Kertokaa, mormonit, millaista seksiopetusta nuorenne saavat kirkossanne. Onko niin, että seurustelussa on kaikki hyväily ja suutelu kielletty, sukupuoliyhteydestä puhumattakaan.
Onko niin, että te opetatte myös, että itsetyydytystä ei saa harjoittaa? Sitähän tekevät nuorena lähes kaikki.
Onko niin, että te opetatte myös, että itsetyydytystä ei saa harjoittaa? Sitähän tekevät nuorena lähes kaikki.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meillä on vihkonen "Nuorten voimaksi". Siitä on äskettäin saatu uusi täydennetty painos. Jos tarkoitat pettinkiä eli kiihottumiseen johtavaa hyväilyä, niin siitä varotetaan.
"Meillä on vihkonen "Nuorten voimaksi". Siitä on äskettäin saatu uusi täydennetty painos. Jos tarkoitat pettinkiä eli kiihottumiseen johtavaa hyväilyä, niin siitä varotetaan."
En minä rupea teidän vihkosia etsimään. Voitko kertoa aivan itse? Seurustelu? Suutelu? Itsetyydytys?
Kirkoilla ei pidä olla minkäänlaista seksivalistusta kenellekään.
Esim kouluissa ja terveyskeskukista( ihan kunnallisellakin tasolla) saa opastusta aivan asiallisesti.
Kirkkojen ei pidä ruveta puoskaroimaan minkäänlaista seksuaalivalistusta kenellekään!
ei ole seksivalistusvihkonen.