Olen vuoden syönyt Yaz-merkkisiä e-pillereitä. Kaikki sujunut hyvin tähän asti, mutta nyt viime ja tästä laatasta kolmannen rivin alusta alkanut tulemaan verta. Kävin gynelläkin ja tämä määräsi mulle hiivasieneen lääkekuurin. Ihan mielenkiintoista sillä minulla ei ollut mitään oireita, paitsi tuo vuoto jos sen voi laskea.. Nyt varasin uuden ajan ensi viikolle. Onko kellään käynyt samalla tavalla? Kokemuksia? En haluaisi vaihtaa pillereitä tai ehkäisykeinoa, sillä tykkään näistä kivuttomista ja niukoista menkoista. Tosin tämä kahden viikon vuotaminen ei ole kovin mukavaa..
Anteeksi hieman epäselvästä tekstistä!
Anteeksi hieman epäselvästä tekstistä!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Aika monellakin on varmaan tuosta kokemusta, koska se on yksi yleisimmistä pillereiden haittavaikutuksista. Ei siinä auta kuin joko katsella tilannetta tai pyytää lääkäriltä resepti johonkin toiseen pillerimerkkiin. Voihan tuo olla tilapäistä, mutta lopulta voit joka tapauksessa päätyä vaihtamaan merkkiä.
Yaz on niin matalahormoninen pilleri, että sen kanssa ei ole ihmekään, jos tulee vuotohäiriöitä.