Onko kukaan saanut selvitystä Tullista , minkä takia yksilöllisiä veroprosentteja ei Tullin sivuille ole yli vuoteen ilmestynyt?
PS: Ko. asiaan selvitystä kirjallisesti vaatineena, tuntuu uskomattomalta ettei Tullihallitus suostu edes vastaamaan. Se siitä hallintolain ja hyvien tapojen noudattamisesta??????
PS: Ko. asiaan selvitystä kirjallisesti vaatineena, tuntuu uskomattomalta ettei Tullihallitus suostu edes vastaamaan. Se siitä hallintolain ja hyvien tapojen noudattamisesta??????
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tässä tullilaisten huoneentaulu, jota he kaikin
tavoin yrittävät välttää:
http://www.tulli.fi/fi/07_Tulli_tutuksi/01_Tullin_toiminta_ajatus/05_Arvot/index.jsp
...todeten että tullin kyvyttömyys julkaista prosentteja vaarantaa verovelvollisen oikeusturvan koska jo julkaistuissa prosenteissa huomattava osa on pienempi kuin käytetty keskiarvo 29% ja korjausta syrjivään verotukseen ei saa ennen kuin prosentit ovat julkaistu.
Seuraavaksi täytyy lähettää sama valitus EU-komissiolle.
Hei
Viime syksynä useampikin ihminen kyseli prosenttien perään, vastaus oli että ennen joulua julkaistaan opelien ja kenties volkkarien taulukko muttei muita. Sittemmin tulli on ollut asiasta ihan hiljaa. Vetoavat mm. kiireisempiin verojen laskentahommiin yms. vetkuttelevat työntekoa.
Siilinin mersun ennakkotapauksessahan verot otettiin 7 vuoden ajalta halvimman prosentin mukaan joten veroprosenttien julkaisu tietää automaattisesti kymmeniä tuhansia verovalituksia hallinto-oikeuteen. :-) kannattaa tullin virkamiesten lykätä asiaa jotta ehtivät edes osa eläkkeelle.
Kanteluni Oikeuskanslerille ko. asiasta alkaa olla valmis. Ilolla totean että joku muukin kantaa huolta Tullin ylimielisestä ja syrjivästä toiminnasta ja myös tekee jotain asian muuttamiseksi.
Sääli että Oikeuskansleri, eduskunnan oikeusasiamies ja esim. kilpailuvirasto ovat Suomessa niin heikkoja tahoja, joille lähinnä "hymähdellään"...
Olen ajatellut julkistaa varsin yksipuolisen kirjeenvaihtoni Tullin ja Tullihallituksen kanssa mm. tällä foorumilla?