Lääkäri sanoi minulle, että minulla on MS 80 prosenttisella todennäköisyydellä. Vain se, että selkäydinpunktiossa tulehdus arvo ei ollut ihan tarpeeksi korkea (oli siis kyllä koholla), tekee sen ettei lääkäri halua aloittaa lääkitystä.
Mitä lääkkeitä te syötte?? En ole itselääkitsemässä itseäni, paitsi luvallisilla D-vitamiineillä. Mutta mikä teidän D-vit. annostus on ja tosiaan olisin kiinnostunut tietäväämään minkämerkkisisä MS lääkkeitä ihmisillä on.
MS lääkitys
7
6396
Vastaukset
- nosemäsä
Minulla on myös ms,todettu kolmisen vuotta sitten (pahin oire on näköhermon tulehduksen myötä tullut toisen silmän osittainen näön menetys,tietenkin uupumukset kuuluu jälkiruokana mukaan)
No kuitenkin:lääkitystä ei ole koskaan tosissaan kaupattu ilman TOISTA pahenemisvaihetta. Lääkkeet ovat todella kalliita mutta tuon toisen pahenemisvaiheen jälkeen ne ei ilmeisesti enää maksakkaan potilaalle paljoakaan!
Mutta uskon kuitenkin myös neurologeja,kertovat monesti lääkkeiden aiheuttavan sivuvaikutuksia ja ovat monille tehottomia. Itse yritän välttää noita lääkkeitä ja selvitä ilman koska nuo lääkkeet EI tätä tautia paranna koskaan!
Mutta jokainen potilas on tässä taudissa on erilainen.- -Viestin aloittaja-
Mulla oli syksyllä oikeastaan jo kolmas kerta.
Eka oli kun olin lukiosta päässyt, toinen toinen oli noin 10 v sitten ja nyt syksyllä.
Väsymys on hirveä; tehdä huvittais, mutta kun ei kertakaikkiaan jaksa.
SIksi mietinkin, jos jotain voisin ottaa, että pikkasen piristyisin...
-Viestin aloittaja-
- Rebif44
Niin nuo lääkkeet eivät anna vastetta kaikille.
Itsellä tauti ollut kymmenisen vuotta ekan vuoden aikana oli 1 pahenemisvaihe joka oli siis toinen tämän jälkeen aloitin rebif 44 mikrogrammaa (esitäytetty ruisku 3 krt viikossa) lääkityksen sen jälkeen ei ole ollut pahenemisvaiheita yhdeksään vuoteen tosin tämähän ei tarkoita että lääke toimii mutta en usko että siitä haittaakaan on. - Ämässää täälläkin
Mulla ekat plakit bongattiin päästä v.2006,sillon oli puutumista yms,mutta olikin aivokalvontulehdus. V.2012 oli sekava olo(huimaus,väsymys..),sit menikin molemmat jalat tunnottomiksi,takaraivo puutu ja puhe puuroutu. Ambulanssilla sairaalaan. Pää kuvattiin, plakkeja oli tullu paaaaljon lisää! Diagnoosia en vieläkään saanut. Nyt toukokuussa hakeuduin lääkäriin jaloissa olevien hermosärkyjen takia. 6kertaa kävin lääkärissä samasta asiasta. Hermosäryt oli ihan verrattavissa migreeniin. Vihdoin ottivat osastolle tutkimuksiin. Likvorissa arvot koholla, magneetissa kaularangassa uusi tulehduspesäke. Oireet paheni. Oli puutumista jaloissa hermosärkyjen lisäks,väsymys oli järkyttävä,käsissä kouristelumaisia kipuja,kropassa "välähti" sähköiskuja kun käänsi katsetta.. Sain diagnoosin ja kortisonia 3päivää suoneen(1gr/pvä). Nyt heinäkuussa oli taas pahenemisvaihe. Hermosäryt huomattavasti pahempia kun ennen. Taas oksentelin kipujen takia ja kävelin kun juoppo. Sain sitten uudelleen kortisonipulssihoidon. Mutta ite asiaan... Hermosärkyihin syön cabrion 300mg 6xpvä. Pistoksena rebif (ma,ke,pe). Tramal 50mg myös lisäksi kipuihin.
Tsemppiä!!! - mäsä2012
Ms on monitahoinen ja yksilöllinen sairaus. Päästäkseen lääkitykseen täytyy täyttää selkeät tiukat lääkelaitoksen määrittelemät kriteerit. Ensimmäiseksi pitää olla varma diagnoosi, toisekseen huomioidaan sairauden aktiivisuus ja kolmanneksi haitta-aste.
Kaikilla ms tauti ei ole aktiivinen tai edes etenevä - näitä muotoja ei kannata lääkitä, sillä todennäköisesti lääkkeistä on enemmän haittaa kuin hyötyä. Ja lisäksi lääkkeet ovat hintavia.
Lääkärit mielellään aloittavat lääkitykset mahdollisimman varhaisessa vaiheessa, sillä mikkään lääke ei paranna ms-tautia, vaan niillä voidaan hidastaa ja ehkäistä taudin etenemistä. Jos kriteerit täyttyvät.
Eli oltava varma diagnoosi: selkeät muutokset magneettikuvassa selkäydinneste näyte positiivinen tai jompi kumpi joka todettu pahenevan vuosittaisissa seurannoissa.
Aktiivisuus: vähintään kaksi erillistä pahenemisvaihetta vuoden sisällä. Väliä pitää olla vähintään kuukausi, jotta voidaan laskea erillisiksi pahenemisvaiheiksi TAI selkeitä muutoksia magneettikuvausten osoittamissa tulehduspesäkkeissä.
Haitta-aste:pahenemisvaiheiden oireiden tulee olla toimintaa rajoittavia. Lieviä oireita ei juuri noteerata, sillä ne menvät ohi itsekseen levolla ja ajan kanssa.
Itellä diagnoosi 2012 selvillä magneettikuva muutoksilla likvor positiivinen. Kaksi pahenemisvaihetta väli 33 vrk ja samantien aloitettiin lääkitys kun diagnoosi varmistui.
Copaxone pistoshoito päivittäin. 10 000 € kk 11 kk. Pahenemisvaihe 01/13 kortisonia 3 vrk 6 000 € vrk, pahenemisvaihe 03/13 kortisonia 3 vrk 6000 € vrk, pahenemisvaihe 06/13 immunoglobuliini 5 vrk 11 000 € vrk ja nyt Tysabri 2000 kk.
Eli hintavia ovat.
Tosin ei niitä potilas maksa vaan veronmaksajat. Lääkärit ei turhaan laita kymmeniä tuhansia veroeuroja ehkä ms-potilaaseen jonka taudinkuvasta ei ole vielä tietoa. Jokainen ms-potilas saa kyllä lääkkeet kun niiden aika on, sillä kalliimmaksi valtiolle tulee rettuuttaa invalideja läpi elämän kuin pihistää kalliissa lääkkeessä.
Lääkkeistä vielä sen verran, että ei ole herkkua. Sivuvaikutukset ovat yksilöllisiä, mutta pahimmillaan voi tappaa tai tehdä hulluksi. Tosin sen riskin ottaa jos on aktiivinen ja etenevä ms. Ne ovat asioita jotka joutuu kohtaamaan jos huonosti käy.Tämä sairaus on yksilöllinen ja vaikeusasteita on yhtä monta kuin on potilaitakin. Ennusteet ovat tilastotietoja eikä niitä voi verrata yksilöihin.
Ms lääkkeitä ei ole vielä tabletteina ( kuulin, että sellainen olisi tulossa neurologilta), joten ne ovat pistoshoitoja tai laskimoon annettavia tiputushoitoja.Joten neulakammosta on syytä päästä eroon jos sellainen on. - minä
Pillerit on käytössä jollain,akuutissa oli miehestä haastattelu.
D-vitamiinia voi turvallisesti ottaa 100mg.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1593260Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 172262840Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina702447Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S2991690Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.71490Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät251362Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31251Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala31012Ei osattu ratkaista etääntymistä
Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.115920Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin103913