Reseptini iteroitu 28pv välein. Jos siis hain 1.2 niin uudet lääkkeet saisin perjantainako?
Iteroitu resepti kys.
TyhmäniinTyhm
52216
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vai kenties nyt torstaina jo?!
"
18 §
Lääkemääräyksen uudelleen toimittaminen
Lääkkeen määrääjä voi rajoittaa lääkkeen saannin tapahtuvaksi määräajoin iteroinnilla eli määräämällä lääkemääräyksen toimitettavaksi uudelleen. Iterointia varten lääkemääräykseen merkitään "iter semel" (toimitetaan kerran uudelleen), "iter bis" (toimitetaan kahdesti uudelleen) tai "iter ter" (toimitetaan kolmesti uudelleen).
Iteroituun lääkemääräykseen voidaan merkitä uudelleen toimittamisen aikaisin ajankohta määräämällä toimitusten vähimmäisväli päivinä, viikkoina tai kuukausina edellisestä toimituksesta. Iteroitua lääkemääräystä ei saa toimittaa uudelleen sen jälkeen, kun määräyksen antamisesta on kulunut yli vuosi.
"
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2010/20101088
"Iteroituun lääkemääräykseen voidaan merkitä uudelleen toimittamisen aikaisin ajankohta määräämällä toimitusten vähimmäisväli päivinä, viikkoina tai kuukausina edellisestä toimituksesta."
Eli vähimmäisvli toimitusten välillä. Teoriassa jos kävit 1 pv klo 12, niin silloin 28 pv:n väli tarkoittaisi 1.3. la klo 12. Luulisin että pitää kuitenkin saada jo 28. pe.
Käytännöstä en tiedä. Pätevällä syyllä saattaa saada aikaisemmin, mutta seuraava kerta kait 56 pv ensimmäisestä kerrasta.
Torstaina vaan 1.3 perjantaina. Mulle sattui näin, mulla on iteroitu resepti 33pvä välein ja menin hakemaan sitä toista kertaa, apteekista ei annettu. Sanottiin, että lääkkeen saa vasta huomenna. Oli lauantai ja sunnuntaina apteekki kiinni, siinä tuli kinaakin, mutta Farmaseutti väitti, että heillä on säännöt ja mulla on lauantain lääkkeet. Lääkkeet on otettava joka päivä lääkärin mukaan. Eipä auttanut kun lähteä sunnuntaina lähimpään päivystävään apteekkiin jonne matkaa kymmeniä km. Vähän pitäisi joustaa näissäkin iter. resepteissä.
Kiitoksia infosta! Nyt sitten vaivaa kun respassa lukee toi Iter bis 28pvä, ja ovat reseptiin 2 kertaa kirjoittanut milloin haettu lääkkeet. Eli 2 kertaa olen tuolla reseptillä jo lääkettä saanut, eli siis enkö enää saakaan?! Jos siis 2 kertaa vaan saa?!
Ennen luki paperireseptissä sama iter bis 28, ja aina uusivat terveyskeskuksessa.
Se kaksi tarkoittaa kahta uusintakertaa eli kolme kertaa saat lääkkeet ja sitten respa on uusittava.