ARMO vai TEOT?

Eräs lukija

Tuntuu vähän siltä, että palstalla on kahdenlaisia ihmisiä; toiset uskovat, että ihminen pelastuu uskomalla Jeesukseen ja parannuksen tekemällä, kuten Jeesus sanoi:"Tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi." Tämä on armosta pelastumista.

Sitten on sellaisia ihmisiä, jotka eivät oikein jaksa uskoa, että ihminen voisi pelastua armon kautta. He kokevat sen jotenkin liian helpoksi. He haluavat ansioitua jollain tavalla ja siten kelvata Jumalalle.

Kumpaan ryhmittymään SINÄ kuulut?

5

101

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Antero Onninpoika

      Itse uskon lujasti, että ihminen pelastuu siten kuin Jeesus opetti, eli kun hän kehotti tekemään parannuksen ( mielenmuutos ) ja uskomaan häneen, Jeesukseen. Tätä samaa opettivat apostolitkin, Paavali ja ja Pietari muiden muassa.

      • Usko Vainen

        Se onkin ainoa asia ihmiselämässä, josta kannattaa pitää kiinni, vaikka kaikki muu vietäisiin käsistä. Se on ainoa asia, jolla on merkitystä, kun astumme ajasta iäisyyteen.


    • Joffet

      Yahoshua on armon kulminoituminen, Jumalan rakkaudenosoitus valituille.
      Herramme on armosta ottanut vastaan ne, jotka Pyhä Taivaan Isä on armossaan antanut Hänelle, se on armoa.
      Armoa ei ole Vapahtajan verellä läträily, sen pilkkaaminen, sen epäkunnioittaminen.

      Jos totisesti rakastatte Häntä, jota Herraksenne kutsutte, niin te myös kannatte ristinne, ettekä vain pilkkaa Jumalaa, ottamalla Hänen Poikansa veren arvon pois.
      Älkää sekoittako tosiuskovaa lakihenkiseen moukkaan.

      Kun luotatte omaan hyvyyteenne, menette väärään suuntaan,
      mutta elämän pyhittäminen Herran vuoksi ei todellakaan ole sovituksen väheksymistä, se on totisesti sen kunnioittamista.
      Jos te ette käänny pahoilta teiltänne ja elä kuuliaisina Jumalalle parhaanne mukaan, niin ette te pääse taivasten valtakuntaan.
      Ei tarvitse säikähtää, mikäli tunnistit itsesi kadotetujen joukosta,
      elämänsä voi antaa Jumalalle tälläkin hetkellä, sillä jokainen, joka kutsuu avukseen Herran nimeä pelastuu.

      On kaksi syytä antaa koko elämä Jumalalle; se on ainoa tie onnellisuuteen tässä ajassa ja ainoa tie onneen ikuisuudessa.
      Totisesti.

    • ... Sitten on kanssa sellaisia ihmisiä, jotka eivät tiedä edes mitä Jeesus sanoo, eikä heillä ole harmainta aavistusta mikä on Jeesuksen oppi ja sitten ajattelevat, vaan että pelastuminen on kun vaan uskoo, tai pitää mahdollisena, tai todennäköisenä, että Jeesus on Jumalan Poika.

      Totuus kuitenkin on, että Jeesus sanoi, että jos et anna anteeksi niille jotka on sinua vastaan rikkonut, niin ei Jumala anna sinullekkaan anteeksi. Hän myös sanoo, että samalla mitalla millä sinä annat vähäisille, niin sillä sinulle annetaan. Kysymys onkin, että voiko tälläiseen uskovana välttyä siltä että antaa muille anteeksi ja laittaa rahaa (yms) taivaaseen talteen, vähäisten ja apua tarvitsevien kautta?

      Mielestäni ei voi. Koska Jeesus itse sanoi, että hedelmistä puu tunnetaan ja Johannes Kastaja sanoi, että kirves on ja laskettu puun juureen ja jokainen puu joka ei tuota hyvää hedelmää hakataan poikki ja heitetään tuleen.

      Jos joku tämän kaiken uskoo, niin saa olla aika pitkälle kehittynyt aivokasvain, että se ei näy teoissa...

    • Armahdettu.

      Ihminen ei voi ikinä saavuttaa pelastusta omin teoin. Se on Jumalan suurta armoa, että ihminen pelastuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      83
      3277
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      375
      1207
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      869
    4. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      65
      815
    5. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      169
      714
    6. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      270
      699
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      22
      650
    8. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      31
      598
    9. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      17
      565
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      30
      538
    Aihe