säästää vuodessa 208 euroa, jos auto kuluttaa viikossa 40 ltr. (Hinta ero asema A:n ja B:N välillä) Halvan polttoaineen metsästäminen on vain ajan/polttoaineen tuhlaamista. Mutta tämmösistä palikoista me ollaan tehty, että haetaan sitä edullisuutta unohtaen samalla realiteetit. Itseänikin pitää välillä muistuttaa tästä asiasta, kun alkaa se tolppahintojen vertailu ja pähkäily, että missähän sitä nyt olis halpaa polttoainetta?
Kymmen sentin hintaerolla
9
453
Vastaukset
- kjdfksjdfsfsdfsdf
Itse katson polttoaine.netistä missä on halvimmat hinnat. Sen jälkeen katson google mapsista ajomatkan näihin kohteisiin.
Sen jälkeen tiedot taulukkoon joka laskee matkaan käytetyn polttoaineen ja paljonko tankillinen bensaa maksaa missäkin paikassa.
Sitten matkaan kohti etäisyys / hinta edullisinta asemaa.
Kuulostaa ehkä monimutkaiselta mutta tuossa ei mene kahta minuuttia kauempaa.
Mutta tottahan se, että tuollakaan menetelmällä ei montaa euroa vuodessa säästä. - Kassu
Jos satut asumaan lähellä Gasumin kaasuntankkausasemaa, suosittelen kaasuauton hankintaa tai autosi muuntamista kaasutoimiseksi. Maa- ja biokaasu maksavat 90 ja 96 senttä per litra, joten kaasutoimisen auton lisähinta (tai muutostyö kaasutoimiseksi) kuolettuu varsin nopeasti. Ite oon säästäny kaasulla ajaen noin tonnin vuodessa, sillä ajomääräni on vainnoin 20 000 per vuosi.
- f vero karhu
Niinhän sitä olis luullu,mut ahne valtio meni pilaa kaasuautoilun käyttövoimaveroineen
- reissisissi
Kyllä minusta 208€ on ihan kiva joulubonus. Sillä jo yleensä ostaa vaikka joululahjat.
Mutta siinä olet oikeassa, ettei halvan bensan perässä kannata varta vasten lähteä ajamaan. Mutta saman työmatkan varrelta kyllä kannattaa olla tietoinen hinnoista. - halpaa
Asia ei ole merkittävä asiakkaalle, mutta myyjälle on. Jos joku myyjä myy halvemmalla tulisi hänen tuotteitaan ostaa, koska sellainen johtaa laajemminkin hintatason laskuun ja ns ylihinnoittelijat huomaisivat kaupan tyrehtyvän. Suomessa ei ole vielä "joukkona" ymmärretty ostokäyttäytymisen mahdollisuuksia.
- markkinavoimat jyrää
Olet oikeilla jäljillä, ketjun aloittanut ei ymmärrä nokkaansa pidemälle. Jos suurin osa ihmisistä lakkaa seuraamasta ja välittämästä hinnoista, tulee hintaa luonnollisesti lisää, sitten kun sitä on 50 centtiä, on turha itkeä.
- toinen kaasuttelija
Tosiaan, aivan järjetöntä metsästää nesteitä muutaman sentin vuoksi, kun voisi päästä -50% hintaankin..
- MeraGas
Meikä säästää tonnin verran vuodessa polttoaineissa kun haki Ruottista kaasu-Volvon. Itselleni kuitenkin ajaminen kotimaisella ja uusiutuvalla biokaasulla on se isompi palkinto!
- b,ppxp¨+påpp¨pgåp6p6
Et sit uutisia seurannu???Meinaan bio/maakaasu sutot saa ens vuonna käyttövoimavero lapun.Ei ihan diesel tasoa,mut tuhoaa vähän ajavan edun
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä9510947Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on14510254- 258001
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776454Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.455436- 735021
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1404299Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai194183Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas493958Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1313554