Lue tämä, Pistorius on syytön!

Suomalaisen on vaikea uskoa mutta Etelä-Afrikassa rikollisuus on niin raakaa ja niin yleistä että aseita käytetään armotta. Tämä tapaus aivan samantapainen, Pistorius tullaan vapauttamaan, vilpitön erehdys.

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288543675480.html?pos=alista-18
9187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ensin ammutaan, sitten katsotaan kehen osuttiin!

Äänestä
  • Tuo urheilija ystävyyden laatu jota hänen naapurissaan asuva kuulusa Rugby pelaaja haluaa nyt osoittaa kyseenalaistamalla poliisirikos tutkijoiden huolellisen työn, esittämällä pelkästään tukeaan Pistoriuksen esittämälle valheelliselle kertomukselle ryöstäjistä, että todellakin naapurin vaimo havahtui autojen ääniin tuona iltana. Niin ei nyt sentään tämän perusteella voida todeta Pistoriuksen syyttömyyttä vaimonsa ampumiseen. Kun krikettimailasta ei löydy muita sormenjälkiä kuin Pistoriuksen, ja aseen ammutut luodit ovat lähtöisin Pistoriuksen omasta aseesta.

    Äänestä

Suomessa rikollista ampuva saa syytteen taposta, täällä roistoja hyysätään. Tuo Etelä-Afrikan meininki tuntuu oikeudenmukaiselta, kyllä rikollista pitää saada ampua. Ensin tietysti pitää varmistaa ketä on ampumassa.

Äänestä

Näitä tapauksia yhdistää agressiiviseksi tekevät mömmöt. Kai nyt normaali ihminen vähän katsoo, että kenet ampuu?

Äänestä
  • Oletko lukenut Etelä-Afrikan rikosuutisia? Pistorius on varmaankin lukenut.

    Minkälainen liipaisinkuri sinulla olisi jos olisit töpöjalka ja uskoisit taloosi tunkeutuneen pari murhamielellä olevaa raiskarinegroa?

    Äänestä

  • normitilanne? kirjoitti:

    Oletko lukenut Etelä-Afrikan rikosuutisia? Pistorius on varmaankin lukenut.

    Minkälainen liipaisinkuri sinulla olisi jos olisit töpöjalka ja uskoisit taloosi tunkeutuneen pari murhamielellä olevaa raiskarinegroa?

    No kaipa se on jonkun mielestä normaalia, että ammutaan kaikkea mikä liikkuu.

    Äänestä

Hyvällä urheilijasankarilla on oikeus tappaa akkansa.

Äänestä
  • Samaa mieltä, oikeus ja kohtuus, koska akka pelotteli hyvää urhilijaa.
    Nykäsen Matillakin pitäisi olla samat oikeudet. :-)

    Äänestä

  • jååpajåå.. kirjoitti:

    Samaa mieltä, oikeus ja kohtuus, koska akka pelotteli hyvää urhilijaa.
    Nykäsen Matillakin pitäisi olla samat oikeudet. :-)

    Eikös masalla sitten ole muka oikeudet siihenkin? Pari kertaahan tuo on yrittänyt naisensa puukottaa hengiltä ja muutaman kerran hakannut sen sairaalakuntoon, mutta onko paria kuukautta kauempaa koskaan täysihoidossa istunut?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Oikeus voittaa kirjoitti:

Suomalaisen on vaikea uskoa mutta Etelä-Afrikassa rikollisuus on niin raakaa ja niin yleistä että aseita käytetään armotta. Tämä tapaus aivan samantapainen, Pistorius tullaan vapauttamaan, vilpitön erehdys.

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288543675480.html?pos=alista-18

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu