Pillereiden popsiminen - turhaa?

Olen tässä talviflunssien ja muiden mukavien pikku tautien kulta-aikana ruvennut miettimään lääkkeiden hyödyllisyyttä. Lähinnä olen pohtinut sitä, onko tosiaan hyvä syödä esim tulehduskipulääkettä pieneen kuumeeseen? Toki lääke helpottaa oloa.... mutta jos kuume laskisi muutenkin päivässä tai parissa, onko hyötyä syödä lääkettä? Osaako joku sanoa, onko "luonnollisesti" (eli ilman lääkkeiden apua) parantumisesta mitään terveydellistä hyötyä, tai sitten haittaa? Jos nyt esimerkiksi on nuhakuumeessa, niin kannattaako oikeasti vetää kaikki otrivinit bafusinit burana ceet ja muut, vai odottaa paranisiko tauti ihan omalla tahdillaan. Rupesi vaan kiinnostamaan, keskustelkaa toki.
589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No mutta eihän siitä taudista nyt aina tiedä mihin se vielä kehittyy. Pieni kuume voi äityä vaikka miksi, siksi ainakin itse syön ihan pikkuvaivoihinkin aina lääkettä. Miehet taas on vähän toisella kantilla. Omani ei suostu menemään edes lääkäriin vaikka mikä olisi, saatika sitten syömään lääkkeitä!

Äänestä

Miksi kärsiä turhaan taudissa kun voi ottaa lääkkeitä... lopputuloshan on kuitenkin sama, ja vähemmällä kärsimisellä.

Äänestä

Kossua vaan!

Äänestä

Vielä noin 10 vuotta sitten ajateltiin, että kyllä kuume tappaa taudin. Niin minäkin ajattelin, joten en lentsuihini särkkäreitä ottanut, ellei kuume noussut yli 39,5. Vuosi sitten menin lääkäriin , koska Minulla oli jo neljäs päivä kuumeessa (jotain n.38 astetta), eikä se pudonnut, vaan pikemmin piti pintansa. Se oli päivystys ja noin klo:18.00 menin paikalle. Tähän väliin todettakoon, että Itselläni ei kuume missään lentsussa ole pysynyt noin korkealla koko ajan, vaan se on antanut periksi tai noussut ja laskenut sitten pienempiin lukemiin - siitä tiesin, että kaikki ei ole kohdallaan.

Noh, ensimmäisenä sain nuhteet siitä, etten ollut käynyt ensin paikallisessa arvauskeskuksessa (jossa ei ole labraa, röntgeniä, eikä lääkäriä pääse tapaamaan, sairaanhoitaja kyllä osaa kaiken...). Sitten ohjasivat uudelle terveydenhoitajalle, joten odottelin ja aika pikaisesti hän ottikin minut vastaan. Sormen päästä tippa verta ja kone pyörimään, korvasta kuume n. 38,2 ja heti tuon kuumeen todettuaan antoi pari panadolia ja sanoi, että vedä noi huuleen. Silloin kysyin tuosta "kuume tappaa taudin" -asiasta ja hän kertoi, että nykyään suositellaan yli 37,5 kuumeeseen otettavan jotain särkylääkettä joka alentaa kuumetta, koska yli sen menevä kuume saattaa vahingoittaa sisäelimiä! Tämä oli Minulle aivan uusi tieto, varsinkin vanhaan tottumukseen verrattuna, mutta mielenkiintoinen asia.

Ai niin, pikatestissä tulehdusarvot olivat 101 ja sen jälkeen "hihasta" otettu jotain 129. Röntgenin jälkeen todettiin sitten keuhkokuume, joten olin oikeassa mennessäni suoraan sellaiseen paikkaan, jossa näinkin vakava sairaus voidaan todeta ja parantaa. Eli kyllä niitä lääkkeitä kannattaa kuumeeseenkin ottaa, mutta pitää olla varovainen, etteivät ne peitä jotain vakavampaa tautia - eli jos kuume nousee useamman päivän ajan, niin kannattaa käydä lekurilla.

Tsemiä kaikille!!! :O)

Äänestä
  • Toisaalta olen ajatellut että jos kuumetta saa pidettyä alhaisena lääkkeellä, ehkäpä tuollainen vakavampi sairaus ei paljastu. Aina kun minulle nousee kuume, otan siihen heti alussa parasetamolia. Yleensä kuume on kadonnut muutamassa päivässä eikä ole enää uusinut kun olen lopettanut lääkityksen. Olen siis olettanut että jos sairaus on vakavampi, kuume nousee lopettaessani lääkityksen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nloln kirjoitti:

Olen tässä talviflunssien ja muiden mukavien pikku tautien kulta-aikana ruvennut miettimään lääkkeiden hyödyllisyyttä. Lähinnä olen pohtinut sitä, onko tosiaan hyvä syödä esim tulehduskipulääkettä pieneen kuumeeseen? Toki lääke helpottaa oloa.... mutta jos kuume laskisi muutenkin päivässä tai parissa, onko hyötyä syödä lääkettä? Osaako joku sanoa, onko "luonnollisesti" (eli ilman lääkkeiden apua) parantumisesta mitään terveydellistä hyötyä, tai sitten haittaa? Jos nyt esimerkiksi on nuhakuumeessa, niin kannattaako oikeasti vetää kaikki otrivinit bafusinit burana ceet ja muut, vai odottaa paranisiko tauti ihan omalla tahdillaan. Rupesi vaan kiinnostamaan, keskustelkaa toki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu