
Noi kolmekymmentä vuotta sitten kaikki seuraavat maksoi noin 70 penniä
-litra maitoa
-litra bensaa
-reikäleipä
ja pöytäviinapullo maksoi 16 markkaa ja kossu pari markkaa enemmän
TV-uutisista kuultua:
Polttoaineiden hinnat suhteutettuna palkkoihin ovat tällä hetkellä noin puolet 70-luvun puolivälin energiakriisitasosta. Eli päästäksemme tuohon tasoon tulisi bensan maksaa 2,30 euroa litralta.
Mutta tiedätkö mitä tapahtui lähes 50 vuotta sitten...1956??
VS: Suomeen tuli voimaan VÄLIAIKAINEN 1 vuoden pituinen AUTOVEROLAKI. Lakia kuitenkin jatkettiin vielä seuraavana vuonna ja seuraavana...ja seuraavana jne.
Minä en ollut vielä lähellekkään edes syntynyt vielä silloin, mutta nyt olen ajellut autolla jo melkein 15 vuotta ja meillä on EDELLEEN tuo "Väliaikainen" autoverolaki voimassa. Perkele! Mutta se siitä. Mukavahan se on tukea Valtiota. Ja Tuntuu niin Hyvälle kun kaupasta ostaa 30 000 € auton ja tietää maksavansa valtiolle siitä 13 500 €. Vai olisiko kivompi maksaa siitä autosta vaikka 16 500 € ja 200€:n käyttömaksu/vuosi?
Myös liikevaihtoverolaki tuli voimaan väliaikaisena ja vuosi taisi olla 1948 tai jotain siinä paikkeilla.
Pitää vain ajatella niin että tuhannen vuoden päästä sillä ei ole mitään merkitystä.
no 40 vuoden päästä ei tarvitse ihmetellä enää näitä bensiinin hintoja, koska öljy on jo loppunut.
Tottakai se hinta nousee kun tavara alkaa vähentyä, mutta nuo korotukset raaka-öljyn hinnassa ei täällä hinnassa näy vaan bensan hinta tulee jopa putoamaan parin vuoden aikana hieman.
Onneksi 40 vuoden päästä ei ole niin paljon näitä euroautoja, kun eivät keksi vaihtoehtoja bensa- ja dieselkoneen tilalle. Veikkaan ainakin 40% euroautomerkeistä häviävän tämän öljyn loppumisen seurauksena.
että ainakin Daf, Borgward, Auto Union, AMC, DeLorean ja NSU katoavat kun bensa loppuu.
No, kyllä niitä vaihtoehtoja on. Diesel käy rypsillä pienen säädön jälkeen ja bensiini moottori etanolilla.
Suomessa noita voidaan valmistaa tarpeeksi, mutta esim. U.S.A:n tarpeisiin nuo ei riitä. No, keksikööt omat polttoaineensa, nehän kuluttaa nytkin eniten öljyä.
Meilläkin naapurikunnassa kehitetään liikenteeseen soveltuvia BIO-polttoaineita.
Miten niin muka hinta tulee putoamaan ??
Luuletko että ne päättäjät alentaa veroa ? Ei puhettakaan veronalennuksista....
Raaka-öljyn hinta on vain keppihevonen jolla voidaan perustella bensiinin hinnan nousua. Bensiinin hita on riippuvainen siitä onko asiakkaat valmiit hyväksymään hinnankorotuksen. Elikä kun tarpeeksi julkisuudessa lietsotaan tulevia hinnankorotuksia ja niiden välttämättömyyttä niin huoltoasema yrittäjä näkee tilaisuuden hinnan korottamiselle. Ja kun suureen ääneen itketään hinnan kalleutta, niin eiköhän joku keksi kilpailla hinnalla.
Tällä hetkellä näyttäisi siltä että autoilijat ovat "järkisyin" valmiita korkeampiinkin hintoihin. Myöskin asiaan vaikuttaa se että on päästy yhden euron haamurajasta turvallisesti eroon.
Muuten olen sitä mieltä että valtio voisi suurinpana edunsaajana hoitaa polttoaineen jakelupuolen ja vastata mittarikentän ylläpitokuluista. Näin huoltoasemayrittäjät voisivat keskittyä, siihen mistä heille raha tulee, siis elntarvikemyyntiin ja kahvi sekä ruokapuoleen.