Jumalan Sanan nainen Hilja Aaltonen kutsuttiin Kotiin. Hänellä oli vahva visio siitä, että ns. "herätys" olisi tulossa? Jopa ennen kuin hän kuolee?
Nyt? Ollaan sellaisissa hetkissä, että.... (tämä kokemus erittäin monilla, eri puoilla maatamme...) - mutta selkeästi annettuna, näin:
Jumalalla asiaa, omilleen. Ja rekrytointikutsua, kuka kuulee, tahtoo palvella.
11. Hetken työmiehiä kutsutaan Herran pelloille, töihin.
Herra kokoaa lampaansa, kutsuu uusia, antaa voiman!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11292836
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11292497
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11290755
Nyt? Ollaan sellaisissa hetkissä, että.... (tämä kokemus erittäin monilla, eri puoilla maatamme...) - mutta selkeästi annettuna, näin:
Jumalalla asiaa, omilleen. Ja rekrytointikutsua, kuka kuulee, tahtoo palvella.
11. Hetken työmiehiä kutsutaan Herran pelloille, töihin.
Herra kokoaa lampaansa, kutsuu uusia, antaa voiman!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11292836
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11292497
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11290755
Vastaukset 15
Vanhimmat
Hilja meni takaisin luonnon kiertokulkuun.
Voihan sitä kodiksi kutsua jos niin haluaa.
Näin se on, ja Raamattu sen vahvistaa. Saarn.12:7. Ja tomu palajaa maahan, niinkuin on ollutkin, ja henki palajaa Jumalan tykö, joka sen on antanutkin.
Mitään todisteita hengen (tai jumalan) olemassaolosta ei ole, joten ei nyt sekoiteta faktaa ja fiktiota.
Eihän mikään elä ilman henkeä. Hengetön on kuollut kuin kivi.
Näin luultiin vielä silloin kun raamattu kirjoitettiin. Nyt tiedämme paremmin.
Kanattaa opiskella. Maailma on muuttunut paljon 2000 vuodessa.
On maailma muuttunut, joo, mutta kyllä kaikessa elävässä silti täytyy henki olla, että sitä voi eläväksi sanoa.
Voithan sinä kutsua sitä hengeksi.
Fakta on kuitenkin se, että siinä vaiheessa kun fyysinen keho kuolee, ei ole mitään todisteita että joku "henki" jäisi eloon.
Voit aivoista tuhota yhden ominaisuuden kerrallaan, esimerkiksi tuntoaisti, muisti, puhekyky jne jne. Kun aivot ovat kokonaan tuhoutuneet, ei ole enää mitään jäljellä jota voisimme kutsua "hengeksi". Tai ainakaan siitä ei ole minkäänlaisia todisteita.
Toiveajattelua on vaikka kuinka paljob, mutta faktat puuttuu 100%.
" vai ei oo" kirjoittaa että eihän mikään elä ilman henkeä. Hengetön on kuin kuollut kivi.
Ja näinhän se onkin. Kun ihminen kuolee hän on hengetön ( kuin kuollut kivi)
ja niin on jokainen, Hiljakin.
Monet papit opettavat ja monet luulevat että kuollut elää heti kuolemansa jälkeen taivaassa mikä ei pidä paikkaansa Raamatunkaan mukaan.
Uskonnollisuus on lisääntymään päin koska ihmiset ovat yhä enempi ja enempi masentuneita ja hakevat euforiaa kuka mistäkin, huumeista alkoholista uskonnoista ym.
Etujoukko ja erityistehtävät voi hyvä tavaton. Se, joka pyrkii ensimämiseksi, on kaikkein viimeisin. Se joka tahtoo johtaa, joutuukin palvelijaksi ja pesemään kaikkien jalat. Nöyryyttä, nöyryyttä, nöyryyttä peräänkuulutetaan korkeintaan, ei muuta!!!!!!!!!
Eräs kirjoittaa:
oikea tie
24.2.2013 15:53
Etujoukko ja erityistehtävät voi hyvä tavaton. Se, joka pyrkii ensimämiseksi, on kaikkein viimeisin. Se joka tahtoo johtaa, joutuukin palvelijaksi ja pesemään kaikkien jalat. Nöyryyttä, nöyryyttä, nöyryyttä peräänkuulutetaan korkeintaan, ei muuta!!!!!!!!!
Kommenttia:
1. Jumala kutsuu, valitsee, kouluttaa ja lähettää. Kunkin omaan tehtäväänsä.
2. Kukaan ei itse valitse mihin kuuluu, mutta autuasta on totella ja palvella.
3. Kaikki eivät tahdo "johtaa" vaan ovat toki ymmärtäneet palvelijan asemansa.
4. Kun Herra kouluttaa, niin siinä pestään - ei vain palvelijoiden jalkoja, vaan ollaan kaiken maailman kuramattona, kuraisten kenkien tallattavana!
Niin? Jotta älä sinä oikea tie - nimmari lainkaan ole huolissasi niiden nöyryyskoulutuksesta, jotka eivät sinulle kuulu. Huolehdi vain, että olet nöyrä itse Herran edessä?
Ja kait muistat, että HERRA jopa saattaa nostaa nöyrät palvelemaan. Sillä, Hän tuntee sydämet. Ja, kait muista senkin, että niistä vihonviimeisistähän sitä Herra lopuksi työtovereita jyystää? Kun "hyvät" eivät viitsi...
Joten tälleen? Ja Herra Sinuakin kutsuu; kutsuhan on ja oli YLEINEN Herran kuulutus! Jos tahdot? Mutta muista se maksaa hintaa. Juuri sitä mitä itse sanoit. Nöyryyttä, nöyryyttä.... Herran edessä! Kuuliaisuutta, uskollisuutta, kärsimyksen kestämisen haastetta.
Mutta ihanaa se on? Palvella pienenä piikasena Herraa. Ja kuka vain, ja miten vain?
Elämme siinä mielessä erikoista aikaa, että jokainen voisi tihrustella siellä mökissään ja siivota sen oman pesänsä ensin, pestä vaikka ikkunat, että näkisi vähän avarammallekin ja lakaista vaikka rappuset, ettei kaikki ohikulkijat ihmettelisi, että millaiset sottapytyt ne tuossakin tönössä asuu. Siitä se kaikki hyvä alkaa.
Aamu_usva. Tee neuvosi mukaan. Aloita mökistäsi, niin tekee kaikki jotka tahtoo Herraa palvella.
Erikoista aika kyllä jos Jumala on luvannut Herätys ja se ei ole tullut ?? Mikä estää sen tulemaan? Kyllä ! Uskonnollisuus. Aina kautta historia on niin ollut ! Ei missään missä uskonnollisuus on vaikuttanut ole tullut Herätys.
Ei kannata luottaa Jumalaan. Kannattaa laittaa kello soimaan jos haluaa herätä.
Nimenomaan uskonnollisuus. Tänä päivänä "sivistyneet" uskovat tekevät tutkimuksia seurakunnan palvelutehtävistä, kehittelevät erilaisia konsepteja, miten kouluttaa profeettoja, vuosikatsauksia ja vuosisuunnitelmia, miten me nyt sieluja voittaisimme ja kaikki on ihan yhtä tyhjän kanssa. Saahan sitä paperille vääntää vaikka mitä, mutta kun siitä puuttuu nöyryys ihmisten edessä ja Jumalan Hengen johtaminen, ei siitä mitään tule nyt eikä vasta.