Ei minustakaan tee varakkaaksi, vaikka perii tuollaisen mummun- syytinkimökin jota käytän vapaa-ajan asuntona. Ja metsämaata n. 100 ha. Isovanhempani maksoivat minulle ajokortin ja ostivat käytetyn auton ja toisenkin. Parilla maailmaympärymatkalla olin lapsena heidän kanssa. Opiskeluajalta maksoivat vuokrani. Nyt ne isovanhemmat erehty kuolemaan joten mulla tuli rahavaikeuksia. Mulle ei ole mitään hyötyä metsästä eikä sossussakaan osanneet neuvoa, tai en ymmärtänny. Nyt noista risukoista rätkähti pirun isot verot.
Mielipiteitänne, pitäiskö hänen saada apaua sossusta
perintöveron maksuun
6106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mikseipä kuitenkin sosiaalipuoli voisikin auttaa perintöveron maksussa mutta veikkaan että vaativat realisoimaan jotain.
Kuolinpesään kuuluminen voi vaikeuttaa muuten saakuristi.Ystävämme valtio kylläkin lypsää perintöveroja miellellään.
Vai että sossu maksamaan perintöveroa!
Minkähän arvoinen perintö tuo on ja minkäsuuruinen perintövero?
Mitäpä muuta kuin myyt risukot pois. Kyllä niistä sen verran saa, että veronmaksun jälkeenkin jää taskuun kohtuulliset rahat. Metsätilalle löytyy ostajia varsin helposti, eikä sinulla tunnu olevan turhia illuusioita sen arvosta.
Kuinka suureksi te arvioitte alotuksessa ilmpoitetun perinnön arvoksi.
Ehkä sen suuruus hahmottaa vähän asiaa, ja siitä voiko perintöveromaksuun saada mitään apua!
Ei sossu tasan tarkkaan mitään perintöveroja maksa. Mikäli et itse pysty maksamaan, vero menee ulosottoon ja ulosottomies myy tiluksesi pakkohuutokaupalla. Jos et nyt sitten sitä ennen ota esimerkiksi lainaa ja maksa sillä veroa. Kai sen peritty tilus käy vakuudeksi. Tai toinen vaihtoehto on myydä se omaisuus.
Niin kyllä melkeimpä mettikköä myytävä jos ei muualta apua,heh noinkin pahassa tilanteessa kun perintöveroa tuli,niimpä muuten minkä suuruinen perintövero kyseessä.
Tee klapeja.