säästää vuodessa 208 euroa, jos auto kuluttaa viikossa 40 ltr. (Hinta ero asema A:n ja B:N välillä) Halvan polttoaineen metsästäminen on vain ajan/polttoaineen tuhlaamista. Mutta tämmösistä palikoista me ollaan tehty, että haetaan sitä edullisuutta unohtaen samalla realiteetit. Itseänikin pitää välillä muistuttaa tästä asiasta, kun alkaa se tolppahintojen vertailu ja pähkäily, että missähän sitä nyt olis halpaa polttoainetta?
Kymmen sentin hintaerolla
9
488
Vastaukset
- kjdfksjdfsfsdfsdf
Itse katson polttoaine.netistä missä on halvimmat hinnat. Sen jälkeen katson google mapsista ajomatkan näihin kohteisiin.
Sen jälkeen tiedot taulukkoon joka laskee matkaan käytetyn polttoaineen ja paljonko tankillinen bensaa maksaa missäkin paikassa.
Sitten matkaan kohti etäisyys / hinta edullisinta asemaa.
Kuulostaa ehkä monimutkaiselta mutta tuossa ei mene kahta minuuttia kauempaa.
Mutta tottahan se, että tuollakaan menetelmällä ei montaa euroa vuodessa säästä. - Kassu
Jos satut asumaan lähellä Gasumin kaasuntankkausasemaa, suosittelen kaasuauton hankintaa tai autosi muuntamista kaasutoimiseksi. Maa- ja biokaasu maksavat 90 ja 96 senttä per litra, joten kaasutoimisen auton lisähinta (tai muutostyö kaasutoimiseksi) kuolettuu varsin nopeasti. Ite oon säästäny kaasulla ajaen noin tonnin vuodessa, sillä ajomääräni on vainnoin 20 000 per vuosi.
- f vero karhu
Niinhän sitä olis luullu,mut ahne valtio meni pilaa kaasuautoilun käyttövoimaveroineen
- reissisissi
Kyllä minusta 208€ on ihan kiva joulubonus. Sillä jo yleensä ostaa vaikka joululahjat.
Mutta siinä olet oikeassa, ettei halvan bensan perässä kannata varta vasten lähteä ajamaan. Mutta saman työmatkan varrelta kyllä kannattaa olla tietoinen hinnoista. - halpaa
Asia ei ole merkittävä asiakkaalle, mutta myyjälle on. Jos joku myyjä myy halvemmalla tulisi hänen tuotteitaan ostaa, koska sellainen johtaa laajemminkin hintatason laskuun ja ns ylihinnoittelijat huomaisivat kaupan tyrehtyvän. Suomessa ei ole vielä "joukkona" ymmärretty ostokäyttäytymisen mahdollisuuksia.
- markkinavoimat jyrää
Olet oikeilla jäljillä, ketjun aloittanut ei ymmärrä nokkaansa pidemälle. Jos suurin osa ihmisistä lakkaa seuraamasta ja välittämästä hinnoista, tulee hintaa luonnollisesti lisää, sitten kun sitä on 50 centtiä, on turha itkeä.
- toinen kaasuttelija
Tosiaan, aivan järjetöntä metsästää nesteitä muutaman sentin vuoksi, kun voisi päästä -50% hintaankin..
- MeraGas
Meikä säästää tonnin verran vuodessa polttoaineissa kun haki Ruottista kaasu-Volvon. Itselleni kuitenkin ajaminen kotimaisella ja uusiutuvalla biokaasulla on se isompi palkinto!
- b,ppxp¨+påpp¨pgåp6p6
Et sit uutisia seurannu???Meinaan bio/maakaasu sutot saa ens vuonna käyttövoimavero lapun.Ei ihan diesel tasoa,mut tuhoaa vähän ajavan edun
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695900Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1181395- 121231
- 1831064
- 59887