Työskentelen yrityksessä joka tekee kaupungille alihankintaa. Jo pidemmän aikaa olen pannut merkille, että kun kaupungin duunareilla on palkkapäivä ja menen kohteeseen, on opastaja (työnjohtaja,laitos/huoltomies tai jopa siivoja) joko laskuhumalassa tai pahassa krapulassa. Tänään oli sitten pohjanoteeraus, huoltomies jolle soitin, pyysi ottamaan hänet kyytiin ennen kohdetta olevaa baaria. Voin sanoa ettei se mies olisi päivääkään töissä meidän firmassa noilla tekosilla. Sivustakatsojana tuntuu että kaupungin (myös Espoo) töissä työnantajan edustaja katsoo näitä läpi sormien ja meno vaan tuntuu villiintyvän. Onneksi ei ole satanut lunta, se mies traktorin ohjaimiin. niin........
Alkoholi ja kaupunki
LVIS
469
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mä työskentelen nyt kaupungilla ja meillä ainakin syynätään päihteiden käyttöä todella tarkasti. Missään ei ole aikaisemmin asiasta edes mainittu ja darrassa pysty menee helposti duuniin, mutta ei kaupungilla. Siel on omat päihteeettömyysohjelmat jos jää kiinni.
Tupakallakaan ei ole sääntöjen mukaan mahdollista käydä, mutta tätä ei noudateta juurikaan.
Ei tämä meidän talon siivooja tarvitse edes tilipäivää. Viina haisee kun sen kanssa menee samaan hissiin.Samanlaista se on myös täällä yksityssektorilla, alkkiksia hyysätään ja tuottavuus kärsii ja se on silloin kaikilta pois. Puhallukset vaan aamuisin duuniin tullessa niin eiköhän lopu.
Viuna on viisaten juoma, joku sanoo. Suomessa on juntteja suurinosa väestöstä ja osa ei tunnu tajuuvan edes tätä factaa. Suomessa sanonta on oikeesti RYYPPÄÄ itsesi VIISAAMMAKSI ja tätä noudatetaan virastoista -- katuosaan ihan jokasessa tasossa.
Harva pällinaama tajuaa sitä, et on VAARAKSI MUILLE tulemalla pikkusessa sievässä duuniin. Voi voi sattuu ja tapahtuu, kun joku juntti sählää toiselle "kaverille" pysyvän vaurin tai jopa tappaa.
Itse en ole koskaan ymmärtänyt miks viiitussa pitää tlla töihin jos on pikkusen vielä maistissa. Säälittävää hommaa. Itse jos otan tuun niin kipeeks, et en ees vois aatella kotoa poistumista, jos sinne pääsen. Se, et voi mennä liksa tai voi tehdä sisää tai PAKKANEN näitä voi käyttää ja OTTAA ETUKÄTEEN VAPAATA. Firma mis olin töissä kekkerit järkättii TORSTAIKSI ja perjantaina viina haisi ja kukaan ei oikeen tehnyt mitään, jos jakse ees töihin.
Jos DOKAAT tosissaan viikolla, ota se seuraava päivä VAPAKSI ennakkoon. Vakuutukst yms. jutut ei kata mitään vahinkoja, jos alkoholin huurut tulee esiin. Voihan sitä venttää PERJANTAINA ja dokata sitten putkeen pari päivää. Ei oo niin vaikeeta.
Raitis maalari ja raitis siivooja....onko sellaista olemassakaan. Eiköhän kaupunki lähetä taas pian vuokrankorotus lapun: Korotamme vuokraanne kohonneiden huoltokustannusten takia. Suojatyöpaikka monelle sanon mä