Haluatko kansanäänestyksen?
13
391
Vastaukset
- Ed Winchester
Kansanäänestystä ei ole tulossa, koska vallanpitäjät tietävät ettei kansa anna toista kertaa pettää itseään.
- muuten
aivan oikeassa.
- Älliä ja kukkia
Kyllä haluan,suoran kansanäänestyksen ei mitään neuvoa-antavaa kieroilua.Tanskan mallisen reilun äänestyksen.Äänestyksen tulosta pitää myös noudattaa oli sitten tulos puolesta tai vastaan.Kaikenlainen venkoilu pitää saada pois suomalaisesta politiikasta.Toimikaamme niinkuin lännessä on tapana toimia.
- Jerry Falwell
yllä oleva Ed Winchesterin kommentti.
- European
Koska Suomen oman perustuslain muuttamisesta vuonna 1999 ei järjestetty kansanäänestystä, en pidä sellaisen järjestämistä järkevänä nytkään.
EU:n kannatus on jäsenyyden aikana noussut, joten miten kansaa "petettiin" viime kansanäänestyksessä? - Gif
Periaatteessa kansanäänestys on ok. Tosin vanha EU-vastustaja Vanhanenkin on huomannut että kun suurin osa suomalaisista tukee EU-jäsenyyttä, ei äänestyksen järjestäminen ainakaan edistä vastustajien asiaa.
Minun puolestani eduskunta voi päättää perustuslain hyväksymisestä. - etujaan
ajavat ja puolustavat isänmaattomat pelkurit eivät halua kuulla kansan mielipidettä ja siten vastustavat kansanäänestystä.
- European
Kansamme valitsema eduskunta kyllä kertoo kansamme mielipiteen sitten aikanaan.
- Itsevaltiaat
European kirjoitti:
Kansamme valitsema eduskunta kyllä kertoo kansamme mielipiteen sitten aikanaan.
"Demokratia olen minä!" :)
- sinne
European kirjoitti:
Kansamme valitsema eduskunta kyllä kertoo kansamme mielipiteen sitten aikanaan.
tuoreen keskusteluketjun toiselta palstalta, käykääpä kurkkaamassa, kuuluu kyllä tähän aiheeseen. Linkki=
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000004355024
- ihan turhaa
Jos kahden suurimman hallituspuolueen puheenjohtajat ilmoittavat, että kansanäänestystä ei tule, niin sitä ei tule.
Seuraava mahdollisuus protestoida on äänestää kunnallisvaaleissa vihreitä. Adressit ovat naurettavia. Varsinkin netissä kerätyt adressit, kun Lipponen tai Vanhanen ei voi edes pyykiä persettään sillä!- lukija x.
Ei saaneet sossut tukkoon Södermanin suuta, eivätkä kepulitkaan. Hatun nosto!
http://www.soneraplaza.fi/uutiset/artikkeli/0,2936,h-8487_a-23304738_feed-1,00.html
- Sanottas pian ei
Suomalaisten paljon puhuttu huono itsetunto meidät Eu:hun saattoi. Ei uskallettu olla erilaisia nuoria edes euron suhteen kuten ystävämme ruotsalaiset, siinäpä taas yksi syy kadehtia heitä. Nyt ollaan ihmeissään tämän euron kanssa kun ei se riitä kaupassa mihinkään.
Kansanäänestykset taitaa loppua Eu-asioissa kokonaan, koska mehän voitas pian äänestääkin, että ei. Perustuslaki kuulostaa kuitenkin jo vakavalta asialta. Mutta ei, kyllähän tämäkin juttu menee meiltä läpi ilman kansannousua. Maksetaan vaan politiikoille kuussa saman verran tai enemmän kuin itse tienataan koko vuonna, mitäs tuosta, tekevätpähän päätökset puolestamme. Valitellaan sitten kun ei saada laskuja maksettua ja veroja tippuu luukusta joka asiasta. Viljelkööt paremmilla laitumilla ja ostetaan tanskalaista juustoa, ei ole suomalaista vara ostaa. Voi meitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082834Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672511Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait271952Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768